Objawy, które mogą świadczyć o alergii na alkohol
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPrzyjęcie dużej dawki alkoholu zawsze szkodzi. Po jego spożyciu wystąpić mogą zawroty głowy, wymioty, duszności na drugi dzień po alkoholu, a nawet utrata przytomności. Alkohol sprzyja również rozwojowi wielu groźnych dla naszego zdrowia chorób. Istnieje jednak możliwość, że poważnie zaszkodzić może ci nawet symboliczna ilość spożytego trunku. Może pojawić się ból brzucha po małej ilości alkoholu, biegunka po niewielkiej ilości alkoholu albo zawroty głowy po małej ilości alkoholu. Dlaczego? Być może jesteś uczulony na alkohol. Oto kilka sygnałów wysyłanych przez organizm, które świadczą o tym, że to alergia na alkohol.
Zaczerwienienia na skórze
Alkohol powoduje otwieranie się naczyń krwionośnych i pojawianie się czerwonych plamek na skórze.
- Zaczerwienia skóry, które są najczęstszym objawem nietolerancji alkoholu, mogą wyglądać podobnie jak oparzenia od pokrzywy, czyli przybierać postać wybrzuszeń. Mogą towarzyszyć im swędzenie i/lub pieczenie skóry. Najczęściej występują na dekolcie i szyi — komentuje Joanna Penza, ekspert ds. żywienia.
Osoby uczulone na alkohol — bardzo szybko — po wypiciu nawet małej ilości alkoholu, zauważą tego typu objawy na swojej skórze. Po ich wystąpieniu najlepiej od razu udać się do lekarza i przejść odpowiednie badanie na potwierdzenie alergii — dodaje.
Wybrzuszenia i siniaki na ciele
— Osoby uczulone na alkohol, po jego spożyciu mogą także zauważyć na swoim ciele pojawiające się siniaki oraz guzki — mówi Joanna Penza.
Nie jest to często pojawiająca się reakcja i zazwyczaj dotyczy uczulenia na jakieś konkretne rodzaje alkoholów. W przypadku pojawienia się bardzo bolesnego guza, należy przyłożyć do tego miejsca zimny kompres, a także natychmiast przestać spożywać alkohol.
— Należy również w takiej sytuacji skonsultować się ze specjalistą — dodaje ekspert.
Kłopoty z oddychaniem
— Zaburzenia poziomu histaminy, mogą powodować problemy z oddychaniem przez nos u osób, które są uczulone na alkohol. Bardzo groźne mogą być także występujące ogólne zaburzenia układu oddechowego. Osoby, które nie są świadome tego zagrożenia lub celowo nie zawracają sobie nim głowy, mogą poważnie zagrozić swojemu życiu — ostrzega Penza.
Co ważne, osoby chorujące na dolegliwości układu oddechowego, np. astmę, powinny szczególnie uważać na ilość spożywanego alkoholu. Może on bowiem spowodować, że ich stan zdrowia pogorszy się.
Biegunka i nudności
— Nudności oraz wymioty, to typowe objawy przedawkowania alkoholu u większości osób. Dużym problemem jest jednak sytuacja, w której tego typu symptomy występują nawet po spożyciu małej ilości trunku. U osób uczulonych na alkohol te dolegliwości będą miały różną formę, u jednych zatrucie będzie miało ostry przebieg, natomiast u innych przechodzić będzie łagodniej — tłumaczy ekspert.
Alergicy nie powinni także łączyć alkoholu z napojami energetycznymi, kofeiną oraz tłustymi potrawami. Dodatki te spowodują pogorszenie się stanu zdrowia.
Inne możliwości
Mgr Joanna Penza stwierdza również, że poza objawami takimi jak plamy na skórze, wybrzuszenia, siniaki na ciele, kłopoty z oddychaniem, biegunka i nudności, do listy objawów można dodać jeszcze katar oraz przyspieszenie rytmu pracy serca.
Zobacz też: Miesiąc bez alkoholu. Sprawdź co będzie działo się w twoim organizmie
- Żadnych z wcześniej wymienionych objawów nie powinniśmy lekceważyć. Jeśli duszności lub zaburzenia pracy serca nasilają się, należy jak najszybciej udać się bezpośrednio do lekarza/szpitala. W przypadku innych objawów warto zbadać ich dokładną przyczynę, może być ich bowiem bardzo wiele. Alergia na sam alkohol występuje rzadko, częściej zdarza się, że przyczyną są poszczególne składniki i dodatki do napojów wyskokowych, dlatego przed wizytą u lekarza dobrze jest przeanalizować, jakie objawy występują po poszczególnych rodzajach trunków — dodaje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze