Wiosenny jogging – dlaczego warto uprawiać tę aktywność fizyczną
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuMateriał sponsorowany przez Tchibo.pl
Nadchodzi wiosna – czas, by rozbudzić w sobie drzemiącą energię i korzystając ze sprzyjającej, wiosennej aury, uprawiać aktywność sportową na świeżym powietrzu. Jest to prosty sposób, by połączyć przyjemne z pożytecznym – aktywny wypoczynek pozwala świetnie rozruszać organizm po zimowym zastoju, pomoże pozbyć się ewentualnych zbędnych kilogramów, a przede wszystkim poprawi samopoczucie. Bieganie to druga najczęściej uprawiana aktywność sportowa wśród Polaków (dane za 2018 rok, wg badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia), dlatego w tym artykule prezentujemy porady dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z bieganiem rekreacyjnym.
Jak zacząć biegać
Przede wszystkim trzeba przezwyciężyć swoją słabość i podjąć pierwszy krok – założyć wygodny strój, odpowiednie obuwie i… wyjść z domu! Rada wydaje się banalnie prosta, jednak wiele osób ma problem ze zmotywowaniem się do aktywności. Dobrze sobie uświadomić jak wiele korzyści płynie z regularnego uprawiania aktywności fizycznej – poprawa kondycji i odporności, piękna sylwetka a także świetne samopoczucie, bo wysiłek fizyczny powoduje, że w organizmie wydziela się m.in. serotonina określana jako hormon szczęścia, a także endorfiny, które obniżają poziom stresu i przyczyniają się do poprawy nastroju.
Jan Wychowałek – ambasador Nocnego Piotrkowskiego Półmaratonu Wielu Kultur i zwycięzca Pucharu Marszałka Województwa Łódzkiego w biegach długodystansowych w 2016 roku, pierwsze efekty zauważył już po pierwszych kilku treningach – stopniowy, choć niewielki spadek masy ciała. Regularna utrata kilkuset gramów bardzo motywowała go do dalszych działań.
Przed przystąpieniem do biegania konieczne jest wykonanie rozgrzewki. Kilkunastominutowy trucht, rozciąganie mięśni (w szczególności łydek), rozgrzanie stawów kolanowych i biodrowych, a także skłony i skipy to przykłady ćwiczeń, które należy wykonać.
Według Jana często popełnianym przez początkujących biegaczy błędem jest pragnienie przebiegnięcia jak najdłuższego dystansu. Tak intensywny wysiłek jest szokiem dla organizmu i często prowadzi do kontuzji, a w efekcie do zniechęcenia i zrezygnowania z dalszych treningów.
"Polecam zacząć przygodę z bieganiem od zabawy, bez presji osiągania wielkich efektów w postaci długich dystansów. […] To, co najczęściej radzę początkującym, to regularne wychodzenie 3–4 razy w tygodniu i dopiero po czasie większą częstotliwość treningów. To wystarczy do poprawy kondycji, poczucia lekkości, utraty wagi i lepszego samopoczucia. Marszobiegi, minuta biegu przeplatana minutą marszu, a jeśli zaczynamy ze słabego poziomu, to nawet minuta biegu przeplatana 3 minutami marszu będzie właściwym rozwiązaniem. Z czasem należy wydłużać bieg i skracać wyżej wspomnianą przerwę." – radzi Jan Wychowałek.
Regularne przezwyciężanie własnych słabości wymaga samozaparcia, dlatego warto wyznaczać sobie cele, dostosowane do indywidualnych możliwości i potrzeb. Może to być np. pozbycie się 5 kg w ciągu miesiąca lub jednorazowe przebiegnięcie 7-kilometrowego odcinka. Każdy kolejny trening będzie przybliżał do osiągnięcia celu, tym samym sprawiając, że bieganie stanie się przyjemnym, a przede wszystkim regularnym rytuałem.
Odpowiednie wyposażenie biegacza
Zdecydowana większość osób preferuje bieganie podczas cieplejszej połowy roku, a więc od kwietnia do września. Odpowiednio zahartowany organizm, a także profesjonalna odzież sprawiają, bieganie na świeżym powietrzu jest w pełni bezpieczne także zimą, jednak wiele początkujących biegaczy postanawia rozpocząć tę aktywność właśnie wiosną, ponieważ ze względu na wyższe temperatury, ryzyko przeziębienia jest mniejsze. W tym czasie odpowiednim strojem do joggingu będą obcisłe legginsy, które stabilizują mięśnie i nie powodują otarć oraz koszulka, wykonana z materiału, który odprowadza pot, więc również zapobiega wychłodzeniu organizmu.
Jan Wychowałek podpowiada również, by podczas kompletowania stroju do biegania kierować się zasadą "+10ᵒC", wg której należy ubierać się tak, jakby było o 10 stopni cieplej, ponieważ w trakcie biegania znacznie wzrasta ciepłota ciała.
Panie powinny także zaopatrzyć się w sportowy biustonosz, który odpowiednio usztywni biust i zapewni poczucie komfortu podczas biegania.
Nie można także nie wspomnieć o chyba najważniejszym elemencie stroju biegacza – obuwiu. Buty, do tego rodzaju aktywności fizycznej, powinny mieć odpowiednio grubą, ale jednocześnie miękką podeszwę, która będzie amortyzowała wstrząsy, niebezpieczne dla stawów kolanowych.
Wiele osób, ze względu na pracę lub inne obowiązki, znajduje czas na bieganie dopiero późnym popołudniem lub wieczorem. O takiej porze, niezależnie, gdzie biegamy, warto mieć przy sobie odblaskową kamizelkę lub inne odblaskowe elementy, np. w postaci bransoletki lub opaski. W końcu, bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu.
Jeżeli chcesz rozpocząć uprawianie aktywności fizycznej tej wiosny, a nie masz odpowiedniego stroju, to zdecydowanie zajrzyj na stronę www.tchibo.pl/bieganie-i-fitness-t400103321.html lub do sklepów stacjonarnych, gdzie znajdziesz odzież do biegania w promocyjnych cenach.
Materiał sponsorowany przez Tchibo.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze