A6W, czyli aerobiczna 6 Weidera. Czy jest skuteczna i czy A6W spala tłuszcz z brzucha?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzA6W to aerobiczna 6 Weidera, czyli system ćwiczeń na brzuch, które wykonywane codziennie, przez 42 dni, mają zapewnić nam wyrzeźbienie mięśni brzucha i osiągnięcie tzw. kaloryfera.
Co oznacza A6W?
A6W (aerobiczna 6 Weidera) to najbardziej znany z treningów na brzuch. Ma opinię najskuteczniejszej metody na "kaloryfer". Nic dziwnego — codzienne ćwiczenia na brzuch będą skuteczne, ale pod kilkoma warunkami. Pamiętaj, żeby trening robić poprawnie technicznie (wyjaśniamy to poniżej). Do treningu dołącz zdrową dietę. Bez niej efekt cię nie zadowoli. Poza tym, żeby brzuch był płaski i umięśniony, nie powinna przykrywać go warstwa tłuszczu. Dlatego zanim zaczniesz wykonywać A6W, przez około 2–3 miesiące wykonuj regularnie inny rodzaj treningu, najlepiej trening łączący cardio i wzmacnianie. On przygotuje twoje ciało do wysiłku, jaki jest aerobiczna 6 Weidera.
A6W — co to jest?
A6w, czyli aerobiczna 6 Weidera to system treningowy trwający 6 tygodni i składający się z 6 ćwiczeń. Ćwiczysz codziennie, wykonujesz te same ćwiczenia, ale zmienia się liczba powtórzeń i serii. Te ćwiczenia na brzuch ułożył Joe Weider, Kanadyjczyk, którego rodzice pochodzili z Polski. Weider to guru kulturystów — sam brał udział w zawodach, a następnie, wraz ze swoim bratem, rozwijał wiele gałęzi fitnessu. Stworzył zawody kulturystyczne, m.in. Mr. Olympia i Ms. Olympia, które do tej pory uważane są za najbardziej prestiżowe.
Jak ćwiczyć 6 Weidera — ćwiczenia
A6W składa się z 6 poniższych ćwiczeń. Wykonuj je jedno po drugim, staraj się nie robić między nimi przerwy (przerwę, łyk wody weź natomiast między seriami). Bardzo ważna jest pozycja i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Wiele osób zastanawia się, czy A6W niszczy kręgosłup? Nie — ale właśnie wtedy, kiedy oba warunki będą spełnione:
1. dolny odcinek kręgosłupa powinien być "przyklejony" do podłogi. Staraj się nie odrywać go przy robieniu ćwiczeń. Pilnowanie tego odcinka zagwarantuje prawidłową pracę mięśni brzucha.
2. nie "ciągnij" głowy do kolan. Prawidłowe napięcie mięśni brzucha zapewni prawidłowa praca górnego odcinka ciała. Dlatego łopatki powinny ściągnięte, plecy proste, wzrok skierowany na wprost.
Aerobiczna 6 Weidera — ćwiczenia
Pierwsze ćwiczenie - połóż się na podłodze, unieś barki i jedną nogę, wytrzymaj 3 sekundy i zmień nogi. Pilnuj odcinka lędźwiowego kręgosłupa — dół pleców powinien być przyklejony do podłogi. Ręce mogą być wyprostowane przed tobą albo mogą delikatnie dotykać kolan.
Drugie ćwiczenie - w takiej samej pozycji unieś obie nogi jednocześnie, wytrzymaj 3 sekundy. Pilnuj pleców.
Trzecie ćwiczenie - ćwiczenie wygląda tak samo jak nr 1, ale ręce spleć na karku. Łokcie powinny być szeroko rozstawione. Wytrzymaj 3 sekundy.
Czwarte ćwiczenie - to ćwiczenie wygląda tak samo, jak nr 2, tylko ręce powinny być splecione na karku. Wytrzymaj 3 sekundy.
Piąte ćwiczenie - w takiej samej pozycji, jak powyżej, w ćwiczeniu nr 4, robisz nożyce, czyli masz uniesioną górną część ciała i naprzemiennie odkładasz nogi w kierunku podłogi. Pilnuj pleców — nie odklejaj ich dolnego odcinka od podłogi. Wytrzymaj 3 sekundy.
Szóste ćwiczenie - na koniec unosisz górną część ciała i wyprostowane nogi. Wytrzymujesz 3 sekundy.
6 Weidera ile dni — harmonogram
Jak prawidłowo robić aerobiczną 6 Weidera? Codziennie przez 6 tygodni wykonuj 6 ćwiczeń na brzuch. To oznacza trening przez 42 dni, codziennie.
1 dzień. 1 seria po 6 powtórzeń każdego ćwiczenia
2–3 dzień: dwie serie po 6 powtórzeń każdego ćwiczenia
4–6 dzień. 3 serie po 6 powtórzeń każdego ćwiczenia
7–10 dzień. 3 serie po 8 powtórzeń każdego ćwiczenia
11–14 dzień. 3 serie po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia
15–18 dzień. 3 serie po 12 powtórzeń każdego ćwiczenia
19–22 dzień. 3 serie po 14 powtórzeń każdego ćwiczenia
23–26 dzień. 3 serie po 16 powtórzeń każdego ćwiczenia
27–30 dzień. 3 serie po 18 powtórzeń każdego ćwiczenia
31–34 dzień. 3 serie po 20 powtórzeń każdego ćwiczenia
35–38 dzień. 3 serie po 22 powtórzeń każdego ćwiczenia
39–42 dzień. 3 serie po 24 powtórzeń każdego ćwiczenia
Co po A6W?
Jeśli udało ci się skończyć A6W, to po pierwsze — gratulujemy, jesteś jednym z niewielu, którzy wytrzymali ten reżim. Po drugie — nie rezygnuj z aktywności, ale nie musisz już ćwiczyć codziennie. Postaw na trening 2, 3 razy w tygodniu. W zależności od tego, jaki masz cel treningowy.
• jeśli chcesz schudnąć, to sprawdzą się intensywne treningi cardio, typu tabata czy HIIT, a także bieganie, szybkie spacery, pływanie, nordic walking. Na odchudzanie polecane są też treningi wzmacniające mięśnie, ale wykonywane w tempie.
• jeśli chcesz ujędrnić ciało, wygładzić cellulit — nie popełniaj takiego błędu, jaki popełnia sporo kobiet właśnie z takim celem treningowym i nie stawiaj tylko na trening cardio. W poprawie wyglądu ciała pomaga trening siłowy. Możesz wykonać go z ciężarkami, obciążnikami kettlebells, gumami oporowymi, sztangami, a także z obciążeniem własnego ciała, w domu.
• jeśli chcesz wyrzeźbić mięśnie — to podobnie jak powyżej, rób trening siłowy. Możesz w każdy dzień treningowy stawiać na inną partię ciała. Tu bardzo wskazane jest używanie obciążenia i progresja, czyli zwiększanie tego obciążenia z kolejnymi miesiącami treningu.
Czy A6W jest skuteczne?
Aerobiczna 6 Weidera jest skuteczna, chociaż jest wiele treningów, które dadzą takie same rezultaty. Brzuch tak naprawdę ćwiczymy podczas innych treningów niż tylko te typowo na brzuch. Jeśli przyjmujesz odpowiednią postawę ciała, to ćwiczysz brzuch podczas przysiadów, wykroków, podporów, wznosów bioder i wielu innych ćwiczeń.
Czy A6W spala tłuszcz z brzucha?
A6W czy inne ćwiczenia na brzuch pomagają spalić tłuszcz z brzucha, ale same w sobie tego nie robią. Niestety, nie da się spalić tłuszczu tylko z wybranej partii ciała, nawet wykonując ćwiczenia ukierunkowane tylko na tę partię. Spalanie tłuszczu to głównie sprawa diety i przyjmowania mniejszej liczby kalorii niż wynosi zapotrzebowanie. Czyli efekty A6W bez diety to raczej nierealne założenie.
MW
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze