Psychologia sportu - podstawowe credo warte powtarzania

Psychologia sportu i trening mentalny jest często postrzegany w środowisku sportowym jako dodatek, czy zbędna ekstrawagancja. Niektórzy szkoleniowcy w dalszym ciągu nie zauważają potrzeby wzbogacania warsztatu treningowego o wiedzę psychologiczną. Radzenie sobie ze stresem, pewność siebie, czy umiejętne motywowanie jest tak samo ważnym praktycznym elementem jak ćwiczenie techniki czy szybkości. Warto pamiętać, że nie każdy reaguje tak samo i w podobny sposób przeżywa obciążenie fizyczne jak i psychiczne.

Trening z trenerem

Trening z trenerem (123rf)

PRESJA JAKO ELEMENT TRENINGU

Trudno wymagać od zawodnika wysokich kompetencji w zakresie działania pod presją w przypadku, gdy zawodnik ten nie doświadczył nigdy wygórowanych oczekiwań i nie miał szansy potrenować poczucia takiego stanu przed najważniejszą sportową imprezą. Trudno się więc dziwić, że nawet najwięcej dający z siebie młodzi ludzie czasem nie potrafią w pełni pokazać swojego sportowego potencjału gdy po raz pierwszy startują w ważnych zawodach.

A poziom zawodów, ich ranga, a zetem i presja im towarzysząca wraz z rozwojem kariery rośnie. Owszem, trenerzy nie mają zwyczaju wystawiać nieprzygotowanych zawodników na ważnych zawodach. Mimo to nie zawsze zwracają uwagę na aspekt przygotowania mentalnego. I to on często zawodzi w tych najtrudniejszych momentach – blokując, spowalniając rozwój zawodnika!

PRZECZYTAJ TAKŻE


SPORTOWCY SĄ RÓŻNI

Trening sportowca to oddziaływanie na różne sfery jego życia — widzenie wieloaspektowe. Obserwacja jedynie fizjologicznych i biochemicznych parametrów – łatwo porównywalnych i weryfikowalnych w cyklu treningowym może zawieść nos trenerski który nie wyczuwa podniesionego stanu napięcia lub przekraczającej optimum motywacji podopiecznego.

Wiedza z psychologii sportu pozwala dostrzec jaki ktoś jest, jak reaguje na różne bodźce, czy lub czy posiada umiejętności w zakresie przełamywania własnych granic. Czym innym jest bowiem trening, czym innym zawody.

Jak zmienić swoje życie?

Te teoretycznie oczywiste, ale czasem zapominane prawdy mogą sprawić, że współpraca trenera i psychologa przyczyni się do optymalnych rozwiązań zarówno treningowych jak i ustanawiania odpowiednich celów na zawodach, z perspektywą płynnego rozwoju zawodniczego młodych sportowców.

Autor tekstu: Aleksandra Samełko - pracuje na Wydziale Wychowania Fizycznego warszawskiej AWF w Katedrze Nauk Humanistycznych i Społecznych w Zakładzie Pedagogiki i Psychologii. W ramach Sportowej Akademii Veolii prowadzi zajęcia poświęcone psychologii sportu.

Zobacz również: Jak ćwiczą gwiazdy?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ćwicz dla wspaniałego seksu! Rowerowy Maj 2017 – czekamy na wyniki końcowe! Co to jest burpees? Rozgrzewka z Ewą Chodakowską - rola, ćwiczenia Co pić po treningu? Oto shaki regeneracyjne polecane przez Annę Lewandowską Brzuszki - prawidłowe wykonanie Trening, który pozwoli spalać kalorie przez 24 godziny Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Posiłek przedtreningowy Domowe napoje izotoniczne. Przepisy Anny Lewandowskiej Kręć kilometry po technologię i rozpocznij rowerową rewolucję w Polsce Jak powinien nawadniać się biegacz? Sposób na płaski brzuch w 28 dni – wystarczą cztery minuty dziennie Odbyły się pierwsze treningi Women’s Run w tym sezonie Zaskocz Swoje Pośladki - Skuteczny trening Pupy Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem Sposoby na zakwasy: jak złagodzić ból mięśni? Siłownia, w której się wyśpisz “Pole dance świetnie kształtuje sylwetkę”. Wywiad z Mistrzynią Polski i Europy Pole Sport Katarzyną Bigos Europejska Rowerowa Rywalizacja Miast - Gdańsk jedzie po milion! Ćwiczenia na zgrabne pośladki

Popularne w tym tygodniu:

Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Forma Anny Lewandowskiej po ciąży - motywuje czy denerwuje? Orgazm podczas ćwiczeń? To możliwe! 7 momentów, w których powinnaś uprawiać seks Ćwiczenia na cellulit, które naprawdę działają Żyj i pracuj na zdrowie, ergonomia w pracy Najlepsze Ćwiczenia na Pośladki - Pupa Poradnik Booty Trainer