Jak omijanie śniadania może zmienić Twoje życie i ciało? Dieta Intermittent Fasting (IF) w teorii i praktyce
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPokutuje przeświadczenie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i nie można dopuścić do tego, żeby nie zjeść go rano. “Nie jedz śniadania” brzmi jak zwykłe bluźnierstwo, “Jedz tylko trzy posiłki dziennie” - jeszcze gorzej, a “Jedz raz dziennie” niczym herezja. Ponadto większość osób uważa, że w trakcie diety redukcyjnej należy spożywać 5 małych posiłków, bo bez tego nie zrzuci zbędnych kilogramów. Ja też żyłam w takim przeświadczeniu do czasu, kiedy 3 lata temu usłyszałam o diecie Intermittent Fasting.
Ten artykuł ma 4 strony:
Chcesz przejść na dietę IF? To nic trudnego
Przede wszystkim musisz dostosować ją do swojego trybu życia. Oczywiście, najłatwiej jest przechodzić okresy postu podczas snu. Nie trzeba się bać, że niska aktywność w trakcie snu będzie niekorzystnie działać na redukcję tkanki tłuszczowej. Nic bardziej mylnego. Nasz organizm nawet podczas snu będzie pobierał niezbędną energię z zapasów tłuszczyku.
Pamiętaj, że dieta IF w wersji redukcyjnej powinna bazować na ujemnym dobowym bilansie kalorycznym. Nie rezygnuj więc z ograniczenia spożycia kalorii, gdyż jedno w połączeniu z drugim da oszałamiające wyniki. Jeżeli jesteś na diecie pięcioposiłkowej, nie ma nic prostszego, jak wpisanie tych posiłków w swoje okno żywieniowe. Nie musisz dokonywać rewolucji.
Najważniejsza zasada jest taka, żeby pierwszy posiłek miał niski indeks glikemiczny. To nic trudnego, jeżeli w ramach śniadania jesz surowe warzywa, mięso, nabiał, ryby i tłuszcze. Zrezygnuj więc z jedzenia pieczywa podczas pierwszego posiłku – to będzie najprostszy sposób na uniknięcie wysokiego IG. Dodatkowo taka praktyka będzie prowadziła do ograniczenia spożycia węglowodanów, a co za tym idzie — szybciej przestanie Cię ciągnąć do słodkich przekąsek.
Zobacz też: Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb?
Pamiętaj, że wszystkie efekty związane z dietą IF pojawiają się stopniowo, dlatego nie rezygnuj z niej od razu, gdy tylko poczujesz wilczy głód o poranku. To uczucie minie po tygodniu, może dwóch. Czasem potrzeba na to więcej czasu, gdyż uzależnione jest to od stopnia Twojej odporności na insulinę.
Nie podjadaj między posiłkami. To bardzo ważne, zwłaszcza podczas przerwy pomiędzy pierwszym a drugim daniem dnia. Przestrzeganie przynajmniej czterogodzinnego odstępu pozwoli Ci szybciej cieszyć się skutkami diety IF.
Autorka tekstu: Klaudia Rein, Zdrowokracja.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze