Wpływ hałasu na serce
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuMianem hałasu określa się zbyt głośne dźwięki, które człowiek odbiera w danym miejscu i czasie. Dźwięki te są uporczywe i szkodliwe. Długotrwała ekspozycja organizmu na hałas skutkuje problemami ze słuchem, jak również chorobami serca, m.in. chorobą wieńcową mięśnia sercowego.
Jak hałas wpływa na serce?
Wśród niepożądanych skutków hałasu wskazuje się między innymi rozdrażnienie, nerwowość i wrażenie permanentnego zmęczenia organizmu. Z powodu hałasu najbardziej cierpi narząd słuchu, jednak wpływa on również na serce człowieka.
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Kentucky Collage of Public Health w Wielkiej Brytanii dowodzą, że hałas ma niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego. Co więcej, długotrwałe narażenie na hałas o dużym natężeniu powoduje rozwój chorób serca. W ciągu 5 lat przebadano ponad 5200 osób w przedziale wiekowym od 20 do 69 lat pod kątem związku przyczynowo-skutkowego między narażeniem na hałas a chorobami serca.
W wyniku tych pięcioletnich analiz okazało się, że pacjenci, u których stwierdzono obustronny ubytek słuchu, dwa razy częściej cierpieli z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu do osób zdrowych, które nie miały problemów ze słuchem. Z kolei u pacjentów ze stwierdzonym jednostronnym ubytkiem słuchu (w zakresie niższych częstotliwości) nie zdiagnozowano zwiększonego ryzyka rozwoju dusznicy bolesnej. Konkluzją wieloletnich badań było stwierdzenie, że ekspozycja na hałas może stanowić przyczynę chorób serca, w tym choroby wieńcowej mięśnia sercowego.
Skutki hałasu
Skutki oddziaływania hałasu na organizm człowieka to:
- podwyższenie ciśnienia krwi,
- zwiększenie poziomu cukru i kwasów tłuszczowych,
- przyspieszenie akcji serca,
- wpływ na pracę żołądka i układu nerwowego człowieka,
- spadek koncentracji uwagi,
- zaburzenie pracy narządów zmysłu,
- zawroty głowy,
- ból głowy,
- problemy ze snem,
- nieodwracalne uszkodzenie komórek mózgowych,
- upośledzenie słuchu, a nawet głuchota,
- niepokój i wrażenie zagubienia u dzieci.
Skutki długotrwałej ekspozycji narządu słuchu na hałas są odmienne w zależności od natężenia hałasu:
- powyżej 75 decybeli (dB) – skutkiem długotrwałego narażenia na dźwięki powyżej 75 dB, na przykład w czasie słuchania muzyki lub przebywania w restauracji, gdzie panuje gwar, jest podwyższone ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, nadciśnienia tętniczego, ponadto w organizmie może wzrosnąć tempo wydzielania adrenaliny, a procesy starzenia się mogą ulec przyspieszeniu,
- 90 dB – (odpowiada natężeniu ruchu drogowego) powoduje, że organizm jest osłabiony, może również dojść do uszkodzenia słuchu,
- 120 dB – (hałas powodowany przez motocykl bez tłumika lub piłę łańcuchową) skutkiem ekspozycji na takie natężenie hałasu jest mechaniczne uszkodzenie słuchu,
- 150 dB – wystarczy kilka minut wystawienia narządu słuchu na tak wysokie natężenie dźwięków, by pojawiły się mdłości i stany lękowe, osoba może mieć problemy z koordynacją swojego ciała; jeżeli dźwięk o tak wysokim natężeniu będzie oddziaływał na organizm długotrwale, może doprowadzić do rozwoju chorób psychicznych, a nawet zgonu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze