Triathlon - co to jest? Zasady i popularne dystanse
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuTriathlon w ostatnich latach stał się niezwykle popularną dyscypliną sportu, którą trenują zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Udział w zawodach wymaga dużej sprawności ogólnej, jednakże ukończenie ich wynagradza wszelki trud. Na czym dokładnie polega triathlon i na jakich dystansach są rozgrywane triathlonowe imprezy? Poznaj najważniejsze zasady tej dyscypliny.
Triathlon — co to jest?
Triathlon to dyscyplina składająca się z trzech elementów: pływania, jazdy rowerem oraz biegania. Zawsze w tej kolejności.
Z uwagi na swoją specyfikę, sportowiec startujący w zawodach musi wykazać się wytrzymałością, szybkością, siłą i ogólną sprawnością. Każdy triathlonista ma swoją dominującą konkurencję, jednak trenując, musi doskonalić się w każdej z nich.
Pierwszy triathlon rozegrano w 1974 roku, w San Diego. W Polsce dyscyplina ta miała swój debiut dziesięć lat później. Od 2000 r. triathlon jest dyscypliną olimpijską.
Ile kilometrów ma triathlon?
Zawody triathlonowe rozgrywane są na różnych dystansach. Krótsze wymagają więcej siły i szybkości. Dłuższe – wytrzymałości.
Popularne dystanse triathlonowe:
• dystans sprinterski — 0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km biegu
• dystans olimpijski — 1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu
• International Triathlon Union (ITU) - długi dystans: 4 km pływania / 130 km jazdy rowerem / 30 km biegu
• ¼ Ironman — 0,95 km pływania / 45 km jazdy rowerem / 10,55 km biegu
• ½ Ironman — 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21,0975 km biegu
• Ironman — 3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42,195 km biegu
Zwieńczeniem treningów triathlonisty i skrytym marzeniem, jest oczywiście „pełny”, niezwykle prestiżowy — Ironman.
Istnieją także odmiany triathlonu, również chętnie wybierane przez zawodników. Nie mają one ściśle określonych dystansów, ani wymogów odnośnie trasy:
Triathlon zimowy — składa się z biegu na nartach, jazdy na łyżwach lub "zwykłego" biegu, jazdy na rowerze.
Aquathlon — składa się z biegu, pływania i na końcu, ponownie biegu. Pomijana jest więc jazda rowerem.
Duathlon — składa się z biegu, jazdy na rowerze i ponownie biegu. Pomijane jest pływanie.
Triathlon — podstawowe zasady rozgrywania zawodów
W klasycznym triathlonie zasady są proste. Zawodnik musi pokonać trzy etapy: pływacki, rowerowy oraz biegowy. Przez cały ten okres, od momentu startu aż do mety, liczony jest mu czas. Wygrywa oczywiście najszybszy.
Etapy następują jeden po drugim. Minuty spędzone w tzw. strefie zmian są również doliczane do wyniku na mecie. A zatem nie opłaca się powolne przebieranie, ani długi odpoczynek między poszczególnymi konkurencjami.
Pływanie odbywa się zwykle na wodach otwartych, po torze wydzielonym przez boje. Większość zawodników używa pływackich pianek. Niedozwolone są inne sprzęty wspomagające, jak np. płetwy.
Trasa rowerowa i biegowa wiedzie drogami asfaltowymi (chyba, że mamy do czynienia z crossowymi odmianami triathlonu). Obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty jest kask. Organizatorzy zazwyczaj nie narzucają typu roweru, jakim uczestnicy mają się przemieszczać. Najbardziej odpowiednim będzie jednak rower szosowy.
Dodatkowymi, nieobowiązkowymi elementami wyposażenia, jest lemondka (element przykręcany do kierownicy, który umożliwia mocniejsze pochylenie się podczas jazdy) i buty wpinane w pedały (system SPD). Skutecznie ułatwiają one szybsze pokonywanie etapu rowerowego.
Etap biegowy nie stawia wielkich wymogów pod kątem sprzętowym. Przydadzą się na pewno biegowe buty i strój (może być ten sam, którym pokonujesz trasę rowerową. Specjalnie na tę okazję są produkowane spodenki triathlonowe).
Bieganie czy triathlon?
Z całą pewnością triathlon wymaga większego zaangażowania czasowego, ale także finansowego. Z drugiej strony — jest idealny dla osób, które szybko się nudzą i potrzebują różnorodności w treningach.
Trudno jednak określić, czy któraś z tych dyscyplin jest lepsza. Prawidłowo realizowany trening, czy to biegowy, czy to triathlonowy, z uwzględnieniem ćwiczeń siłowych, stretchingu oraz regeneracji, zaowocuje zwiększeniem formy i lepszym samopoczuciem.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze