Jazda na rowerze – trening nie tylko dla nóg

Jeśli myślisz, że jazda na dwóch kółkach to ćwiczenia, które wzmacniają tylko mięśni ud i łydek – jesteś w błędzie. Rower to doskonałe narzędzie do ogólnego wysmuklenia sylwetki. Pomaga wzmacniać tkankę mięśniową, spala tłuszczową i dotlenia. Zatem: wsiadaj na rower!

123RF

Myślisz, że jeżdżąc na rowerze nabawisz się rozbudowanej masy mięśniowej? To mit. Gdyby tak było, na siłowniach stałyby same rowery, a zniknęły wioślarze, sztangi i inne przyrządy do treningów siłowych.

Owszem, rower sprawia, że pracują mięśnie nóg, ale trening na nim nie prowadzi do przyrostu masy. A to dlatego, że podczas wysiłku na dwóch kółkach dłużej pracują mięśnie wolnokurczliwe, inaczej: tlenowe, czyli takie, które wykonują wysiłek nieprzerwanie podczas dłuższego, ale mniej intensywnego treningu.

Mięśnie szybkokurczliwe dużo szybciej się męczą – a to właśnie one odpowiadają za zbyt „przetrenowany” wygląd ud. Dlatego właśnie jazda na rowerze – spala kalorie, wysmukla nogi, ujędrnia skórę.

Jednak jazda na dwóch kółkach to nie tylko praca nóg. Jeśli będziesz jeździć regularnie, kształtu nabiorą także: mięśnie brzucha, ramion, karku i mięśnie przy lędźwiowym odcinku kręgosłupa. A to wszystko dzięki sile, jaką wkładasz w kierowanie jednośladem. Tutaj ważne jest, by pozycja jaką przyjmiesz, była odpowiednia. Zbyt zgarbiona sylwetka lub zbyt wyprostowana może doprowadzić do nadwyrężenia kręgosłupa i w efekcie do jego zmęczenia lub bólu.

Zalet jazdy rowerem jest wiele i są one bezsprzeczne. Zdrowie, przyjemność, radość i mobilność. A jeśli dodamy do tego odchudzanie, walkę z cellulitem i dobre samopoczucie – mamy zestaw idealny.

Zobacz również: Jak ćwiczą gwiazdy?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Magnez a mięśnie Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? 10 zalet jazdy na rowerze Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać Najczęstsze błędy po treningu 8 sposobów, by szybciej schudnąć jeżdżąc na rowerze Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie HIIT – trening dla profesjonalnych sportowców Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Najlepsze ćwiczenia na podniesienie biustu Najczęstsze problemy ze skórą osób, które regularnie trenują Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Ryż, cena, policja, mięso – co mają ze sobą wspólnego? Najlepsze fryzury na siłownię Tak ćwiczą sławne modelki 3 pozycje jogi na bolące plecy Najpopularniejsze piosenki do słuchania podczas biegania Prosty sposób na wysmuklenie ud Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut 6-minutowy trening Ewy Chodakowskiej na boczki Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie? Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki 5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą Przysiady – prawidłowe wykonanie Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem Przez ćwiczenia wpadła w anemię. “Przestańcie porównywać się z innymi i zacznijcie kochać ciało, które macie”