Jaką siłownię wybrać?

Wybierając miejsce do ćwiczeń, powinniśmy kierować się swoją wygodą. Jednak, co jest lepsze dla osoby pragnącej rozpocząć trening: mała siłownia niedaleko domu czy duży klub fitness w centrum? Na co możemy liczyć w obu tych miejscach?

123RF

Jakość treningów

Jeśli chodzi o sprzęt do ćwiczeń, to niewielkie siłownie osiedlowe są coraz lepiej wyposażone. Pod tym względem nie ustępują znacznie tym dużym. Wynika to z mody na zdrowy styl życia. Coraz więcej osób ćwiczy, więc nawet małym placówkom opłaca się inwestować w wyposażenie. W małych siłowniach nie ma też problemu z dostępem do doświadczonych trenerów. W Polsce jest coraz więcej dobrze wyszkolonych zawodowych instruktorów.

Wyposażenie i jego potencjał

Choć jakością sprzętu małe kluby nie ustępują wielkim centrom fitness, mają go jednak dużo mniej. W małych klubach jest również dużo mniej miejsca do ćwiczeń, co znacznie zmniejsza komfort ćwiczeń. Duże kluby fitness oferują również większą gamę zajęć. W małych siłowniach nie jest dostępny każdy rodzaj treningu. Jeśli więc szukamy czegoś oryginalnego, na przykład jogi twarzy, zumby fitness czy zajęć pool dance, jesteśmy skazani na wielkie centra treningowe. Nie każdy jednak szuka nowinek. Czasami warto trenować w mniejszej grupie, gdzie ma się bezpośredni kontakt z trenerem.

Lokalizacja

Największą zaletą małych siłowni osiedlowych jest ich lokalizacja. Najczęściej to właśnie takie kluby znajdują się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Nie każdy ma czas, by regularnie dojeżdżać do wielkiego klubu fitness znajdującego się w centrum miasta. Jeśli chodzi o lokalizację, to każdy musi podjąć samodzielną decyzję, wszystko zależy od trybu życia i bieżących możliwości.

Atmosfera podczas ćwiczeń

W niewielkich osiedlowych siłowniach zazwyczaj ćwiczy się z osobami, które dobrze się zna. Uczęszcza też tam znacznie mniej osób niż do dużych klubów, panuje więc tam bardziej przyjazna atmosfera. W dużych sieciowych klubach jest się bardziej anonimową osobą. Można tam przyjść praktycznie o każdej porze dnia i trenować, nie zwracając niczyjej uwagi.

Ceny

Jeśli chodzi o koszty, to sytuacja nie jest tak jednoznaczna, jakby się mogło wydawać. Czasami taniej można nabyć karnet do dużego klubu niż do małej siłowni. Duże kluby mają wielu klientów, dzięki czemu mogą sobie pozwolić na zbicie ceny biletów. Małe placówki nie mają tego komfortu i dlatego bardzo pod tym względem ustępują większym siłowniom.

Wybór konkretnej opcji nie jest oczywisty. Zarówno małe siłownie, jak i duże fitness kluby mają swoje lepsze i gorsze strony. Wybierając miejsce, pamiętajmy, by kierować się przede wszystkim własnym komfortem. Powinniśmy lubić miejsce, w którym ćwiczymy.

Zobacz również: Zapomnij o nudzie na fitnessie - ćwicz bokwę

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Ćwiczenia sposobem na długie życie Jak leczyć skręconą kostkę? Czy fitness jest dobry na odchudzanie? Kontuzje – pierwsza pomoc Czy w czasie ciąży można uprawiać callanetics? Czym charakteryzuje się skręcenie stawu? Co robić w przypadku stłuczenia mózgu? Co warto wiedzieć o aerobiku w wodzie? Co oznacza podatność na siniaki?

Popularne w tym tygodniu:

10 zalet jazdy na rowerze 10-minutowy trening wzmacniający organizm 5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Najczęstsze błędy po treningu Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać Skalpel. Rezultaty treningu z Ewą Chodakowską Dlaczego ćwiczenia na pusty żołądek pozwalają spalić więcej tłuszczu? Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż