Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 6 komentarzyNajbardziej frustrująca jest sytuacja, gdy mimo ogromnego wysiłku włożonego w trening nie widać oczekiwanych rezultatów. Jak ćwiczyć, by trening był skuteczny, bezpieczny i zarazem efektywny? Aby osiągnąć cel, należy wykonywać ćwiczenia w sposób prawidłowy. Poniżej przedstawiam listę najczęściej popełnianych błędów.
Trening aerobowy
Wiele osób podczas ćwiczeń aerobowych zapomina o prawidłowej sylwetce. Trenując na rowerze treningowym lub orbitreku, mają zgarbione plecy, przez co kręgosłup nie ma właściwego wsparcia.
Kolejnym często popełnianym błędem jest zbyt mocne trzymanie sprzętu do ćwiczeń. Używając bieżni elektrycznej, blokujemy sobie w ten sposób tylko ręce. Praca rąk jest bardzo ważna podczas aktywności fizycznej, ponieważ poprawia akcję serca i umożliwia spalenie większej liczby kalorii.
Często popełnianym błędem jest również ciągłe zerkanie na pulsometr. Trudno skoncentrować się na treningu, gdy w centrum uwagi jest ciągle pulsometr. Wystarczy, jeśli sprawdzimy tętno w przerwach między kolejnymi sesjami.
Błędem jest również to, że wiele osób ogranicza się do ćwiczeń aerobowych. Już jakiś czas temu udowodniono, że najlepsze efekty przynosi połączenie treningu aerobowego z treningiem siłowym. Ćwiczenia oporowe poprawiają przemianę materii, a co za tym idzie pozwalają na spalenie większej liczby kalorii.
Trening oporowy
Trening oporowy to nic innego jak trening siłowy. Bardzo często zdarza się, że chcemy zbyt szybko uzyskać wymarzony efekt. Z tego powodu dochodzi do przetrenowania. Bardzo częstym błędem jest zbyt szybkie powtarzanie ćwiczenia, na przykład zbyt szybkie podnoszenie sztangi. Grozi to nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi oraz poważną kontuzją. Podczas ćwiczeń należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.
Wiele osób, rozpoczynając trening na ławce do ćwiczeń, źle wykonuje skłony. Pamiętać należy, by skłony nie były zbyt głębokie, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa.
Ćwicząc na siłowni, należy również pamiętać, że ze sprzętu sportowego w takich miejscach korzysta wiele osób. Dlatego, zanim rozpoczniemy ćwiczenia, należy dostosować ustawienia do swoich gabarytów i możliwości. Złe ustawienia nie tylko wpływają negatywnie na komfort ćwiczeń, ale również mogą być powodem groźnych urazów.
Częstym błędem jest również pominięcie rozgrzewki. Naciąganie mięśni, które są nierozgrzane, grozi nawet ich naderwaniem. Po zakończeniu zasadniczej części treningu należy pamiętać o tym, by się porozciągać. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych i bolesnych doznań.
Rutyna i nie tylko
Wielu ludzi traci początkowy zapał do treningów z powodu monotonii. Wykonywanie tej samej czynności prze dłuższy czas doprowadza do sytuacji, w której ćwiczenia przestają być ciekawe, a stają się przykrym obowiązkiem. Aby temu zapobiec, co jakiś czas należy zmieniać formę ćwiczeń.
Ćwicząc, zapominamy również o systematycznym uzupełnianiu płynów. Podczas wysiłku zapotrzebowanie organizmu na wodę jest bardzo duże. Mięśnie również potrzebują wody do prawidłowej pracy. Efektem nieuzupełniania płynów mogą być silne bóle mięśni, a nawet drgawki.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze