Niski poziom wody w organizmie - sygnały świadczące o tym, że pijesz za mało wody
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzWoda jest potrzebna człowiekowi do przetrwania. Pomaga regulować temperaturę organizmu oraz zapewnia lepsze trawienie. Dodatkowo, wspomaga organizm w usuwaniu toksyn, a także współtworzy płyny ustrojowe. Pozytywne skutki działania wody w organizmie można byłoby jeszcze długo wymieniać. Dlatego tym bardziej trzeba dbać o prawidłowe nawodnienie. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie są skutki picia zbyt małej ilości wody i dlaczego niski poziom wody w organizmie to niebezpieczny stan.
Woda — źródło życia
Co stanie się, jeśli mamy za mało wody w organizmie? Jeśli nie będziemy pić wystarczającej ilości wody, może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Należy także zaznaczyć, że kawa, herbata, soki i napoje energetyzujące, nie liczą się jako środki do uzupełniania płynów. Kawa dla przykładu zawiera dużo kofeiny, która odwadnia organizm.
Oto kilka oznak, które mogą sugerować, że masz mało wody w organizmie i musisz pić jej więcej.
Częstotliwość oddawania moczu
Przeciętnie każdy zdrowy człowiek oddaje mocz średnio około 6–7 razy w ciągu dnia. Ta liczba jest różna i zależna od stanu zdrowia oraz od ilości spożywanych płynów.
Jeżeli jednak oddajesz mocz 2–3 razy dziennie, jest to sygnał, że organizm ma zbyt małą ilość wody. Ten brak może powodować dysfunkcje nerek, które nie będą w stanie poradzić sobie z odfiltrowaniem zanieczyszczeń. Odpowiednia ilość pitej wody zapewni dobre funkcjonowanie tego narządu.
Sucha skóra
Nie tylko narządy wewnętrzne potrzebują wody do sprawnego funkcjonowania. Jej zapasy powinna mieć także skóra, aby była gładka i lśniąca.
Długość i intensywność ćwiczeń | Napój |
---|---|
Ćwiczenie trwające < 30 minut | Nic, woda |
Ćwiczenia o niskiej/ umiarkowanej intensywności trwające < 60 minut | Woda |
Ćwiczenia o dużej intensywności trwające < 60 minut | Napoje sportowe hipotoniczne lub izotoniczne, Sok owocowy rozcieńczony wodą w stosunku 2:1 |
Ćwiczenia o dużej intensywności trwające > 60 minut | Napoje sportowe hipotoniczne lub izotoniczne, napoje zawierające polimery glukozy, sok zagęszczony (całkowicie naturalny) rozcieńczony w stosunku 6:1 |
Gdy jest sucha, stanowi jeden z najbardziej widocznych sygnałów odwodnienia organizmu. Rozpoznać ten stan można wtedy, gdy mimo zastosowania odpowiedniej ilości balsamu na dłonie, skóra na nich pozostaje przesuszona. Jeżeli taka sytuacja występuje u ciebie, spróbuj wypić kilka łyków wody co godzinę w ciągu dnia. Skóra powinna znowu być gładka i miękka.
Bóle głowy
Słabe nawodnienie organizmu może skutkować także bólem głowy. Ból spowodowany odwodnieniem jest inny od tego, który często nam doskwiera. Jego cechą charakterystyczną jest to, że nasila się w czasie ruchu.
Kiedy musisz schodzić i wchodzić po schodach, często się schylać, aby coś podnieść i szybko przenieść, odczuwasz coraz silniejszy ból głowy. Może on być spowodowany właśnie brakiem odpowiedniej ilości wody w organizmie.
Suchość w gardle
Suchość w jamie ustnej może być spowodowana niską produkcją śliny. Jeżeli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może wywołać poważne dysfunkcje przełyku oraz gardła.
Brak wody w organizmie może wpływać na mniejszą produkcję śliny. Jeśli przez kilka dni masz uczucie suchości w ustach, zacznij pić dużo płynów. Najlepiej jeżeli butelka z wodą będzie ci towarzyszyła podczas całego dnia. Wówczas problem z suchym gardłem powinien ustąpić.
Kolor moczu
Jedną z głównych oznak odwodnienia jest zmiana barwy moczu. Jeśli twój organizm jest dobrze nawodniony, kolor moczu będzie jasny. Jeśli jednak cierpisz z powodu odwodnienia, możesz zauważyć znaczące zmiany.
Jeśli barwa moczu staje się coraz ciemniejsza może to oznaczać, że twój organizm potrzebuje natychmiastowego nawodnienia. Pij wodę powoli, wtedy ciało stopniowo odbudowuje jej poziom w organizmie.
Uczucie głodu
Kiedy odczuwasz głód nawet wtedy, gdy zjesz większy posiłek, może to oznaczać, że twój organizm potrzebuje wody.
Czasami zdarza się, że organizm myli łaknienie z pragnieniem, wysyłając nam nieodpowiednie do sytuacji sygnały. Zatem w przypadku silnej chęci zjedzenia kolejnego posiłku, spróbuj najpierw napić się wody. Jeżeli głód ustąpi, oznacza to, że była to potrzeba nawodnienia.
Zawroty głowy
Czasami, gdy organizm szybko traci dużą ilość wody, możesz poczuć się słabo i chwiać się na nogach. Nagromadzenie płynu w uchu wewnętrznym może spowodować z kolei zawroty głowy. Jest to dodatkowa dysfunkcja organizmu typowa dla odwodnienia.
Tego typu objawy występują często u sportowców, którzy muszą dłuższy czas przebywać na słońcu.
Inne objawy odwodnienia
Istnieją jeszcze inne objawy odwodnienia, które mają bardziej przewlekłą formę. Są one często pomijane ze względu na bardziej widoczne gołym okiem sygnały.
Takimi objawami są:
- zakażenie dróg moczowych,
- przedwczesne starzenie,
- rozkojarzenie,
- wysoki poziom cholesterolu,
- zaparcia.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze