Zawał serca

Zawał serca pojawia się nagle, nawet u osób, które dotychczas nie skarżyły się na problemy ze zdrowiem. Odpowiada za niego nagłe zamknięcie jednego z naczyń krwionośnych i tym samym odcięcie serca od odpowiedniej dawki tlenu. Jakie są przyczyny, objawy i powikłania zawału serca?

Żródło: Shutterstock

Odpowiednia praca serca

Serce to mięsień, który pompuje krew do całego organizmu, ale musi być również zaopatrywany w odpowiednią ilość tlenu. Jest on dostarczany do serca przez naczynia wieńcowe. W chwili, gdy naczynia wieńcowe się zwężają – na przykład poprzez miażdżycę – serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i tlenu. Tym właśnie objawia się choroba wieńcowa.

Jakie są przyczyny zawału?

Zawał serca to skutek nieleczonej choroby wieńcowej. Mięsień nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi i tlenu poprzez zwężone naczynia krwionośne. Jego rytm i praca są zaburzone. Przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca, która powstaje najczęściej, gdy dostarczamy organizmowi zbyt dużą ilość złego cholesterolu. Miażdżycę może również wywołać nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, picie alkoholu i palenie papierosów, a także nieodpowiednia dieta. Osoby nieprowadzące zdrowego trybu życiu i podlegające ciągłemu stresowi są w większym stopniu narażone na zawał serca.

Jak objawia się zawał serca?

Zawał serca to najczęściej silne bóle wieńcowe, które pojawiają się nagle i trwają nawet około 30 minut. Silnym bólom mogą towarzyszyć wymioty, nudności, pocenie się, gorsze samopoczucie, jak również utrata przytomności. Typowymi objawami zawału serca są:

  • bóle klatki piersiowej,
  • duszność,
  • lęk.

Silny ból może promieniować od klatki piersiowej do nadbrzusza, pleców, ale także na żuchwę. W bardzo ekstremalnych przypadkach zawał serca prowadzi do zatrzymania krążenia i do natychmiastowego zgonu serca.

Jakie mogą być powikłania zawału?

Zawał serca to bardzo poważna dolegliwość, która może doprowadzić do śmierci, wstrząsu kardiogennego, zaburzeń rytmu serca, niewydolności i obrzęku płuc, tętniaka serca, a także do pęknięcia ściany serca i mięśnia brodawkowego i niewydolności zastawki. W lżejszych przypadkach zawał serca może prowadzić do przewlekłej niewydolności krążenia, zapalenia nasierdzia lub zakrzepicy.

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać

Chcąc zapobiec zawałowi serca, nie wystarczy jednak prawidłowo się odżywiać, rzucić palenie i odstawić alkohol. Niezbędne są także ćwiczenia fizyczne, które zmuszają serce do cięższej pracy i dostarczają mu większe ilości krwi. Istotne są także badania profilaktyczne, które warto wykonywać regularnie.

Zobacz również: Oleje roślinne - sekret zdrowia i urody

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj

Popularne w tym tygodniu:

Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Ćwiczysz na trampolinie? To może się dla ciebie źle skończyć Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Forma Anny Lewandowskiej po ciąży - motywuje czy denerwuje? Orgazm podczas ćwiczeń? To możliwe! Zarządzanie przez cele, czyli marketing w karierze sportowca. Bądź SMARTER! 7 momentów, w których powinnaś uprawiać seks Ćwiczenia na cellulit, które naprawdę działają Żyj i pracuj na zdrowie, ergonomia w pracy