Oto co się stanie, jeśli codziennie będziesz jeść jabłko. Co daje jedzenie jabłek?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuJedzenie jabłek to codzienny zwyczaj Polaków. Owoc ten jest bogaty w witaminy (zawiera praktycznie wszystkie występujące naturalnie), składniki mineralne (żelazo, potas, magnez, cynk) i błonnik. Obecne w jabłkach witamina C i flawonoidy to przeciwutleniacze. Zwalczają wolne rodniki, które negatywnie oddziałują na komórki organizmu. Antyoksydanty te działają moczopędnie i przeciwzapalnie. Wywierają też dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne. Jeśli codziennie będziesz jeść jabłko, dzięki tym składnikom wzmocnimy nasze ciało od środka. Nie tylko poprawimy jakość skóry i odżywimy ją, ale zmniejszymy ryzyko zachorowania na takie schorzenia przewlekłe jak choroby serca czy cukrzyca. Jabłka (najlepiej jeść je ze skórką) nie tylko pomagają ustrzec się chorób. Sprawdź, co się stanie z twoim ciałem, jeśli zjesz jedno jabłko dziennie albo jabłko na czczo. I czy jedzenie jabłek wieczorem to dobry pomysł.
Jabłka na diecie — masa ciała się zmniejszy
Jedzenie jabłek na czczo sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Owoce te są niskokaloryczne (jedna sztuka dostarcza ok. 50 kcal). Dzięki obecności w ich składzie błonnika (najwięcej tego składnika znajduje się w skórce i tuż pod nią) sycą na długo i hamują ataki głodu, a my nie odczuwamy potrzeby podjadania i przyjmowania dodatkowych kalorii.
Co więcej, błonnik oczyszcza jelita i przyspiesza trawienie. Ten składnik sprawia, że owoce usprawniają pracę układu pokarmowego (podobnie działają obecne w nich polisacharydy) i zapobiegają takim nieprzyjemnym dolegliwościom jak biegunki czy zaparcia. Jabłka zmniejszają też poziom cholesterolu we krwi, co nierzadko jest problemem osób zmagających się z nadwagą.
Warto pamiętać, że jabłka to dość słodkie owoce, które zawierają cukry proste (mogą przyczynić się do powstania tkanki tłuszczowej). Nie należy więc jeść ich wieczorem. Trzeba to robić z umiarem.
Ryzyko rozwoju raka spadnie
Naukowcy z uniwersytetu w Perugii we Włoszech ustalili, że jedzenie jabłek zmniejsza o 50 proc. ryzyko zachorowania na raka żołądka i przełyku. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Public Health Nutrition”. Co więcej, badacze dowiedli, że osoby, które jedzą te owoce, są mniej narażone na rozwój nowotworu płuc (o 25 proc.). Natomiast w przypadku kobiet, które włączyły jabłka do swojego jadłospisu, ryzyko raka piersi spadło o 20 proc.
Zdaniem naukowców wystarczy zjeść jedno jabłko dziennie, aby uzyskać opisany efekt. Pozytywny wpływ tych owoców na zdrowie to zasługa m.in. obecności w ich składzie związków pektynowych. Dzięki nim z organizmu usuwane są związki potencjalnie kancerogenne.
Ponadto błonnik wchodzący w skład jabłek ogranicza kontakt tych substancji z nabłonkiem jelit. To dodatkowo wzmacnia działanie antynowotworowe tych owoców.
|
---|
Serce będzie pracować sprawnie
Jabłka są bogate w potas, żelazo i witaminę C. Dzięki tym składnikom mają pozytywny wpływ na serce. Poprawiają też krążenie krwi, zapobiegają żylakom i obrzękom. Co więcej, przeciwdziałają zawałowi.
Ponadto jabłka obniżają poziom cholesterolu we krwi, chroniąc przed miażdżycą. To zasługa obecnych w ich składzie pektyn, które dodatkowo neutralizują toksyczne substancje.
Zdaniem naukowców z University of Oxford jabłko działa na układ krążenia tak jak statyny — leki zapobiegające m.in. chorobie wieńcowej (nie powoduje przy tym skutków ubocznych). Stwierdzili, że gdyby osoby po 50. roku życia jadły ten owoc raz dziennie, można byłoby uniknąć 8,5 tys. zgonów z powodu udaru mózgu i zawału serca. Swoje spostrzeżenia opisali w “British Medical Journal”.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze