Ćwiczenia twarzy na zmarszczki - gimnastyka twarzy
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSprawdź, jak facefitness pomaga zachować młody wygląd, spłycić zmarszczki mimiczne i poprawić owal twarzy. Poznaj proste ćwiczenia twarzy na zmarszczki, które możesz robić codziennie rano i wieczorem.
Facefitness, czyli gimnastyka mięśni twarzy, to skuteczny sposób na opóźnienie procesów starzenia oraz naturalne ujędrnienie skóry bez wydawania pieniędzy na drogie zabiegi kosmetyczne. Pomaga także spłycić zmarszczki mimiczne, zlikwidować obrzęk pod oczami i poprawić owal twarzy, co wizualnie może odmłodzić cię nawet o 10 lat. Sprawdź, jakie ćwiczenia twarzy (ćwiczenia na zmarszczki) możesz wykonywać rano i wieczorem, by wkrótce zobaczyć efekty.
Gimnastyka twarzy — czemu jest konieczna?
W ciągu dnia często bezwiednie zaciskamy zęby i spinamy mięśnie twarzy. Przyczyną takiego zachowania są głównie stres i nieprawidłowa pozycja siedzenia przy biurku. Po całym dniu pozostawania w tej samej, nienaturalnej pozycji nasze mięśnie nie rozluźniają się jednak samoistnie. Wracamy do domu z napiętą twarzą i szyją, zmarszczonym czołem, ściągniętymi ustami i zaciśniętą szczęką.
Skóra zagniata się od grymasu. W ten sposób utrwalamy i pogłębiamy zmarszczki mimiczne. Inaczej niż kurze łapki, bruzdy królicze czy dołki w policzkach, które tworzą się od uśmiechania, zmarszczki tego typu nie dodają nam one uroku. Wręcz przeciwnie sprawiają, że nasza mina wygląda na naburmuszoną, zdenerwowaną i groźną. By uniknąć takiego wyrazu i utrwalania się "zagnieceń" konieczne jest rozluźnianie twarzy. Do tego właśnie służą nam ćwiczenia na zmarszczki mimiczne, zwane faceliftingiem.
Jednocześnie są one pomocne we wzmocnieniu naszych mięśni. Tak jak trenujemy, brzuch, bicepsy czy pośladki, by wyrzeźbić nasze sylwetki, tak możemy wyćwiczyć mięśnie policzków, szyi i żuchwy, by z biegiem lat mniej wiotczały. Dzięki temu owal twarzy będzie znacznie wyraźniejszy. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale nadmiar skóry na policzkach czy szyi postarza dużo bardziej niż same zmarszczki. Twarz z ostrzejszym zarysem żuchwy zawsze będzie postrzegana jako znacznie młodsza.
Czy twój kontur twarzy cię postarza? Sprawdź to!»
Ponadto gimnastykowanie twarzy pobudza krążenie, co aktywizuje procesy regeneracyjne w skórze. Dzięki temu w naturalny sposób staje się ona jędrniejsza i bardziej napięta. Po oklepywaniu, rozgrzewaniu dłońmi i ugniataniu w trakcie ćwiczeń łatwiej wchłaniają się także składniki odżywcze z kremów i kosmetyków do pielęgnacji. Dodatkowy masaż również pomaga w usunięciu martwego naskórka, dzięki czemu skóra staje się bardziej dotleniona i zdrowsza.
Ćwiczenia mięśni twarzy zawsze rozpoczynaj od rozgrzewki
Facefitness, jak każdy rodzaj gimnastyki, warto rozpocząć od rozgrzewki. Kiedy rano lub wieczorem umyjesz i osuszysz twarz, głaskaj i opukuj ją opuszkami palców. Możesz jednocześnie wklepywać w cerę ulubiony krem na dzień lub na noc.
Łatwo rozgrzejesz skórę i mięśnie także poprzez lekkie ugniatanie policzków i czoła czy delikatne przyciskanie otartej dłoni do wyżej wymienionych miejsc oraz do brody i szyi. Skóry nie należy jednak szarpać, mocno pocierać ani szorować palcami. Nie chcemy, by stała się podrażniona. Oczywiście w czasie rozgrzewki możemy się nieco zarumienić — to pozytywna oznaka, wskazująca, że nastąpiła poprawa krążenia.
Po skończonej rozgrzewce warto dodatkowo wstępnie rozluźnić zastane mięśnie. Kilkakrotnie mocno odetchnąć i ziewnąć. Zwykle głębokie oddychanie przez usta samo wywołuje ziewanie. Jeśli jednak nie stanie się to naturalnie, po prostu spróbuj to zasymulować. Warto wykonać to także po każdej serii ćwiczeń na poszczególne partie, by dać mięśniom chwilę odpocząć i zniwelować resztę napięcia.
Zmarszczki nosowo-wargowe – sprawdź, czy możesz ich uniknąć?»
Skuteczne ćwiczenia na zmarszczki
Gimnastykę należy wykonywać rano i wieczorem. Ćwiczenia można traktować wybiórczo, trenując tylko problematyczne partie (te miejsca, na których już mamy zmarszczki, lub które nas najbardziej niepokoją) lub wykonywać je wszystkie (wówczas trening będzie kompleksowy i będzie miał też działanie profilaktyczne). Oczywiście zadowalające efekty osiągniesz jedynie, jeśli będziesz systematyczna.
Ćwiczenia na zmarszczki wokół ust i opadające kąciki
Układanie ust w "ryjek" - ściągnij usta, tak, jakbyś chciała wysłać komuś całus z głośnym cmoknięciem. Przytrzymaj je w tej pozycji, licząc w myślach do dziesięciu. Wykonaj co najmniej trzy powtórzenia. Jeśli nie czujesz wyraźnego napięcia mięśnia okrężnego wokół ust, wydłuż moment przytrzymywania (policz jeszcze do 5) lub wykonaj dodatkową serię.
Wymawiaj bezdźwięcznie samogłoski - a, o, u, e, dokładnie w tej kolejności, jakby były jednym wyrazem i z przesadną poprawnością. Zrób dwie serie co najmniej po 5 powtórzeń.
Wymuszony uśmiech - połóż palce wskazujące w kącikach ust i rozciągnij wargi w nienaturalnym uśmiechu. Następnie spróbuj ściągnąć usta w dzióbek, pokonując powstały opór. Wykonuj przez ok. 10 sekund.
Ćwiczenia na zmarszczki nosowo-policzkowe
Wydymanie policzków - zacznij od nabrania maksymalnej ilości powietrza do ust. Napnij mięśnie i przytrzymają powietrze w policzkach. Powoli licz w myślach do 20, następnie wypuść je przez usta. Wykonaj trzy powtórzenia.
Przepychanie powietrza z jednego policzka do drugiego - ćwiczenie podobne do pierwszego. Nabierz powietrze do ust i ulokuj je w jednym policzku. Chwilę przetrzymaj (ok. 15 sekund) i "przełóż" je na drugą stronę. Wykonaj trzy serie po pięć powtórzeń.
Nadmuchiwanie balonika - jedno z niewielu ćwiczeń, które wymaga dodatkowych akcesoriów. Kup zwykły balonik dekoracyjny i powoli nadmuchuj go, skupiając się na pracy policzków.
Zmarszczki królicze na nosie – sprawdź, co to takiego »
Ćwiczenia na zmarszczki nosowo policzkowe pomogą ci także w utrzymaniu ładnego owalu twarzy i ujędrnieniu skóry na policzkach.
Jak poprawić owal twarzy — ćwiczenia
Wysuwanie szczęki - by uniknąć podwójnego podbródka, wysuwaj dolną szczękę jak najdalej możesz i powracaj do naturalnej pozycji. Pilnuj, by cały czas prosto trzymać przy tym głowę (nie pochylać się do przodu). Wykonaj pięć do dziesięciu powtórzeń (aż poczujesz napięcie mięśni na szyi).
Dolna warga nad górną - odchyl głowę do tyłu i postaraj się unieść dolną wargę nad górną. Poczuj, jak pracują mięśnie na twojej szyi. Przytrzymaj nienaturalną pozycję. Policz do 10 i rozluźnij się. Powtórz ćwiczenie 10 do 30 razy.
Ćwiczenia na zmarszczki na czole
Wygładzanie brwi - umieść palce wskazujące na początku brwi, po wewnętrznej stronie i powoli przejeżdżaj nimi po całej ich długości, by rozluźnić okoliczne mięśnie. Gdy dotrzesz do końca, na chwilę uciśnij to miejsce. Powtórz trzy razy.
Eliminowanie pionowych zmarszczek nad nosem - umieść palce wskazujące na wewnętrznych końcach brwi i uciśnij to miejsce. Następnie staraj się zmarszczyć brwi. Powinnaś poczuć opór stawiany przez twoje palce. Spróbuj go pokonać. Ćwiczenie wykonuj przez 10–15 sekund.
Ćwiczenia na kurze łapki i zmarszczki wokół oczu
Mrużenie oczu przy podniesionych brwiach - ułóż palce na brwiach i unieś je delikatnie w taki sposób, by poczuć lekkie naciągniecie skóry na górnych powiekach. Następnie na zmianę otwieraj i przymykaj oczy.
Intensywne mruganie - szybko przymykaj i otwieraj oczy przez ok. 30 sekund (nie zamykaj ich do końca, mruż jakby raziło cię światło). Po tym czasie zrób krótką przerwę (ok. 10 sekund) i zamknij oczy. Ćwiczenie należy powtarzać w 3 seriach.
Przewracanie oczami - poruszaj gałkami ocznymi dookoła, na boki, w dół i w górę. Możesz też spróbować kreślić wzrokiem ósemki.
Artykuł powstał we współpracy z Doppelherz system Kollagen Beauty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze