Dla kogo legginsy kompresyjne?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuOdzież kompresyjna, w tym również legginsy kompresyjne, zdobywa coraz większą popularność wśród amatorów sportu, siłowni i fitnessu. Jest to jeden z wielu produktów, który ma pomóc w zwiększaniu efektów treningu i poprawie wydajności. Przy jakich aktywnościach sprawdzą się leginsy uciskowe? Jakie mają działanie?
Czym są legginsy kompresyjne?
Warto zacząć od definicji samej odzieży kompresyjnej. Co wyróżnia ją na tle zwykłych sportowych ubrań? Odzież kompresyjna jest inaczej nazywana odzieżą uciskową. Przez swoje dopasowanie materiał ubrań lepiej oddziałuje na mięśnie, powodując lepsze ukrwienie. Odpowiednio ukrwione nogi czy ręce potrafią dłużej pracować na pełnych obrotach. Jest wykorzystywana w medycynie, np. w terapii chorób układu krążenia, a także w sporcie dla osiągania jeszcze lepszych efektów treningów.
Podobnie działają legginsy kompresyjne. Co to jest? Z wyglądu przypominają zwykłe leginsy, jednak wyróżniają je właściwości uciskowe. W sklepach można znaleźć typowo sportowe, biegowe legginsy oraz medyczne, wykonane z płaskodzianej dzianiny, które są szczególnie polecane pacjentom z obrzękami i z niewydolnością limfatyczną. Legginsy kompresyjne sportowe sprawdzą się głównie podczas biegania, jazdy na rowerze, ale także w trakcie codziennego treningu.
Jak działają legginsy kompresyjne?
Gdy założysz legginsy kompresyjne, poczujesz wyraźnie, że są one bardziej przylegające, wręcz ciasne. Efekt komfortowego ucisku jest zamierzony. Początkowe może sprawiać dyskomfort, jednak podczas wykonywanej aktywności sprawi, że uczucie zmęczenia będzie mniejsze. Nie pojawią się obrzęki, co wpłynie na znacznie mniejsze zmęczenie kończyn. Poprzez celowe wywieranie ucisku na mięśnie materiał poprawia przepływ krwi i umożliwia szybsze dotlenienie danych partii ciała. Jednocześnie zostają odprowadzone produkty przemiany materii. Ponadto odzież uciskowa zmniejsza obrzęki limfatyczne, zwiększa produkcję i zdolność transportowania limfy oraz obniża ciśnienie żylne.
Jak legginsy kompresyjne wpływają na trening?
Każdy trening, szczególnie siłowy, powoduje mikrourazy włókien mięśniowych i tkanek, co sprawia, że stają się one bardziej osłabione i podatne na kontuzje. Legginsy kompresyjne pomagają osiągnąć lepsze efekty w trakcie wysiłku fizycznego. Przez ucisk legginsów następuje szybsze partii ciała i usprawnienie krążenia krwi w dolnych partiach ciała. Legginsy wspierają mięśnie łydek, ud i pośladków, ułatwiając wykonywanie skomplikowanych ruchów. Kompresja poprawia technikę pracy ćwiczącego, który znacznie lepiej czuje poszczególne partie ciała. Materiał dobrze absorbuje wilgoć oraz pot, ogranicza wibracje i wstrząsy, które odczuwane są przez mięśnie.
Dla kogo rekomendowane są legginsy kompresyjne?
Legginsy kompresyjne możesz stosować podczas ćwiczeń oraz między treningami. Są jednak na tyle wygodne, że możesz traktować je jako codzienną odzież regeneracyjną. Medyczne legginsy kompresyjne dedykowana są przede wszystkim osobom z dolegliwościami związanymi z obrzękiem lipidowym lub limfatycznym.
Jeśli chodzi o sportowców, leginsy kompresyjne to świetny wybór dla biegaczy, szczególnie dla długodystansowców czy maratończyków. Aby ułatwić bieganie na długie dystanse i odciążyć ciało, wielu sportowców wybiera specjalną odzież dedykowaną dla biegaczy. Legginsy znajdą także swoje zastosowanie na siłowni, gdzie również pomocna jest specjalistyczna odzież. Dla osób jeżdżących na rowerze polecane są kompresyjne szorty lub skarpety kompresyjne rowerowe.
Pamiętaj jednak, że jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć lub biegać, kompresyjne legginsy nie są niezbędnym elementem wyprawki dla sportowców. Tego typu odzież ma gwarantować wsparcie. Nie może być też traktowana jako zamiennik dobrej techniki czy odpowiedniej diety bądź treningu.
Przeciwwskazania do stosowania legginsów kompresyjnych
Odzież uciskowa polecana jest w różnego rodzaju terapiach i rehabilitacjach, gdzie wykazuje dużą skuteczność. Mimo to istnieją także wyraźne przeciwwskazania do jej stosowania. Są to: miażdżyca, zakrzepica, ostre niedokrwienie, niewydolność serca, zapalenie żył, duże żylaki, twardzina układowa.
Przed użyciem odzieży niezbędna będzie konsultacja z lekarzem w przypadku: zapalenia skóry, ran i wrzodów na skórze, nadwrażliwości kończyn, cukrzycy, neuropatii obwodowej, reumatoidalnego zapalenia stawów. Zwróć także uwagę na uczulenia na jakikolwiek materiał wykazany w składzie. Pamiętaj, że odzież kompresyjna powinna być stosowana tylko po konsultacji z lekarzem lub specjalistą prowadzącym trening.
MB
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze