Oto co się stanie, jeśli codziennie będziesz jeść jabłko. Co daje jedzenie jabłek?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuJedzenie jabłek to codzienny zwyczaj Polaków. Owoc ten jest bogaty w witaminy (zawiera praktycznie wszystkie występujące naturalnie), składniki mineralne (żelazo, potas, magnez, cynk) i błonnik. Obecne w jabłkach witamina C i flawonoidy to przeciwutleniacze. Zwalczają wolne rodniki, które negatywnie oddziałują na komórki organizmu. Antyoksydanty te działają moczopędnie i przeciwzapalnie. Wywierają też dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne. Jeśli codziennie będziesz jeść jabłko, dzięki tym składnikom wzmocnimy nasze ciało od środka. Nie tylko poprawimy jakość skóry i odżywimy ją, ale zmniejszymy ryzyko zachorowania na takie schorzenia przewlekłe jak choroby serca czy cukrzyca. Jabłka (najlepiej jeść je ze skórką) nie tylko pomagają ustrzec się chorób. Sprawdź, co się stanie z twoim ciałem, jeśli zjesz jedno jabłko dziennie albo jabłko na czczo. I czy jedzenie jabłek wieczorem to dobry pomysł.
Ten artykuł ma 3 strony:
Ryzyko rozwoju raka spadnie
Naukowcy z uniwersytetu w Perugii we Włoszech ustalili, że jedzenie jabłek zmniejsza o 50 proc. ryzyko zachorowania na raka żołądka i przełyku. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Public Health Nutrition”. Co więcej, badacze dowiedli, że osoby, które jedzą te owoce, są mniej narażone na rozwój nowotworu płuc (o 25 proc.). Natomiast w przypadku kobiet, które włączyły jabłka do swojego jadłospisu, ryzyko raka piersi spadło o 20 proc.
Zdaniem naukowców wystarczy zjeść jedno jabłko dziennie, aby uzyskać opisany efekt. Pozytywny wpływ tych owoców na zdrowie to zasługa m.in. obecności w ich składzie związków pektynowych. Dzięki nim z organizmu usuwane są związki potencjalnie kancerogenne.
Ponadto błonnik wchodzący w skład jabłek ogranicza kontakt tych substancji z nabłonkiem jelit. To dodatkowo wzmacnia działanie antynowotworowe tych owoców.
|
---|
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze