Wiesz, co pijesz? Różnice pomiędzy sokiem, nektarem a napojem
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeSok i nektar nie mogą zawierać w swoich składach konserwantów, barwników i aromatów. Inaczej jest w przypadku napoju. Ponadto na liście jego składników mogą znajdować się jedynie śladowe ilości soku z warzyw lub owoców. Jednak to nie wszystko. Na czym polegają pozostałe różnice pomiędzy sokiem, nektarem i napojem?
Ten artykuł ma 3 strony:
Czym wyróżnia się nektar?
Mianem nektaru określa się sok, koncentrat lub przecier z warzyw lub owoców, który został rozcieńczony wodą w różnych proporcjach (często pół na pół). Nie powinien on zawierać substancji barwiących, konserwujących i sztucznych aromatów. Produkt pasteryzowany zachowuje świeżość przez 12 miesięcy.
W zależności od tego, z jakich owoców i warzyw przygotowano nektar, musi on zawierać określoną ilość soku. Dla produktu z jabłek minimalna zawartość soku z tych owoców wynosi 50 procent, dla nektaru z wiśni — 35 procent, zaś z bananów - 25 procent.
W przypadku nektaru dopuszczalna zawartość cukru jest większa niż w soku i wynosi 200 gramów na litr płynu, przez co jest on bardziej kaloryczny. Tym, co odróżnia nektar od soku owocowego, jest możliwość umieszczenia w składzie zarówno substancji słodzących (cukier, słodziki), jak i zakwaszających. Ponadto zawiera mniejsze ilości składników mineralnych.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze