Nordic walking - zalety, technika i efekty maszerowania z kijkami
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuNordic walking to aktywność właściwie idealna. Stosunkowo tania i bezpieczna. Może ją uprawiać każdy bez względu na wiek i wagę. Jednak żeby nordic walking przynosiło zamierzone efekty, należy zadbać o dobór odpowiednich kijków oraz o technikę maszerowania.
Nordic walking — zalety
Nordic walking należy do aktywności obarczonych bardzo niskim ryzykiem kontuzji, gdyż nie obciąża stawów. Mogą ją uprawiać wszyscy, w tym osoby starsze oraz z dużą nadwagą. Jest ponadto stosunkowo tanie — żeby zacząć, wystarczy mieć odpowiednio dobrane kijki i wygodny strój.
Nordic walking warto uprawiać z uwagi na jego walory zdrowotne. Aktywizuje do pracy całe ciało, wzmacnia odporność, zwiększa wydolność, pozytywnie wpływa na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Tak jak każda aktywność fizyczna uprawiana na powietrzu, poprawia również nastrój.
Podczas maszerowania z kijkami spalamy również więcej kalorii niż w czasie zwykłego marszu. Osoba o wadze 70 kg w ciągu godziny intensywnego nordic walking ma szansę spalić 400–500 kcal, a podczas klasycznego, żwawego spaceru — ok. 300 kcal.
Nordic walking — efekty
Nordic walking to bardzo dobry sposób na odchudzanie. Marsze z kijkami można bowiem uprawiać często, bez uszczerbku na zdrowiu. Wystarczy jednak, że będziesz regularnie wychodzić na 60 minut, 3 razy w tygodniu, by zobaczyć efekty. Jeśli dbasz o zdrową dietę i nie próbujesz nadrobić utraconych kalorii, jest duża szansa, że już po miesiącu twoja waga wskaże ok. 3–4 kg mniej.
Z czasem twoje ciało zacznie się robić bardziej sprężyste, a codzienne aktywności, jak np. chodzenie po schodach, staną się mniej męczące.
Ponadto nordic walking zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca, nowotworów. Osoby uprawiające aktywność na powietrzu, mają zazwyczaj więcej energii i bardziej optymistyczne podejście do codziennych spraw.
Jak wybrać kijki do nordic walking?
Rękojeść - kijki do nordic walking na wysokości rękojeści posiadają rękawiczki. Te powinny być wygodne, nie uciskać, ani nie zsuwać się. Sama rękojeść jest zwykle smukła, bez wgłębień na palce. Wykonana zwykle z gumy lub korka. Który materiał lepszy? Oba dobrze się sprawdzają, chociaż rękojeść gumowa może sprawiać, że dłoń może bardziej się pocić.
Długość kijków - kijki dopasowujemy do wzrostu zgodnie ze wzorem: wzrost w centymetrach pomnożony przez 0,68. Jeśli więc masz np. 1,70 m, to twoje działanie powinno wyglądać tak:
170×0,68=115,6. Długość twoich kijków do Nordic Walking powinna wynosić 115 cm.
Materiał, z którego kijki są wykonane - kijki aluminiowe z domieszką włókna węglowego czy szklanego będą nieco lżejsze niż wyłącznie aluminiowe. Jednak za tą lekkością idzie także cena. Dobierz więc kijki do własnych możliwości. Nie polecamy jednak najtańszych, "marketowych" modeli. Te bywają ciężkie, a przy tym mało wytrzymałe. Na dłuższą metę to się po prostu nie opłaca.
Kijki do nordic walking powinny być składane czy nie? To zależy poniekąd od ciebie. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że kijki jednoczęściowe, o stałej długości, mogą okazać się wytrzymalsze.
Nordic walking – technika maszerowania z kijkami
Prawidłowa technika nie tylko pozwoli maksymalnie odciążyć stawy i kręgosłup, ale również pozwoli nam zaangażować do pracy więcej grup mięśniowych i — w rezultacie — spalić więcej kalorii!
Jak zatem powinna wyglądać technika maszerowania z kijkami? Ręce i nogi powinny pracować naprzemiennie. Wraz z prawą nogą, do przodu powinna w tym momencie wysuwać się lewa noga. I odwrotnie. Ręce pracują do przodu i do tyłu, z czego ruch do przodu powinien być wyprowadzany z ramienia, a nie z łokcia. Kijki nie powinny szurać po podłożu, ani służyć do podpierania się. Grot zatem nie opada pod kątem 90 stopni, a w taki sposób, aby można było od niego się odepchnąć.
Kroki powinny być długie, energiczne, a sylwetka wyprostowana.
Taka technika gwarantuje, iż nordic walking staje się jeszcze bardziej skuteczne.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze