Woda w kolanie - skąd się bierze, jak leczyć?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuWoda w kolanie to potoczne określenie nadprodukcji płynu stawowego. Może pojawić się wskutek przeciążenia i stanu zapalnego w obrębie kolana. To nieprzyjemna przypadłość, której często towarzyszy ból i obrzęk. W niektórych przypadkach opuchliźnie można zaradzić domowymi sposobami. Kiedy uraz wymaga interwencji lekarza? Jak wygląda diagnostyka?
Woda w kolanie — co to takiego?
Woda w kolanie, czyli zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym, jest znana również jako wysięk stawu kolanowego. Powstaje najczęściej na skutek urazu lub przeciążenia i może świadczyć o patologii stawu kolanowego. Gromadzący się płyn wywołuje widoczny obrzęk lub opuchliznę. Obrys stawu zmienia się i jest widocznie inny od drugiego.
Jakie są objawy pojawienia się wody w kolanie?
Jakie są objawy wody w kolanie? Pierwszą niepokojącą oznaką, która powinna zwrócić twoją uwagę, jest rzucający się w oczy obrzęk wokół kolana. Najczęściej towarzyszy mu zaczerwienienie oraz ból. Może pojawić się także zasinienie skóry w rejonie stawu kolanowego czy uczucie gorąca przy dotknięciu. Ból i opuchlizna nie pozwalają często zgiąć czy wyprostować kolana.
Jakie są przyczyny pojawienia się wody w kolanie?
Jak powstaje woda w kolanie? Obrzęk i towarzyszące mu problemy mogą mieć kilka źródeł. Pierwsze to uszkodzenia struktur stawu kolanowego, pojawiające się w wyniku urazów, upadków, kontuzji czy przeciążeń. Wysięk stawu kolanowego grozi więc głównie osobom uprawiającym sport związany z obciążaniem stawów kolanowych, np. piłkarzom, siatkarzom, tenisistom, narciarzom, biegaczom czy kolarzom. Efektem może być stan zapalny i zwiększona produkcja płynu stawowego. Nierzadko dochodzi także do krwawienia wewnątrzstawowego. Sportowcy, profesjonalni, jak również amatorscy, powinni więc chronić kolana i uważać na przeciążenia spowodowane zbyt dużą aktywnością fizyczną.
Innymi przyczynami mogą być stany zapalne i chorobowe, problemy układu żylnego i trudności w odprowadzeniu krwi z obwodu. Obrzęk związany z układem żylnym może dotyczyć jednak nie tylko kolana, ale i łydek czy stóp. Woda w kolanie może być ostrzeżeniem i informować o uszkodzonej łąkotce czy więzadle krzyżowym, uszkodzeniu chrząstki stawowej, zapaleniu stawów czy o chorobach zwyrodnieniowych. W skrajnych przypadkach jest objawem zmian nowotworowych kości i tkanek okołostawowych. Zdarza się, że przyczyną pojawienia się płynu w stawie kolanowym jest nadwaga lub otyłość. Stawy takich osób są nadmiernie obciążane podczas codziennego funkcjonowania.
Jak diagnozuje się obecność wody w kolanie?
Ile może trwać nieprzyjemny obrzęk w kolanie? Trudno określić, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny. Opuchlizna powinna pojawić się bezpośrednio po urazie lub następnego dnia. Z pewnością każdy niepokojący obrzęk wokół stawu należy pokazać lekarzowi. Nieleczona woda w kolanie może prowadzić do innych uszkodzeń i wymaga wizyty u lekarza.
Jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie zdecyduje inaczej, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Diagnostyka u lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty powinna wskazać lokalizację obrzęku oraz ocenić, jakiego leczenia wymaga. W ocenie mogą pomóc badania USG, RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Ostatecznie powinny potwierdzić obecności płynu w kolanie oraz znaleźć źródło patologii. W diagnostyce i terapii powinno się zwrócić uwagę na choroby na tle zapalnym lub na problemy krążeniowe pacjenta. Woda w kolanie może wiązać się również z konsultacją z reumatologiem.
Jakie są metody leczenia wody w kolanie?
Najczęstszą strategią leczenia wody w kolanie jest odpowiednia rehabilitacja i farmakoterapia. W bardziej skomplikowanych sytuacjach uraz może jednak wymagać ingerencji lekarza i zabiegu chirurgicznego.
Podstawową metodą leczenia wody w kolanie jest punkcja kolana. Choć opis zabiegu może być niepokojący, polega zaś na wprowadzeniu igły do torebki stawowej, co pozwala za pobranie lub całkowite usunięcie nadmiaru płynu stawowego oraz na podanie leków wprost do wnętrza stawu, jest mało inwazyjny. Ściąganie wody z kolana to nie ostatni etap. Następnie należy przeprowadzić szczegółowe badania laboratoryjne, aby odpowiednio dostosować pacjentowi dalsze leczenie oraz leki.
Znane są także domowe sposoby na opuchliznę kolana. Co na wodę w kolanie polecają lekarze i fizjoterapeuci? Zaraz po urazie pomocne jest schładzanie kolana. Możesz do tego użyć worka z lodem lub mrożonek, jakie masz w zamrażalniku. Schładzaj bolące miejsce nie bezpośrednio na skórę, ale przez ręcznik czy inny materiał. Inną radą jest odpowiednie ułożenie nogi. Postaw stopę wyżej kolana, a kolano nad biodrem. Ruszaj dodatkowo stopą, aby pobudzić krążenie.
Ważna jest jednak odpowiednia reakcja na uraz. Domowe sposoby mogą pomóc zmniejszyć opuchliznę lub załagodzić ból, jednak nie sprawią, że uraz zniknie. Pamiętaj, że pojawienie się wody w kolanie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Umów się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który fachowo oceni sytuację.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze