Triathlon olimpijski a Ironman - jakich potrzebujemy akcesoriów i jak triathlon wpływa na zdrowie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeTriathlon to jeden ze sportów wytrzymałościowych. Zawodnicy muszą zmierzyć się w trzech dyscyplinach: pływaniu, kolarstwie i bieganiu. Dlatego przed startem w triathlonie trzeba się do niego solidnie przygotować.
Triathlon – co to jest
Triathlon jest stosunkowo młodą dyscypliną sportu. Po raz pierwszy zawody triathlonowe zostały zorganizowane w 1974 roku w San Diego w Kalifornii, a w roku 2000 triathlon stał się jedną z dyscyplin olimpijskich.
Triathlon powstał jako połączenie trzech sportów: pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnicy najpierw płyną określony dystans w wodzie (zazwyczaj na otwartym akwenie), następnie przesiadają się na rowery, a ostatni odcinek muszą przebiec.
Triathlon olimpijski a Ironman
Triathlon nie posiada jednego dystansu, który muszą pokonać zawodnicy. Wszystko zależy od typu zawodów, w jakich uczestniczymy. Triathlon olimpijski to 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu. Wersja sprinterska jest o połowę krótsza — 750 m pływania, 20 km kolarstwa i 5 km biegu. Istnieje również wariant Super Sprinterski, w którym do przepłynięcia mamy 600 m, 15 km jazdy rowerem i 3 km biegu.
Najbardziej wymagający jest jednak bez wątpienia wariant triathlonu zwany Ironman. Podczas tych zawodów uczestnicy muszą przepłynąć 3,8 km, przejechać rowerem 180 km i przebiec maraton, czyli 42,195 km. Z tego powodu ważne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne, ponieważ całkowity czas trwania Ironmana to zwykle ilkanaście godzin (limit czasowy na ukończenie zawodów wynosi ok. 16–17 godzin) - oczywiście, na krótszych dystansach czas ten jest mniejszy, ale i tak chcąc wystartować w takich zawodach, musimy przygotować nasze ciało do dość dużego wysiłku fizycznego.
Triathlon — przygotowanie
Na początku warto postawić przed sobą konkretny cel — to znaczy określić, jaki dystans chcemy pokonać, a następnie z szerokiego wachlarza imprez sportowych wybrać te zawody, na których chcemy wystartować. Musimy brać pod uwagę nasz czas na treningi, a także to, czy zawody organizowane są niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Wielogodzinna podróż bowiem również może być wyczerpująca.
W triathlonie niezwykle ważne jest płynne przejście z jednej dyscypliny do drugiej. Trzeba zatem nie tylko ćwiczyć sprawne przebieranie się ze stroju pływackiego na kolarski, ale warto też mieć przy sobie odpowiednią ekipę, która wcześniej sprawdzi rower pod kątem technicznym, czy też poda nam podczas przejść wodę lub pożywienie. Z tego powodu podczas wybierania zawodów triathlonowych, na których chcemy wystartować, uwzględnijmy to, czy nasza potencjalna ekipa pomocników będzie mogła pojechać razem z nami.
Triathlon — trening i dieta
Przygotowując się do startu w triathlonie, najlepiej stosować treningi wytrzymałościowe pod okiem doświadczonego trenera. Jest to istotne, ponieważ musimy rozłożyć całą energię na trzy dyscypliny sportowe. Nie jest zatem niczym niezwykłym widok osób, które podczas pływania odpoczywają czasami, płynąc powoli na plecach. W ten sposób po prostu oszczędzamy energię, która musi nam wystarczyć na resztę wyścigu. Przed startem warto jednak wybrać odpowiednią strategię, abyśmy byli przygotowani na to, ile energii chcemy zużyć podczas każdego z etapów.
Istotne jest również dobranie odpowiedniej diety. Jej szczegóły powinny być uzgodnione z trenerem bądź dietetykiem, ponieważ dieta taka powinna dostarczać odpowiednio duże ilości energii, a jednocześnie pomagać w regeneracji tkanek. W tym celu powinniśmy dbać o dostarczenie organizmowi witamin i minerałów. Warto również pamiętać, aby w diecie nie zabrakło sodu i potasu, które pomagają w zachowaniu równowagi elektrolitowej, a także żelaza, które pomaga transportować tlen do mięśni.
Oprócz tego wszystkiego musimy być również przygotowani mentalnie do triathlonu. Pokonywanie własnych barier, które mamy w głowie jest bowiem jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić przed triathlonem.
Triathlon – akcesoria
Przygotowując się do triathlonu, należy też zadbać o odpowiednie wyposażenie. W końcu mamy do pokonania trzy dyscypliny sportowe, które wymagają nieco innego sprzętu.
Do pływania warto założyć specjalny kombinezon triathlonowy, który jest wykonany z szybkoschnących tkanin. Można też pomyśleć o kombinezonie piankowym, który chroni przed zimną temperaturą wody. Przydatne mogą się okazać również gogle — jeśli zawody rozgrywane są na zamkniętym basenie, chronią oczy przed chlorem, a jeśli płyniemy po otwartym akwenie — przed słoną wodą. Gogle powinny być jednak dobrze dopasowane do naszej twarzy, aby nie przeciekały ani nie zachodziły mgłą, ponieważ to tylko utrudni nam poruszanie się.
Do jazdy na rowerze oczywiście niezbędne są kask i rower. Choć są to oczywistości, to nad nimi również warto się pochylić. Dobry rower pomaga zwiększyć naszą aerodynamikę, ale jeśli nie planujemy związać naszej przyszłości z kolarstwem, to do triathlonu wystarczy nam zwykły rower szosowy. Przed startem warto jednak zabezpieczyć się i zakupić dodatkowe oprzyrządowanie, takie jak zapasowe zębatki, koła, opony, a także niezbędne narzędzia do konserwacji. Dzięki temu będziemy mogli szybko zapobiec ewentualnej usterce.
Do biegania wystarczą tylko buty, ale muszą być one odpowiednio dobrane. Wydaje się to rzeczą oczywistą, ale warto pamiętać, że dobre obuwie to nie tylko wygoda, ale też amortyzacja stopy podczas biegu. Odpowiedni but może także zmniejszyć ryzyko urazów stawów.
Niektórzy triathloniści stosują też inne akcesoria, takie jak specjalne buty rowerowe, rękawiczki rowerowe, czepek do pływania czy okulary przeciwsłoneczne, które również pomagają w trakcie wyścigu.
Jakub Ruźniak
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze