Dynia na odchudzanie - wartości odżywcze, zupa, pestki dyni. Jakie właściwości ma dynia?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeJeśli zastanawiacie się, czy dynia jest lekkostrawna, spieszymy z odpowiedzią. Dynia powinna stanowić składnik diety odchudzającej. Jest niskokaloryczna, lekkostrawna i bogata w błonnik pokarmowy. Co więcej, warzywo odkwasza organizm, a to właśnie brak równowagi kwasowo-zasadowej stanowi niejednokrotnie przyczynę problemów z wagą. Dynia na odchudzanie - sprawdź, jak to działa.
Dynia na odchudzanie — wartości odżywcze dyni
Dynia to warzywo bogate w witaminy i składniki mineralne, m. in. cynk. W jej skład wchodzi też beta-karoten, którego regularne przyjmowanie owocuje poprawą kolorytu skóry. Im bardziej pomarańczowa dynia, tym więcej witaminy A zawiera.
Warzywo to dostarcza bardzo małych ilości soli i sodu. Jest lekkostrawne, w 90 proc. składa się z wody. Dynia zawiera również znikome ilości tłuszczów i niewiele białka. Niektórzy przez wzgląd na jej właściwości zaliczają to warzywo do grona tak zwanych produktów superfood.
Dynia na odchudzanie
Dynia to warzywo wspomagające proces odchudzania, zatem powinny je włączyć do jadłospisu osoby walczące z nadmiarem kilogramów. Właściwości odchudzające zawdzięcza m.in. niskiej kaloryczności — 100 gramów surowego warzywa to zaledwie 26 kcal.
Co więcej, dynia dostarcza błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości na długi czas. Pomaga usuwać szkodliwe substancje z organizmu, które są efektem zmian biochemicznych zachodzących w trakcie odchudzania (działa moczopędnie). Wspiera usuwanie tłuszczu i przeciwdziała powstawaniu cellulitu.
Spożywając dynię, przyczyniamy się do uregulowania poziomu kwasowo-zasadowego w żołądku. Zazwyczaj nasza dieta jest kwasotwórcza. Brak równowagi powoduje, że pokarmy są szybciej trawione, a my wcześniej odczuwamy głód, w konsekwencji jemy więcej.
Dynia to produkt spożywczy należący do grupy zasadowych, który równoważy te kwasowe — mięso, jaja, produkty zbożowe. Jej miąższ odkwasza, a także chroni organizm przed wypłukiwaniem wapnia wykorzystywanego do neutralizowania kwasów. Często to właśnie zakwaszenie organizmu stanowi przyczynę nadwagi i otyłości.
Warto pamiętać, że choć dynia jest niskokaloryczna ma wysoki indeks glikemiczny wynoszący 75. Zatem osoby chore na cukrzycę powinny ją spożywać z umiarem i zestawiać z produktami o niskim indeksie.
Zupa krem z dyni — odchudzanie. Przepis na odchudzającą zupę z dyni
Dynię można wykorzystać w kuchni do przygotowania wielu dań. Najczęściej stanowi składnik zupy o konsystencji kremu. Można ją dodawać również do sałatek, a także wykorzystywać jako składnik ciast. Z dyni przygotowuje się racuchy, naleśniki, a nawet farsz do pierogów.
Jak przygotować odchudzającą zupę z dyni?
Niezbędne składniki:
- 1,5 litra mleka,
- 0,5 litra wody,
- 0,5 łyżeczki masła,
- 500 gramów dyni,
- przyprawy — pieprz i sól.
Sposób przygotowania:
Dzielimy dynię na części, pozbawiamy je wierzchniej warstwy i usuwamy pestki. Kroimy w kostkę. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy kawałki dyni i gotujemy na niewielkim ogniu. Gdy stanie się miękka, masę należy przetrzeć przez sitko.
Następnie dodajemy do niej masło i przyprawy, a także mleko i znów stawiamy na niewielkim płomieniu. Całość gotujemy jeszcze przez kilka minut. Smak zupy można wzbogacić odrobiną cukru.
Pestki z dyni — odchudzanie
Zazwyczaj pestki dyni dodajemy do sałatek lub zup. Można je spożywać również w formie przekąski pomiędzy posiłkami - to zdrowa alternatywa dla słodyczy czy produktów mącznych, która jest bogata w witaminy i składniki mineralne. Pestki dyni zawierają też antyoksydanty o działaniu antynowotworowym, a także kukurbitacynę o właściwościach przeciwpasożytniczych, przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.
Warto jeść pestki dyni zwłaszcza w okresie jesiennym, ponieważ poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego. Powodują, że jesteśmy mniej podatni na infekcje. Ponadto mają pozytywny wpływ na układ kostny, moczowy i kondycję skóry. Zawierają fitosterole o działaniu przeciwmiażdżycowym. Chociaż zdrowe, pestki dyni są również kaloryczne — porcja o wadze 100 gramów dostarcza około 450 kcal. Należy zatem jeść je z umiarem.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze