Żołędzie - właściwości zdrowotne żołędzi. Kawa z żołędzi - właściwości
EWA RYCERZ • dawno temuŻołędzie uchodzą za symbol siły i długowieczności. Cenimy ich korę, mającą właściwości przeciwzapalne, zapominając o owocach. Traktujemy je jak jesienną atrakcję, a tymczasem żołędzie kryją w sobie wiele składników, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Jedzenie żołędzi? Uspokajamy - nie chodzi o to, by chrupać surowe owoce dębu, ale o przygotowanie z nich zdrowych produktów, takich jak mąka, nalewka z żołędzi czy kawa z żołędzi.
Żołędzie — właściwości
W dzisiejszych czasach żołędzie pełnią głównie funkcję materiału siewnego. W przeszłości stanowiły jednak źródło pożywienia. I nie ma w tym nic dziwnego. Owoce dębu w ok. 37 proc. składają się ze skrobi, w ok. 7 proc. z innych węglowodanów i w ok. 8 proc. z białka.
Przed spożyciem żołędzi należy przeprowadzić ługowanie. Polega ono na namaczaniu obranych i rozdrobnionych owoców w gorącej wodzie i popiele dębowym. Zabieg jest czasochłonny i dość wymagający, dlatego też zługowane żołędzie lepiej kupić w sklepie.
Dlaczego warto spróbować żołędzi chociaż raz w życiu? Są one nie tylko skarbnicą lekkostrawnej skrobi, która wspomaga odchudzanie, pęczniejąc w żołądku i dając uczucie sytości, ale także dostarczają witamin z grupy B, zwłaszcza B6. To także źródło kwasu foliowego, składnika regulującego wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek w organizmie.
Zobacz także: Węglowodany w diecie
Kawa z żołędzi
Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku napój ten pito dość często. Mimo że nie zawiera kofeiny, obok kawy zbożowej był dość znanym i lubianym zamiennikiem klasycznej kawy. Dziś o nim zapomniano, zupełnie niesłusznie.
Kawa żołędziowa to nie tylko doskonały smak i zapach. To także zastrzyk energii w postaci węglowodanów. Zaletą jest duża zawartość potasu — aż ok. 700 mg na 100 g. Jeśli więc, ze względu na nadciśnienie bądź inną chorobę serca nie możesz pić kawy, spróbuj żołędziówki. Napój ten dostarczy także magnezu.
Dzięki zawartości witamin i minerałów wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, powinny ją pić osoby z celiakią. Zasługuje też na uwagę kobiet w ciąży — to dzięki dużej ilości kwasu foliowego.
Choć kawę można podawać dzieciom, nie powinny jej pić małe niejadki. Napój jest bardzo sycący i może przyczynić się do utraty apetytu.
Jak przygotować kawę żołędziową?
Zajmuje to trochę czasu, ale jest tego warte. Potrzebne będą:
- 4 litry wody
- 1 kg świeżych żołędzi, najlepiej zbieranych z drzew rosnących z dala od drogi.
Żołędzie zalewamy 2 litrami zimnej wody i odstawiamy na 24 godz. Po tym czasie odcedzamy i zalewamy ponownie 2 litrami wody i doprowadzamy do wrzenia. Studzimy, obieramy i suszymy żołędzie w piekarniku. Mielimy. Następnie łyżeczkę proszku zalewamy wrzącą wodą i patrzymy pod przykryciem. Gotowe.
Zobacz także: Najlepsze zamienniki kawy
Mąka z żołędzi
Z żołędzi możemy przygotować także mąkę. Uzyskuje się ją, susząc namoczone wcześniej żołędzie i mieląc je na proszek.
Mąka z żołędzi zachowuje się podobnie do mąki kukurydzianej. Wypieki z jej zawartością mogą być twardsze, o lekko orzechowym posmaku. Najlepiej wymieszać ją z mąką pszenną, wtedy ciasto będzie bardziej plastyczne.
Mąka żołędziowa nie zawiera glutenu. Jest za to bogata w witaminy z grupy B oraz magnez i potas.
Nalewka z żołędzi
Nieżyt żołądka, kłopoty z trawieniem oraz nieprawidłowa praca jelit — jeśli cierpisz na którąkolwiek przypadłość, wypróbuj nalewkę z żołędzi. Łagodzi ona stany zapalne i wspomaga proces trawienia.
Jak przygotować nalewkę żołędziową?
Składniki:
- kawa żołędziowa,
- cukier,
- soda,
- cukier wanilinowy,
- spirytus.
Kawę zalej wrzątkiem i parz przez ok. 40 minut, następnie przecedź. Do napoju dodaj dowolną ilość cukru, szczyptę sody oraz szczyptę cukru waniliowego i wystudź. Następnie wszystko wymieszaj ze spirytusem — dowolną jego ilością. Rozlej do butelek i zamknij. Można pić po ok. 6 tygodniach w umiarkowanych ilościach. Najlepiej 25 ml dziennie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze