Pies z głową w dół - jak robić poprawnie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPies z głową w dół należy do podstawowych pozycji w jodze. Z początku właściwe jej wykonanie może sprawiać trochę trudności, ale warto nad nią pracować, gdyż przynosi wiele korzyści. Co daje i jakie są najczęściej popełniane błędy?
Pies z głową w dół — jak robić poprawnie?
W pozycji psa chodzi o ustawienie ciała w pozycji trójkąta, gdzie górna część ciała tworzy jeden bok, dolna część drugi bok, a podłoże trzeci bok tej figury geometrycznej. Jak je wykonać krok po kroku?
Zacznij od klęku podpartego. Dłonie wyciągnij przed siebie, powinny być rozstawione na szerokość barków. Następnie trzymając mocno przyciśnięte do maty dłonie, przejdź na palce u stóp. W kolejnym kroku wypychając pośladki do góry, prostuj kolana. Nie napinaj karku i nie zadzieraj głowy — niech będzie ona przedłużeniem ciała.
Pies z głową w dół — błędy
Z pozoru prawidłowe ułożenie ciała w pozycji psa wydaje się dość proste, jednak jest kilka błędów, które powtarzają się niezwykle często. Jednym z nich jest wyginanie odcinka lędźwiowego. Aby mu zapobiec, trzeba zadbać o właściwą stabilizację — należy zatem pamiętać o napięciu mięśni brzucha i pośladków.
Innym, dość powszechnie występującym błędem jest ustawienie kolan do wewnątrz. Prawidłowa pozycja wymaga ułożenia kolan na zewnątrz, zaś palce u stóp powinny być ustawione równolegle.
Kolejną techniczną wpadką są przeprosty w łokciach — prawidłowo mają one być lekko skierowane do zewnątrz, zaś palce u rąk rozstawione szeroko. Wśród częstych błędów pojawia się także brak napiętego brzucha i podnoszenie głowy do góry, co wpływa na pogorszenie pozycji, a zadzieranie głowy może powodować przeciążania lub kontuzje.
Pies z głową w dół — co daje?
Długo można by wymieniać korzyści płynące z praktykowania jogi. Skupiając się jednak na samej pozycji psa z głową w dole, należy ocenić, że pozytywnie wpływa ona na kręgosłup, minimalizując wszelkie jego bóle, a ponadto kształtuje i modeluje nogi oraz ramiona. Wpływa na poprawę elastyczności ciała, zmniejsza uczucie sztywności i może zapobiegać osteoporozie.
Spowalnia również bicie serca, przyspiesza metabolizm i poprawia działanie układu nerwowego. Warto również wspomnieć o dodatkowej korzyści dla płci pięknej — pomaga w łagodzeniu PMS i menopauzy.
DD
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze