Guarana - gorzka moc i zastrzyk energii!
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 1 komentarzDaje potężną energię do działania, a do tego wspomaga odchudzanie. Guarana zawiera ponadto wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych i działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy.
Roślina da rosła pierwotnie w Amazonii, gdzie docenili ją tubylcy. Jej czerwone owoce o ciemnych ziarnach miały według nich właściwości magiczne i lecznicze. I o ile o magii guarany dzisiaj raczej nie pamiętamy, o tyle jej wpływ na zdrowie i samopoczucie nadal jest nie do przecenienia.
W guaranie wiele jest kofeiny (cztery razy więcej niż w ziarnach kakaowca). W smaku owoce guarany są gorzkie, za co odpowiadają obecne w niej alkaloidy (teobromina i teofilina).
Guarana ma działanie pobudzające, stąd jest to częsty składnik napojów energetycznych. A do tego zwiększa zdolność koncentracji i stymuluję umysł do większego wysiłku. Jest nieoceniona przy zmęczeniu fizycznym i psychicznym, doskonale regeneruje ciało i umysł.
Po guaranę warto sięgać przed treningiem (pozytywnie wpływa na jego efektywność), jak i po wykonaniu ćwiczeń (przyspiesza regenerację).
Guarana jest często stosowana jako środek na odchudzanie. Przyspiesza spalanie materii, a do tego pobudza wydzielanie soku żołądkowego i pobudza trawienie. Ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Działa moczopędnie.
Guarana lepsza od kawy?
Co do wpływu kawy na zdrowie teorii jest wiele. Jedni uważają, że szkodzi, inni dowodzą, że kofeina ma pozytywny wpływ na organizm. Z ilością wypijanych filiżanek nie można jednak przesadzić. Guarana jest nieco delikatniejsza, a przy tym działa orzeźwiająco na ciało i umysł. Jej działanie utrzymuje się przez ponad 6 godzin, bo jej substancje aktywne organizm wchłania bardzo powoli.
Guarana jest polecana pracownikom umysłowym i osobom pracującym w zawodzie z dużym czynnikiem stresu.
Guarana na odchudzanie
Guarana hamuje apetyt, bo spowalnia proces opróżniania żołądka. W 2001 roku na łamach "Journal of Human Nutrition and Dietetics" opublikowano wyniki badań, z których wynika, że połączenie guarany z herbatą yerba mate i zielem damiana daje bardzo pozytywne efekty w procesie utraty zbędnych kilogramów.
Stosowanie guarany — przeciwwskazania
Guarana jest produktem naturalnym, bezpiecznym. Nie można jednak jej nadużywać. Gdy przedawkujemy suplementy z dodatkiem guarany pojawić się mogą działania niepożądane (tj. bezsenność, niepokój, brak apetytu, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy). Istotne jest zatem, by przestrzegać zaleceń producenta. Warto również o suplementacji guaraną porozmawiać z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy i chorobami serca. Przeciwwskazaniem do regularnego spożywania guarany jest też ciąża i okres karmienia piersią.
Guaranę można kupić w tabletkach, w kapsułkach lub w postaci sproszkowanej. W sklepach z ekologiczną żywnością dostępny jest również sok z guarany.
Guarana daje potężnego kopa energetycznego. Niektórzy sportowcy traktują ją nawet jako naturalny środek dopingujący. Nie należy jednak zapominać, że guaranina w nadmiarze może szkodzić.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze