Ostroga piętowa – przyczyny, profilaktyka i ćwiczenia
PAULINA KOC • dawno temu • 2 komentarzeMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Stopa jest jedyną częścią ciała człowieka, która ma stały kontakt z podłożem. Odgrywa kluczową rolę w lokomocji i codziennym funkcjonowaniu. Jakiekolwiek urazy, kontuzje, ból związane ze stopą skutkują pogorszeniem komfortu życia. Jedną z takich dolegliwości jest ostroga piętowa.
Kość piętowa to jeden z trzech punktów podparcia stopy, więc ból w okolicach tej struktury może powodować trudności w poruszaniu się. Czym zatem jest ostroga piętowa, jakie są przyczyny jej występowania i czy aktywność fizyczna może przyczynić się do redukcji dolegliwości bólowych?
Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa to narośl kostna znajdująca się na powierzchni kości piętowej powstała w wyniku zapalenia przyczepu rozcięgna podeszwowego. Przedłużający się stan zapalny prowadzi do mikrozwapnień, które przekształcają się w ostrogę. Tego rodzaju zmiany najczęściej nazywane są osteofitami.
Przyczyny powstawania ostrogi piętowej
Bezpośrednią przyczyną powstawania ostrogi piętowej jest zapalenie w okolicy rozcięgna podeszwowego stopy. Stan zapalny powstaje na skutek mikrourazów, do wystąpienie których przyczyniają się m.in. nadwaga oraz otyłość, w wyniku nadmiernej masy ciała dochodzi do przeciążenia stopy. Tego rodzaju dysfunkcja dotyka zwłaszcza osoby, które na co dzień spędzają dużo czasu w pozycji stojącej, dodatkowe kilogramy zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ostrogi.
Wiek również niekorzystnie wpływa na zdrowie stóp. Chód osób starszych charakteryzuje się wydłużonym kontaktem pięty z podłożem, co prowadzi do jej nadmiernego obciążenia. Wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko zapalenia kości i stawów.
Kolejnym czynnikiem wywołującym zapalenie w okolicy rozcięgna podeszwowego jest niewłaściwie dobrane obuwie, nieuwzględniające rodzaju powierzchni. Poruszanie się lub bieganie po twardych powierzchniach, jak asfalt czy beton, wymaga obuwia o większej amortyzacji niż na przykład chodzenie po trawie. Buty zużyte, zbyt ciasne bądź za duże nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji, co może prowadzić do wystąpienia ostrogi. Tego typu dolegliwość występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co jest spowodowane noszeniem butów na wysokim obcasie.
Nieprawidłowa biomechanika chodu zwykle wynikająca z wad układu ruchu takich jak płaskostopie, koślawość kolan i/lub stawu skokowego również zwiększa ryzyko zapalenia w okolicy rozcięgna podeszwowego.
Przyczynami powstania ostrogi piętowej mogą być również niedoleczone kontuzje lub urazy stopy, pięty bądź stawu skokowego. Warto zatem pamiętać o wdrożeniu odpowiedniego leczenia.
Objawy towarzyszące wystąpieniu ostrogi piętowej
Objawem ostrogi piętowej jest ból w okolicy pięty. Początkowo dolegliwości bólowe pojawiają się wyłącznie podczas wysiłku (aktywność fizyczna, spacery, codzienne czynności) lub nadmiernego obciążania stopy. Ból występuje najczęściej w momencie uniesienia palców stóp.
Wraz z rozwojem choroby ból nie występuje już wyłącznie podczas obciążania stopy, ale również podczas odpoczynku. Jest opisywany jako pulsujący, piekący lub palący. Zwykle obejmuje środkową część pięty, ale zdarza się, że dolegliwości bólowe rozprzestrzeniają się na całą stopę.
Wiele osób bagatelizuje występujące dolegliwości i stara się wypracować sposób poruszania się, podczas którego ból będzie mniej odczuwalny. Niestety może to doprowadzić jedynie do wytworzenia licznych kompensacji oraz powstania zmian zwyrodnieniowych również w innych obszarach ciała, np. w kręgosłupie czy stawach kolanowych.
Ostroga piętowa – ćwiczenia
Niezbędnym elementem podczas leczenia ostrogi piętowej jest regularne wykonywanie ćwiczeń. Dzięki nim można w skuteczny sposób zmniejszyć dolegliwości bólowe. Jeśli u kogoś została zdiagnozowana ostroga piętowa, ćwiczenia, które warto wykonywać przedstawiono poniżej.
Rozciąganie mięśni łydki – pozycja stojąca, należy wykonać krok w przód (pięty powinny mieć kontakt z podłożem) i oprzeć wyprostowane ręce o ścianę lub inny stabilny przedmiot. Należy przenosić ciężar ciała na nogę wykroczną do momentu uczucia rozciągania. Ćwiczenie należy wykonywać 90–120 sekund i starać się w miarę możliwości pogłębiać pozycję.
https://static.fabrykasily.pl/atlas-kobiet/video-rozciaganie-miesni-lydki.mp4
Rozciąganie rozcięgna podeszwowego – pozycja siadu płaskiego, ręcznikiem lub palcami dłoni należy przyciągać palce stóp w stronę tułowia i utrzymać pozycję przez 15–20 sekund, następnie rozluźnić. Kolejne ćwiczenie polega na unoszeniu palców stóp w pozycji siedzącej, w momencie uczucia rozciągnięcia należy zatrzymać na chwilę pozycję. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie.
Masaż piłeczką – pozycja siedząca, należy toczyć piłeczkę, butelkę z wodą lub roller od pięty do palców stóp.
Podnoszenie ręcznika lub woreczka z podłogi – pozycja siedząca, wykorzystuje się wyłącznie palce stóp. Ćwiczenie należy wykonywać kilkukrotnie najpierw prawą stopą, a następnie lewą.
Podsumowanie
Ostroga piętowa to narośl kostna powstała w wyniku zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy. Zmiany chorobowe dotykają w większym stopniu kobiety niż mężczyzn, co jest spowodowane noszeniem butów na wysokim obcasie. Nie należy bagatelizować pojawiających się dolegliwości bólowych i udać się do specjalisty w celu postawienia diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Regularne wykonywanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń wspomaga proces leczenia oraz może zmniejszyć ból. Należy również pamiętać o profilaktyce, wkładać wygodne buty oraz dbać o codzienną aktywność fizyczną.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze