Co gorsze na diecie odchudzającej: alkohol czy słodycze?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 6 komentarzyAlkohol i słodycze wśród osób, które zdrowo odżywiają się i są aktywne fizycznie, uchodzą za „zło”, na które można pozwolić sobie jedynie od czasu do czasu. Nie są to bowiem elementy racjonalnej diety. Co jest gorsze - słodycze na diecie czy może alkohol na diecie? Którego z tych produktów szczególnie należy unikać w trakcie odchudzania?
Ten artykuł ma 4 strony:
Jak alkohol i deser wpływają na organizm?
W wątrobie przemiany metaboliczne zachodzą w ściśle określonej kolejności. Najpierw organ ten zajmuje się substancjami chemicznymi i toksycznymi, dalej alkoholem i na końcu tłuszczami.
Zatem: jeśli pijemy napoje wysokoprocentowe, które organizm traktuje jako toksyny, wydłużamy czas oczekiwania na metabolizm tłuszczów, co skutkuje gromadzeniem się ich w tkance tłuszczowej i zwiększeniem masy ciała. Wątroba przestaje trawić inne substancje i zajmuje się alkoholem w pierwszej kolejności (spowolniony metabolizm tłuszczów może utrzymywać się nawet do 24 godzin).
Ponadto alkohol przyczynia się do odwodnienia organizmu, powinniśmy zatem systematycznie uzupełniać poziom płynów. Wraz z wodą tracimy też cenne składniki mineralne i witaminy.
Ten sam efekt (opóźnienie rozpoczęcia metabolizmu tłuszczów) wiąże się ze spożywaniem wysoko przetworzonych słodyczy o długiej liście składników o skomplikowanych nazwach. Z tego względu należy unikać słodyczy dostępnych w sklepach i przygotowywać je samodzielnie. Domowej produkcji desery z wartościowych składników nie będą wywoływać takich rezultatów jak alkohol.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze