Co to jest taping? Jakie korzyści daje kinesiology taping?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuTaping to metoda łagodzenia różnego rodzaju bólu, przydatna w stanach zapalnych. Polega na aplikacji specjalnych, cienkich, antyalergicznych plastrów o dużej elastyczności. Co to jest taping i co daje?
Co to jest taping?
Taping, inaczej plastrowanie, polega na aplikacji elastycznych lub statycznych plastrów na różne części ciała. Plastry dobiera się w odpowiedni sposób, a niekiedy łączy ze specjalnymi opaskami, bandażami, podkładkami lub innymi materiałami tego typu.
Plastry nakleja się, by ograniczyć zakres ruchu, unieruchomić staw, wywrzeć nacisk na konkretną część ciała albo zadziałać odwrotnie, czyli odciążyć jakąś powierzchnię.
Skuteczność tej metody odkrył japoński naukowiec Kenzo Kase w latach 70-tych XX wieku, ale dopiero kilkanaście lat później — w latach 90-tych, stała się tak popularna. Dziś jest powszechnie stosowana w wielu dziedzinach, m.in. w ortopedii, neurologii, traumatologii, chirurgii ogólnej i plastycznej. Głównie zaś korzystają z niego sportowcy i specjaliści związani z medycyną sportową.
Co to jest kinesiology taping?
Nazwa kinesiotaping odnosi się do plastrowania dynamicznego, czyli aplikacji plastrów elastycznych. Wyróżniają się one bardzo dużą rozciągliwością — plaster naklejony może się rozciągnąć na długość osiągającą 130–140 proc. swoich pierwotnych rozmiarów. Ten rodzaj tapingu wykorzystuje się głównie w fizjoterapii, szczególnie przy łagodzeniu dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. Rozciągliwy plaster potrafi idealnie dopasować się do skóry, jednocześnie nie ograniczając możliwości wykonywania pełnych ruchów. Jest bardzo cienki i nie powoduje dyskomfortu. Dodatkowo działa sensorycznie i pobudza mięśnie do działania.
Drugi rodzaj plastrowania to taping statyczny. Zastosowanie statycznych plastrów wykorzystuje się głównie w celu zapewnienia stabilizacji stawom, np. przy urazach skrętnych stawów lub w procesie korekcji. Sztywne plastry mają gwarantować jedynie bodźce mechaniczne.
Co daje taping?
Taping stosuje się w celu uśmierzania i łagodzenia bólu oraz pozbycia się obrzęku. Z tej metody korzystają eksperci z wielu dziedzin nauki, włącznie z leczeniem rwy kulszowej czy dyskopatii, a nawet w łagodzeniu dolegliwości bólowych u kobiet w stanie błogosławionym czy w przypadku silnego bólu menstruacyjnego.
Najczęściej jednak taping jest wykorzystywany w środowisku sportowców, często narażonych na skręcenia, zwichnięcia, przeciążenia czy rozmaite urazy mięśni i ścięgien. Jest pomocny nawet w przypadku niektórych uszkodzeń kości. Naklejone plastry mogą także pomóc dokładnie zlokalizować sportowcowi miejsce kontuzji.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze