Co na zakwasy na udach, nogach i brzuchu?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuCo na zakwasy, gdy mięśnie bolą tak, że ciężko się ruszać? Jest kilka sposobów łagodzenia bólu, które przynoszą ulgę. Warto także pamiętać o rozgrzewce i rozciąganiu przed wysiłkiem fizycznym.
Czym są zakwasy?
Zakwasy pojawiają się po intensywnym treningu lub forsownym wysiłku fizycznym, szczególnie wykonanym po dłuższej przerwie bez aktywności. Taki wysiłek przyczynia się wtedy do powstawania mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które objawiają się bólem mięśni. Zakwasy zazwyczaj dają o sobie znać na drugi dzień po wysiłku i potrafią trwać nawet kilka dni — średnio od 4 do 7 dni. W tym czasie organizm ma za zadanie odbudować uszkodzone tkanki.
Co na zakwasy ud i zakwasy w nogach
Najczęściej zakwasy dotykają obszarów, które są najbardziej zaangażowane podczas treningu. Z tego względu pojawiają się głównie na dużych partiach ciała — na udach, na nogach, pośladkach i w miejscach wrażliwych, czyli na brzuchu, łydkach itd. Na zakwasy w wybranych partiach ciała bardzo dobrze działa rolowanie wałkiem do masażu, masaż lub stosowanie specjalnych preparatów, które można kupić w formie żelu bądź maści.
Jeśli nie posiadamy w domu gotowych maści, możemy przygotować okład z czegoś, co znajduje się w większości domów. Ocet to produkt, który ma wiele zastosowań, a potrafi też łagodzić zakwasy. Jak go stosować? Octem należy smarować obolałe miejsca lub przygotować z niego okłady, ale najpierw dobrze jest go rozcieńczyć, by nie podrażnić skóry. Do okładu na bolesne miejsca można także użyć specjalnych foliowych torebek, które są wypełnione żelem chłodzącym. Takie torebki są dostępne od ręki w aptece.
Co na zakwasy po siłowni?
Na zakwasy po siłowni może pomóc rozgrzewająca sauna i jacuzzi. Najlepiej jeśli możemy pozwolić sobie na obie opcje — wtedy najpierw jest sauna, a następnie jacuzzi. Ulgę po treningu na siłowni przyniesie także delikatny masaż, uwzględniający obolałe miejsca. Dzięki niemu następuje poprawa ukrwienia tego obszaru ciała. Nie może on jednak być zbyt intensywny, by nie nasilił dolegliwości.
Co na zakwasy po bieganiu
Po bieganiu również sprawdzi się masaż oraz sauna. Jeśli zaś nie mamy dostępu do sauny, to bardzo pomocna okazać się może gorąca kąpiel i prysznic o zmiennej temperaturze wody. Chodzi o to, by naprzemiennie polewać ciało raz bardzo zimną wodą, a raz bardzo ciepłą. Polecane są także okłady na obolałe miejsca.
Jak uniknąć zakwasów?
Sposobów na łagodzenie zakwasów jest sporo, ale lepiej im zapobiegać, niż leczyć. Aby uniknąć zakwasów, warto poświęcić 10–15 minut na odpowiednią rozgrzewkę. Dzięki niej mięśnie się rozgrzewają i przygotowują do wysiłku, stają się bardziej elastyczne i są mniej narażone na mikrourazy spowodowane intensywną aktywnością. W ramach rozgrzewki powinno się pamiętać także o kilku ćwiczeniach rozciągających, tak samo jak po zakończonym już treningu.
DD
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze