Jak zrobić taping na kolano?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuJak zrobić taping na kolano, by skutecznie pełnił swoją funkcję? Instrukcja krok po kroku, wskazówki i rady, jak należy naklejać tejpy na kolano.
Taping na kolano
Kolano jest częścią ciała szczególnie narażoną na rozmaite urazy. W przypadku ich wystąpienia warto zadbać o odpowiednią rekonwalescencję. Rehabilitacja po kontuzjach kolana przebiegać powinna wielotorowo, a jedną ze skutecznych metod zapobiegania nawrotom kontuzji jest pourazowy taping na kolano.
Taping zalecany jest np. po urazach ścięgien, urazach więzadeł, bardzo dobrze sprawdza się też w przypadku schorzenia znanego jako kolano skoczka.
Jak zrobić taping na kolano
Korzyści płynące z tapingu kolana można odczuć od momentu, gdy taśmy zostaną poprawnie naklejone. Przyklejenie ich w nieodpowiedni sposób nie będzie skuteczne. Na efekty tapingu wpływa unoszenie i fałdowanie naskórka, co zwiększa przepływ krwi. Taśmy mają za zadanie odklejenie skóry od mięśni, wpływając właśnie na przywrócenie prawidłowego przepływu krwi. Dzięki temu stymulowany jest także układ limfatyczny.
Technika to podstawa i dlatego zaleca się, by naklejanie tejpów odbywało się pod okiem fizjoterapeuty lub specjalisty medycyny sportowej. Jeśli jednak podejmujemy się naklejenia sobie plastrów na kolano, przed rozpoczęciem tego zabiegu warto przeczytać kilka wskazówek i zapoznać się z instrukcją. Przed tą czynnością powinno się odpowiednio przygotować skórę — przemyć ją wodą, odtłuścić spirytusem i pozbawić owłosienia.
Jak naklejać tejpy na kolano?
Instrukcja naklejania taśmy krok po kroku:
1/ Naklejanie zacznij od tego, by pozbyć się owłosienia z kontuzjowanego obszaru (np. golarką). Następnie bardzo dokładnie umyj kolano i wysusz. Suche miejsce przemyj spirytusem i poczekaj aż wyschnie. Miejsce musi być całkowicie suche, by plaster się nie odklejał.
2/ Tak przygotowane kolano wymaga przyjęcia odpowiedniej pozycji. Wyciągnij nogę w pozycji prostej i przygotuj plaster. Odpowiednio dopasowany do kolana plaster powinien być w kształcie litery „Y” - jeśli masz plaster o innym kształcie, powinieneś go wyciąć właśnie w taki kształt. Właściwy plaster pozbaw osłony z końcówki plastra.
3/ Teraz zacznij naklejać plaster na kolano — rozpocznij od kilku centymetrów pod rzepką. Stopniowo odklejaj zabezpieczenie z ramion plastra, kontynuując naklejanie. Ramiona od litery „Y” przyklej tak, by oplatały rzepkę. Dalej kieruj się w stronę ud, z napięciem taśmy ok. 70 stopni. To już prawie koniec — jeszcze tylko delikatnie potrzyj całą taśmę, aby lepiej przylegała do ciała.
4/ Taśmę na drugą nogę przyklej dokładnie tak samo — zacznij od drugiej strony i kieruj się w stronę rzepki.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze