Dlaczego ćwiczenia na pusty żołądek pozwalają spalić więcej tłuszczu?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuNowe badania wykazały, że ćwiczenia na pusty żołądek mogą pozwolić spalić więcej kalorii i sprzyjają korzystnym zmianom w tkance tłuszczowej, co wpływa korzystnie na zdrowie w perspektywie długoterminowej.
Badacze z Uniwersytetu Bath w Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę z udziałem mężczyzn z nadwagą, którzy maszerowali przez 60 minut przy 60 proc. maksymalnego zużycia tlenu z pustym żołądkiem, a następnie wykonywali ten sam trening dwie godziny po spożyciu kalorycznego śniadania bogatego w węglowodany.
Badanie porównało skutki ćwiczeń po śniadaniu do wpływu ćwiczeń na czczo na ekspresję genów w tkance tłuszczowej.
Zobacz też: Poranny trening — na czczo czy po posiłku?
Główny autor badania, Dylan Thompson z Uniwersytetu Bath w Wielkiej Brytanii, wyjaśnił, że po posiłku tkanka tłuszczowa jest zaangażowana w przetwarzanie spożytego pokarmu, więc ćwiczenia nie przyniosą maksymalnych korzyści, jeżeli chodzi o zmiany w tkance tłuszczowej.
"Oznacza to, że ćwiczenia na czczo mogą powodować korzystniejsze zmiany w tkance tłuszczowej, a to może poprawiać stan zdrowia w perspektywie długoterminowej" - dodał Thompson. Jak zauważa badacz, posiłek przed treningiem może sprawiać, że tkanka tłuszczowa skuteczniej opiera się wysiłkowi fizycznemu.
Zespół badawczy pobrał wiele próbek krwi — po jedzeniu lub na czczo, a także po treningu. Naukowcy pozyskali także próbki tkanki tłuszczowej bezpośrednio przed marszem i jedną godzinę po wysiłku. Ekspresja genów w tkance tłuszczowej znacznie się różniła w obu próbach.
Ekspresja dwóch genów, PDK4 i HSL, zwiększyła się, gdy mężczyźni maszerowali na czczo, natomiast obniżała się, kiedy jedli przed wykonaniem ćwiczenia. Wzrost ekspresji PDK4 prawdopodobnie wskazuje, że magazynowany tłuszcz był wykorzystywany do pobudzania metabolizmu podczas ćwiczeń w przeciwieństwie do węglowodanów zawartych w ostatnim posiłku.
Tompson powiedział, że HSL zwykle uaktywnia się, gdy organizm wykorzystuje energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej w celu zwiększenia aktywności, na przykład podczas ćwiczeń.
"Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, jak posiłek przed dużym wysiłkiem wpływa na ekspresję genów tkanki tłuszczowej po treningu" – powiedzieli naukowcy.
Badanie opublikowano w "American Journal of Physiology — Endocrinology and Metabolism". Zarówno jedzenie przed, jak i po treningu ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Wyniki nowego badania przemawiają jednak silniej za drugą opcją, sugerując, że dzięki treningowi na czczo szybciej uzyskamy upragnioną sylwetkę i poprawimy kondycję organizmu w dłuższej perspektywie czasu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze