Dieta ujemnych kalorii - zasady, produkty, przeciwwskazania
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzDieta ujemnych kalorii to dieta odchudzająca, na której jemy warzywa i owoce przyczyniające się do powstania deficytu energetycznego w organizmie. Mimo że zapewnia dość szybki spadek masy ciała ma kilka wad, m.in. powoduje niedobory składników odżywczych.
Dieta ujemnych kalorii — podstawowe zasady
Dieta ujemnych kalorii to dieta odchudzająca. Trwa dwa tygodnie (stosuje się ją nie częściej niż co miesiąc) i zapewnia spadek masy ciała na poziomie 6 kilogramów. Jej istotą jest spożywanie kilku rodzajów świeżych, a zarazem niskokalorycznych warzyw i owoców dziennie. Najlepszy okres na jej przeprowadzenie to wiosna, lato i wczesna jesień. W tym czasie dostęp do tych produktów spożywczych jest bowiem nieograniczony.
Najlepiej sięgać po warzywa niskokaloryczne, które jednocześnie zawierają duże ilości błonnika pokarmowego (zapewnia wrażenie sytości na długo). Powinny być bogate w wodę i enzymy — składniki te usprawniają procesy trawienne i spalanie tłuszczu. Podobnymi wskaźnikami powinniśmy się kierować, wybierając w sklepie owoce. W ich przypadku ważna jest też zawartość cukrów.
Warzywa najlepiej zjadać na surowo. Dopuszczalne jest ich gotowanie na parze. Możemy je przyprawiać, ale musimy unikać dodawania soli. Jemy również świeże owoce. Mogą one stanowić składnik koktajli owocowych i musów — musimy jednak pamiętać, że nie uzupełniamy ich dodatkami, na przykład mlekiem.
Jedząc potrawy i produkty zimne, nie poddane obróbce termicznej, sprawiamy, że tracimy więcej kalorii. Dlaczego? W pierwszej kolejności organizm musi doprowadzić pożywienie do odpowiedniej temperatury, aby następnie móc go strawić. W tym celu potrzebuje dużych podkładów energii.
Dzienny limit energetyczny dla osób na diecie ujemnych kalorii wynosi od 1000 do 1200 kcal. Należy jeść produkty, których strawienie wymaga dużych nakładów energii — większych od podkładów energii, które te produkty dostarczają organizmowi. Wówczas dochodzi do ujemnego bilansu energetycznego. Aby go wyrównać, organizm pobiera energię z zapasów, czyli tkanki tłuszczowej, jednocześnie ją redukując.
Na przykład celem strawienia ogórka zawierającego 14 kcal organizm potrzebuje 16 kcal. Powstaje deficyt energetyczny na poziomie 2 kilokalorii, które uzupełnia z tkanki tłuszczowej. Na diecie ujemnych kalorii należy przyjmować duże ilości płynów, przede wszystkim wody (nie popijamy posiłku).
Dieta ujemnych kalorii — produkty z ujemnymi kaloriami
Na diecie ujemnych kalorii jemy przede wszystkim surowe warzywa i owoce. Które produkty powinny najczęściej gościć w naszym menu, ponieważ przyczyniają się do powstania ujemnego bilansu energetycznego w organizmie?
Dieta ujemnych kalorii — przeciwwskazania
Nie zaleca się stosowania diety ujemnych kalorii następującym grupom osób:
- kobiety w okresie ciąży,
- matki karmiące dziecko piersią,
- osoby uprawiające sporty,
- nastolatkowie,
- chorzy borykający się z dolegliwościami układu pokarmowego.
Dieta ujemnych kalorii — wady
Chociaż dieta ujemnych kalorii obfituje w zdrowe warzywa i owoce, nie wszystkie z nich mają bogate walory odżywcze. To może skutkować niedoborem poszczególnych składników odżywczych w organizmie osoby stosującej tę dietę odchudzającą.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze