Co się stanie z twoim ciałem, jeśli codziennie będziesz jeść olej kokosowy?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuOlej kokosowy ma pozytywny wpływ na zdrowie, a stosowany zewnętrznie również na kondycję skóry i włosów. Zawiera witaminy (C, E i z grupy B), składniki mineralne (potas, wapń i magnez) oraz kwasy tłuszczowe. Uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych tłuszczów roślinnych na świecie. Należy do grona superfood. Możemy go stosować jako alternatywę dla masła i margaryny (smarować nim chleb), dodawać go do kawy (osoby na diecie odchudzającej piją kuloodporną kawę z dodatkiem oleju kokosowego i masła).Pamiętajmy, by wybrać ten nierafinowany — jest tłoczony na zimno, więc zachowuje swoje prozdrowotne właściwości. Jakie zmiany zaobserwujemy, jedząc z umiarem olej kokosowy? Co się stanie, jeśli na stałe włączymy go do naszej diety?
Schudniesz
Jak podają specjaliści, którzy wzięli udział kampanii pod patronatem Instytutu Żywności i Żywienia “Poznaj się na tłuszczach”, “w badaniach naukowych nie zaobserwowano negatywnego wpływu spożycia tłuszczów MCT na zdrowie”.
Właściwości odchudzające oleju kokosowego wynikają właśnie z obecności w jego składzie trójglicerydów średniołańcuchowych, które nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, ale są zamieniane w energię. Dzięki temu, że olej kokosowy przyspiesza tempo trawienia (i wchłanianie substancji odżywczych), metabolizm i spalanie zbędnych kalorii, chroni przed problemami z utrzymaniem właściwej masy ciała.
Ponadto olej kokosowy jest sycący (zmniejsza uczucie głodu, dzięki czemu nie podjadamy między posiłkami). W rezultacie zjemy mniejszą porcję dania przygotowanego z dodatkiem tego tłuszczu, co oznacza niższą liczbę przyjętych kalorii.
Na diecie odchudzającej olej z kokosa warto stosować wymiennie z oliwą lub olejem lnianym. Pamiętajmy: samo wprowadzenie tego tłuszczu do menu nie sprawi, że zaczniemy tracić na wadze. Ważna jest zbilansowana i zdrowa dieta, a także regularna aktywność fizyczna. Co więcej, olej kokosowy niesie ze sobą duży ładunek kaloryczny, więc trzeba go jeść z umiarem.
Nie zachorujesz na grypę
Olej kokosowy może być stosowany w profilaktyce takich schorzeń jak grypa czy przeziębienie. Jego działanie porównuje się bowiem do antybiotyku. W składzie oleju kokosowego znajduje się kwas laurowy, który zwalcza wirusy, bakterie i grzyby odpowiedzialne za rozwój choroby. Tłuszcz ten wspiera więc układ odpornościowy.
Ten kwas sprawia też, że możemy pozbyć się próchnicy i infekcji jamy ustnej. To wynik zahamowania rozwoju szkodliwych bakterii, które są odpowiedzialne za rozwój tych schorzeń. Pozytywny wpływ oleju kokosowego na zdrowie zębów udowodnili naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT) w Irlandii.
Poprawisz pracę mózgu
Olej kokosowy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i poprawia pamięć. Tym samym znajduje zastosowanie w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona (spowalnia je lub hamuje).
Jak wynika z badań naukowców opublikowanych na łamach “Neurobiology of Aging” obecne w jego składzie trójglicerydy średniołańcuchowe przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia chorych na Alzheimera. Zwiększają one stężenie ciał ketonowych w mózgu, które dostarczają mu energii. Wskutek choroby organ ten nie jest w stanie do tego celu wykorzystywać glukozę. W rezultacie następuje poprawa funkcji poznawczych.
Jak twierdzi dr Mary Newport, dwie łyżeczki oleju kokosowego rano i wieczorem zatrzymały, a nawet lekko cofnęły objawy choroby Alzheimera u jej męża. Po 2 tygodniach kuracji mężczyzna odzyskał witalność, po roku — rozpoznawał ludzi, nie miał też problemów z wykonywaniem codziennych czynności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze