Maska treningowa - do czego służy i co daje?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuMaska treningowa nie jest sprzętem dla wszystkich i stąd pewnie kontrowersje, które się wokół niej pojawiają. Badania naukowe dowodzą, że działa. Jak działa i komu maska treningowa przyda się najbardziej?
Jedno uważają maski treningowe za zupełnie zbędny gadżet, inni widzą w niej proste i skuteczne narzędzie do budowania formy. Często mylona jest także z maskami do biegania z filtrami antysmogowymi. Wyjaśnijmy więc po kolei, do czego służy maska treningowa, jak działa i co daje.
Do czego służy maska treningowa?
Maska treningowa to sprzęt dla tych wszystkich, którzy do treningu podchodzą poważnie i szukają dodatkowych sposobów na poprawienie swoich wyników. Regularne stosowanie maski treningowej służy zwiększeniu wydolności anaerobowej (beztlenowej), jak i aerobowej (tlenowej), czyli zdolności organizmu do wykonywania długotrwałego i krótkotrwałego wysiłku o wysokiej intensywności. Dlatego często nazywana jest maską treningową — wydolnościową.
Maska treningowa – wydolnościowa. Jak wygląda?
Maska treningowa składa się z trzech elementów. Wierzchnia warstwa zbudowana jest z neoprenu – nieprzepuszczalnej, elastycznej pianki, którą możecie znać z pianki do pływania. Pod nią znajduje się dość masywny, gumowy element, który utrzymuje maskę na nosie i obejmuje także rejon ust. Natomiast na wysokości ust i nosa znajdują się (zazwyczaj) trzy zawory, którymi powietrze wpada do wnętrza maska.
Do środka tych zaworów można wkładać nakrętki o różnym stopniu przepuszczalności powietrza. Dzięki temu możemy różnicować warunki treningowe. Producenci masek porównują poszczególne konfiguracje ustawień zaworków, do treningu na różnych wysokościach nad poziomem morza — od 900 m n.p.m. do nawet 5400 n.p.m. (bo im jesteśmy wyżej, tym mniej jest tlenu w powietrzu).
Maska treningowa — jak działa?
Mechanizm działania maski treningowej jest niezwykle prosty. Dzięki szczelnemu przyleganiu do twarzy i nieprzepuszczalnym materiałom, z których jest zbudowana, znacząco ogranicza ona dostęp tlenu do naszych płuc. To z kolei wpływa na wzmocnienie mięśni oddechowych — musimy bowiem dużo intensywniej oddychać, by organizm pobrał z powietrza wystarczającą dawkę tlenu. A to w konsekwencji prowadzi do zwiększenia pojemności płuc i lepszej wydolności oddechowej.
Co daje maska treningowa?
Ponieważ wątpliwości co do efektywności maski treningowej było wiele, na warsztat wzięli ją niemieccy i amerykańscy naukowcy. Badano parametry fizjologiczne u grupy wysportowanych mężczyzn trenujących w maskach treningowych i bez nich. W grupie sportowców, którzy ćwiczyli w maskach, stwierdzono większy wzrost VO2 max (uniwersalny wskaźnik wydolności fizycznej) oraz wzrost progu wentylacyjnego i progu kompensacji oddechowej, czyli ich organizmy zaczęły efektywniej zarządzać pobieranym tlenem, a przez to później następował moment zakwaszenia organizmu.
Mówiąc krótko, badania naukowe udowadniają, że maska treningowa ma faktycznie korzystny wpływ na organizm sportowca i poprawę jego wydolności. Trening w masce treningowej pośrednio wpływa na: zwiększenie progów anaerobowych, zwiększenie pojemności płuc, wzrost wydolności fizycznej, a także wytrzymałości psychicznej. Trzeba bowiem przyznać uczciwie, że trening w masce treningowej nie jest specjalnie komfortowy.
Maska treningowa — dla kogo?
Maska treningowa to sprzęt dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych sportowców, którzy szukają sposobów na jeszcze bardziej efektywne budowanie swojej formy. Maski treningowe nie są wskazane dla osób początkujących, u których ograniczenie dostępu tlenu może być czynnikiem bardzo stresującym.
MS
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze