Jak skutecznie zmotywować się do regularnych ćwiczeń?

Problemy z motywacją do ćwiczeń miewa każda osoba aktywna fizycznie, nie tylko ta, która planuje zacząć trenować. Jest ona silniejsza, gdy korzyści płynące z osiągnięcia celu są duże, jak również wtedy, gdy ktoś narzuci nam jego zrealizowanie. W jaki sposób skutecznie zmotywować się do regularnego ruchu?

Podziel się:

Motywacja do ćwiczeń — otaczanie się motywatorami i unikanie demotywatorów

Prostym sposobem na zmotywowanie się do ćwiczeń jest otaczanie się motywatorami, które wyzwalają w nas pozytywne emocje, i unikanie demotywatorów, które zmniejszają chęć do podjęcia aktywności fizycznej. Czynnikami należącymi do pierwszej grupy są: sympatyczna i zarażająca chęcią do ćwiczeń grupa osób w klubie fitness lub na siłowni, śledzenie profili osób prowadzących sportowy tryb życia w social mediach, zdjęcia trenerek fitness o umięśnionych sylwetkach na drzwiach lodówki.

Natomiast czynnikiem o działaniu demotywującym jest m.in. miejsce do ćwiczeń, które nie spełnia naszych oczekiwań pod względem asortymentu, a także nieosiągalny cel i brak wiedzy na temat etapów poprawy budowy ciała.

Motywacja do ćwiczeń — zmiana treningu, miejsca i pory ćwiczeń

Wrogiem motywacji jest monotonia i nuda, dlatego warto wprowadzać do swoich treningów zmiany (powinny być zróżnicowane) - może to być dodanie nowych ćwiczeń do planu treningowego, nauka innych ruchów lub zgłębianie tajników nowych dyscyplin sportu.

Ponadto długotrwałe powielanie tych samych zestawów ćwiczeń nie przynosi dobrych efektów — z czasem mięśnie przyzwyczajają się do nich. Warto również zmieniać porę ćwiczeń (jeśli ćwiczymy rano, od czasu do czasu przeprowadzajmy trening wieczorem), jak i miejsce — biegi uliczne zamieniajmy na jogging leśnymi ścieżkami.

Motywacja do ćwiczeń — ćwiczenia z partnerem treningowym

Trening z koleżanką, siostrą lub partnerem może działać motywująco. W przypadku spadku chęci do ćwiczeń i szukania wymówek, aby zrezygnować z treningu, druga osoba pozytywnym nastawieniem odwiedzie nas od tych myśli.

Partner do ćwiczeń powinien mieć ściśle określone plany treningowe i być mocno skoncentrowany na dążeniu do ich osiągnięcia. Wówczas będzie stanowił przykład i źródło motywacji do działania. Natomiast jeśli zarówno my, jak i partner mamy problemy z motywacją, w duecie będzie łatwiej je pokonać, układając wspólny plan spotkań na siłowni.

Motywacja do ćwiczeń — modny strój sportowy

Zdaniem psychoterapeutów, zakup nowego, kolorowego i wygodnego stroju sportowego to kolejny czynnik, który ma wpływ na motywację do ćwiczeń. Nowy nabytek sprawi, że z niecierpliwością będziemy oczekiwać na wizytę na siłowni, w miejscu, gdzie możemy się w nim zaprezentować. Jeżeli czujemy się komfortowo w ubraniach sportowych, ćwiczenia sprawiają radość, przestają być obowiązkiem.

Ubrania do ćwiczeń warto zabierać do pracy, wtedy istnieją większe szanse, że nie zrezygnujemy z treningu. Bywa, że po powrocie do domu celem zmiany odzieży biurowej na sportową już go nie opuszczamy.

Motywacja do ćwiczeń — nagrody za postępy

Nagrodą za regularne ćwiczenia jest przede wszystkim poprawa stanu zdrowia i atrakcyjna sylwetka. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyznawać sobie nagrody za każdy zrealizowany trening na siłowni czy poranny bieg o długości kilku kilometrów. Motywacja jest bowiem tym większa, im większe korzyści wiążą się z osiągnięciem celu.

Formą gratyfikacji może być nowy strój treningowy lub smaczne smoothie. W efekcie mózg będzie wiązał wizyty na siłowni z pozytywnymi doznaniami po ćwiczeniach, dzięki czemu chętniej będziemy odwiedzać to miejsce.

Motywacja do ćwiczeń — wizualizacja efektów

Zaleca się wizualizowanie efektów ćwiczeń, które chcemy dzięki nim uzyskać (rano i wieczorem). Jeśli naszym celem jest szczupła sylwetka, powinniśmy próbować wyobrazić sobie (zamykając oczy, głęboko oddychając) siebie po zredukowaniu masy ciała.

Jeżeli ćwiczenia są środkiem do poprawy zdrowia, warto wizualizować sobie siebie jako człowieka zdrowego i pełnego energii. Należy pielęgnować w sobie ten obraz i koncentrować uwagę na emocjach, które towarzyszą tym wyobrażeniom.

Motywacja do ćwiczeń — element rywalizacji

Współzawodnictwo to jeden z najskuteczniejszych czynników, które motywują nas do ćwiczeń. Warto zatem przyjąć zakład partnera treningowego lub innej osoby aktywnej fizycznie o to, kto w krótszym czasie osiągnie cel (schudnie 10 kilogramów, przebiegnie 10 kilometrów, wyciśnie na ławeczce do ćwiczeń 100 kilogramów).

Ten sposób sprawdza się zwłaszcza w przypadku form aktywności, które nie sprawiają przyjemności. Wygrany zakład zmotywuje nas do stawiania przed sobą kolejnych sportowych wyzwań.

Motywacja do ćwiczeń — karnet na siłownię lub do klubu fitness

Dlaczego warto wykupić karnet do klubu fitness, mimo że można ćwiczyć bezpłatnie w siłowniach plenerowych? Po pierwsze, wiąże się to z możliwością korzystania z szerszej oferty: większej liczby sprzętów i zajęć, a także pomocy wyspecjalizowanej kadry instruktorów.

Po drugie — decyzja o opuszczeniu treningu przyjdzie nam z trudem ze względu na poniesione już koszty. Wraz z liczbą wydanych złotówek wzrasta bowiem motywacja do ćwiczeń.

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Co pić po treningu? Oto shaki regeneracyjne polecane przez Annę Lewandowską Jak wygląda brzuch tarczycowy? Jak go leczyć i jakie ćwiczenia stosować? To był piękny pokaz! Zdradziła, co ukształtowało jej ciało Nawet Schwarzenegger jest pod wrażeniem. Słynny aktor imponuje formą Jak walczyć z "pomarańczową skórką"? Ćwiczenia na cellulitMATERIAŁ PROMOCYJNY Przyczyny zaburzeń rytmu serca Najlepsze ćwiczenia na triceps dla kobiet i mężczyzn. Triceps - ćwiczenia Ale przypakował! 23-latek marzy o podbiciu sceny kulturystycznej Ćwiczenia na czczo - poranny trening na czczo czy po posiłku? "Ja umieram". Ale jest szczuplejsza niż kiedykolwiek Trening obwodowy w domu, czyli połącz ćwiczenia w grupy lub zestawyMATERIAŁ PROMOCYJNY Przez ćwiczenia wpadła w anemię. “Przestańcie porównywać się z innymi i zacznijcie kochać ciało, które macie”