Ziarno teff – przysmak etiopskich maratończyków

Teff, zwane też miłką abisyńską, to roślina należąca do grupy traw. Określa się ją jako pseudo-zboże. Jest niezwykle popularna w Etiopii. Kryje w sobie wiele cennych składników odżywczych, a do tego dodaje sporo energii.

123RF

Długodystansowcy z Czarnego Kontynentu pokochali teff. Nic w tym dziwnego, kryje on bowiem w sobie ogromne pokłady białka, które jest podstawowym składnikiem diet sportowców.

Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby.

Hipokrates

Miłka abisyńska jest rośliną bardzo wydajną. Wystarczy niewielka ilość ziaren, by obsiać nią całe pole. Do tego jest niezwykle wytrzymała i odporna na choroby. Znana jest od 4,5 tysiąca lat i zapewnia pożywienie 1/3 ludności Etiopii.

W maleńkim ziarnie (wielkością przypominającym ziarna maku) kryje się ogromna ilość żelaza, błonnika pokarmowego, witaminy K i manganu. Jedna filiżanka teffu dostarcza ponadto sporą ilość wapnia (ok. 123 mg).

Ziarno teff w polskiej kuchni

Ziarna teffu kupić można w sklepach ze zdrową żywnością. Etiopczycy wypiekają z niego chleb, robią naleśniki, placki, ciasta, jak również produkują alkohol. Miłka abisyńska ma zatem niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Mieszkańcy Europy przygotowują z jej dodatkiem owsiankę, musli, batony, ale też pasztety. Można dodawać je również do zup.

O ziarnach teffu mówi się coraz częściej w kontekście diety związanej z celiakią. Nie zawierają one bowiem glutenu, więc stanowią cenny składnik diety osób, które go nie tolerują.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Kortyzol - hormon stresu. Jak obniżyć jego poziom? Ma 42 lata i sylwetkę młodzieńca. Polski kulturysta podpowiada, jakiego błędu należy unikać Mel B rozgrzewka - 5 minut cardio dla wysmuklenia sylwetki i wygładzenia cellulitu Wystarczy guma i trochę miejsca. Anita Herbert przedstawia trening na całe ciało Ma 50 lat i zachwyca sylwetką. Mariusz Bałaziński wzorem dla młodszych Najgorsze ćwiczenia na brzuch Pozycja siedząca - przywilej naszych czasów czy cichy zabójca? Prezent dla aktywnych. Najlepszy sprzęt do ćwiczenia w domu "Łapa robi wrażenie"! Weteran kulturystyki pokazał moc "Wiara może przenosić góry". Kulturystka zachwyca formą przed Mr. Olympia "Fałdka, fałdka tu i tam, też ją mam". Polska trenerka rozpoczyna challenge Piękna gwiazda fitness długo pracowała na ten sukces. "Zaczynałam od zera"

Popularne w tym tygodniu:

Zrobiła zdjęcie w lustrze. "Sylwetka marzenie" Odsłoniła brzuch na plaży. Zdjęcie poróżniło internautów "Blisko perfekcji!". Tak wygląda nowy Hulk