Ziarno teff – przysmak etiopskich maratończyków
Teff, zwane też miłką abisyńską, to roślina należąca do grupy traw. Określa się ją jako pseudo-zboże. Jest niezwykle popularna w Etiopii. Kryje w sobie wiele cennych składników odżywczych, a do tego dodaje sporo energii.
Długodystansowcy z Czarnego Kontynentu pokochali teff. Nic w tym dziwnego, kryje on bowiem w sobie ogromne pokłady białka, które jest podstawowym składnikiem diet sportowców.
Miłka abisyńska jest rośliną bardzo wydajną. Wystarczy niewielka ilość ziaren, by obsiać nią całe pole. Do tego jest niezwykle wytrzymała i odporna na choroby. Znana jest od 4,5 tysiąca lat i zapewnia pożywienie 1/3 ludności Etiopii.
W maleńkim ziarnie (wielkością przypominającym ziarna maku) kryje się ogromna ilość żelaza, błonnika pokarmowego, witaminy K i manganu. Jedna filiżanka teffu dostarcza ponadto sporą ilość wapnia (ok. 123 mg).
Ziarno teff w polskiej kuchni
Ziarna teffu kupić można w sklepach ze zdrową żywnością. Etiopczycy wypiekają z niego chleb, robią naleśniki, placki, ciasta, jak również produkują alkohol. Miłka abisyńska ma zatem niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Mieszkańcy Europy przygotowują z jej dodatkiem owsiankę, musli, batony, ale też pasztety. Można dodawać je również do zup.
O ziarnach teffu mówi się coraz częściej w kontekście diety związanej z celiakią. Nie zawierają one bowiem glutenu, więc stanowią cenny składnik diety osób, które go nie tolerują.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze