Ćwiczenia na kaloryfer, czyli droga do idealnie wyrzeźbionych mięśni brzucha
PAULINA KOC • dawno temu • 1 komentarzMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Dzisiaj każdy chce być fit. Internet jest przepełniony informacjami na temat diety, treningu i przede wszystkim zdrowego stylu życia. Każda osoba trenująca, czy to na siłowni, czy w domu, marzy o idealnie wyrzeźbionych mięśniach brzucha. Według wielu opinii stanowią one dopełnienie wyglądu sylwetki. Jakie ćwiczenia na kaloryfer warto wykonywać?
Ćwiczenia na kaloryfer – jak trenować mięśnie brzucha
Wiele osób regularnie uprawiających sport nie zdaje sobie sprawy z dużego wyboru ćwiczeń, którymi można efektywnie wzmacniać mięśnie brzucha. Poniżej przedstawiono kilka sposobów na trenowanie mięśni brzucha.
– ćwiczenia siłowe – ćwiczenia takie jak martwy ciąg, przysiad ze sztangą, podciąganie na drążku czy pompki są ćwiczeniami wielostawowymi, których regularne wykonywanie prowadzi do wzmocnienia mięśni brzucha. Dodatkowo warto zaznaczyć, że przysiad ze sztangą trzymaną z przodu w większym stopniu angażuje do pracy mięśnie korpusu.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/klasyczny_martwy_ciag_fabryka.mp4
– ćwiczenia stabilizacyjne – ćwiczenia takie jak plank (deska), naprzemienne wznosy ręki i nogi w podporze przodem czy dead bug pozwalają na wzmocnienie stabilizacji centralnej. Regularne wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji lub urazu, poprawia technikę oraz wyniki siłowe w ćwiczeniach wielostawowych.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/naprzemienne_wznosy_reki_i_nogi_w_podporze_przodem.mp4
– dynamiczne rzuty piłką lekarską – podczas wykonywania rzutów piłką lekarską o ścianę lub ziemię należy skupić się przede wszystkim na odpowiedniej pracy bioder oraz odcinka piersiowego.
– ćwiczenia rotacyjne i antyrotacyjne – do grupy tego rodzaju ćwiczeń należą m.in. woodchopper, spacer farmera czy ćwiczenia z gumami. W tych ćwiczeniach mięśnie brzucha pracują w rotacji, wzmacniana jest ich funkcja stabilizacyjna.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-pallof-press-na-wyciagu.mp4
Proces redukcji tkanki tłuszczowej z okolic mięśni brzucha
Miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej to mit, w który niestety wierzy sporo trenujących. Spalanie tkanki tłuszczowej jest procesem globalnym i żadne ćwiczenie nie sprawi, że tkanka tłuszczowa będzie spalana miejscowo. W 2011 r. przeprowadzono badanie, w którym wzięły udział 24 osoby (14 mężczyzn oraz 10 kobiet w wieku 18–40 lat). Uczestników podzielono na dwie grupy. Przez 6 tygodni grupa I realizowała trening mięśni brzucha polegający na wykonywaniu 7 ćwiczeń po 10 powtórzeń w dwóch seriach, natomiast grupa II była grupą kontrolną. Co ważne, obie grupy stosowały dietę izokaloryczną. Po zakończeniu eksperymentu nie zauważono spadku masy ciała ani w grupie badawczej, ani w grupie kontrolnej (S.S. Vispute i wsp. 2011).
Czy warto trenować mięśnie brzucha?
Skoro ćwiczenia na kaloryfer nie prowadzą do utraty tkanki tłuszczowej z tych okolic, to czy warto w ogóle poświęcać czas na trenowanie mięśni brzucha? Oczywiście! Silne mięśnie brzucha wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy ciała, zapobiegają powstawaniu licznych kompensacji. Spełniają również funkcję stabilizującą, co ma ogromne znaczenie m.in. podczas wykonywania codziennych czynności, w treningu siłowym czy też podczas jazdy na rowerze. Dodatkowo silne mięśnie core pozwalają na wygenerowanie większej mocy, co jest istotne podczas biegania. Bezpieczeństwo, efektywność oraz jakość wykonywanych ruchów zależą od prawidłowego ustawienia miednicy oraz kręgosłupa, za co odpowiadają mięśnie brzucha.
Należy również pamiętać, że wykonywanie wyłącznie ćwiczeń na mięśnie brzucha może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Dla przykładu – zaburzenie równowagi między mięśniami brzucha a prostownikami grzbietu może doprowadzić do wystąpienia bólu kręgosłupa lub wady postawy. Dodatkowo nadmiernie rozbudowane mięśnie skośne brzucha skutkują poszerzeniem talii. Warto zatem zachować zdrowy rozsądek podczas planowania jednostki treningowej, a trening angażujący do pracy mięśnie brzucha traktować jako dodatek.
Podsumowanie
Warto trenować mięśnie brzucha na wiele sposobów. Może to przynieść korzyści zarówno sylwetkowe, jak i zdrowotne. Mocne mięśnie brzucha zapobiegają kontuzjom i urazom. Nie należy jednak zapominać, że tak samo jak inne partie mięśniowe również i mięśnie brzucha potrzebują czasu na regenerację.
Warto również podkreślić, że wykonywanie setek brzuszków nie przyczyni się do spalenia większej ilości tkanki tłuszczowej z tych okolic. Zamiast wykonywać niezliczoną ilość ćwiczeń na tę partię mięśniową, należy zadbać o odpowiednią dietę z ujemnym bilansem kalorycznym, a wyrzeźbiony kaloryfer wywoła zachwyt u niejednego znajomego.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze