Oto co dzieje się z twoim ciałem po zjedzeniu imbiru
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzImbir to nie tylko smaczny dodatek do zup i dań mięsnych. Znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Często pijemy herbatę imbirową, gdy dopadnie nas przeziębienie. Pomaga wtedy m.in. złagodzić ból gardła, ponieważ ma działanie odkażające. Zwalcza infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.
Ile imbiru dziennie?
Już niewielka ilość imbiru ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jak się okazuje, wystarczy spożywać 3 g tej przyprawy dziennie, aby wywołać pozytywne reakcje w organizmie. Co dzieje się z naszym ciałem, kiedy zjemy kawałek imbiru?
Pierwsza godzina po spożyciu imbiru
Na skutek zjedzenia imbiru jama ustna zostaje odkażona i odświeżona. To dlatego jest on dodatkiem do sushi — czyści nasze kubki smakowe, abyśmy mogli delektować się kawałkami tego japońskiego dania. Rzadko wybieramy jeden rodzaj sushi, a imbir zapobiega mieszaniu się smaków.
W trakcie pierwszej godziny od zjedzenia imbiru realizuje on funkcję termiczną, dlatego warto wypić herbatę z tym składnikiem, gdy wrócimy do domu zmarznięci. Skutecznie rozgrzewa organizm. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, więc warto go stosować w przypadku przeziębienia (działa napotnie). Tym samym przynosi też ulgę osobom borykającym się z chorymi stawami.
Ponadto imbir oddziałuje na florę bakteryjną żołądka. Ma ochronny wpływ na ten organ wewnętrzny, zapobiega powstawaniu wrzodów. Zawarty w nim olejek eteryczny i substancje odpowiadające za ostry smak (gingerol i shogaol) pobudzają perystaltykę jelit, zwiększając wydzielanie soków trawiennych i śliny, dzięki czemu wszystkie składniki odżywcze dostarczone wraz z pożywieniem zostają strawione. Składniki te działają także żółciopędnie.
Druga godzina po spożyciu imbiru
W kolejnej godzinie od momentu spożycia imbiru organizm jest oczyszczany ze zbędnych produktów przemiany materii. Zwalczane są pasożyty ulokowane w jelitach. Imbir działa też moczopędnie, dzięki czemu pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i zwalczyć obrzęki.
Imbir sprawia też, że dolegliwości bólowe zanikają. Eliminuje m.in. ból menstruacyjny (wyniki badań naukowców z Shahid Beheshti University of Medical Sciences w Teheranie dowodzą, że jest równie skuteczny jak ibuprom i kwas mefenamowy) i zmniejsza bóle migrenowe (łagodzi towarzyszące im mdłości). Warto też dodawać go do potraw, gdy zauważymy pierwsze oznaki PMS. Ponadto imbir redukuje stres, dzięki czemu zwiększa i poprawia wydajność umysłową i koncentrację uwagi.
Co więcej, imbir pobudza krążenie krwi, dzięki czemu przyspiesza spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Ułatwia też trawienie tłuszczu. Zdaniem japońskiego naukowca L.K. Hana, imbir uruchamia proces termogenezy (wytwarzania ciepła w organizmie). Tym samym stymuluje układ metaboliczny i pomaga schudnąć osobom borykającym się z nadwagą.
Napar z imbiru
Wystarczy przyjmować 3 g imbiru dziennie, aby zaobserwować jego pozytywny wpływ na stan zdrowia (należy do grupy bardzo ostrych przypraw o działaniu drażniącym, więc nadmiar imbiru nie jest stanem pożądanym). Możemy dodawać go w postaci surowej albo sproszkowanej do potraw kuchni azjatyckiej, a także ciast (marchewkowego) i zup (z dyni). Warto też wykorzystać imbir do przygotowania naparu.
Napar z imbiru — lista składników:
- 3 g mielonego imbiru,
- 1 szkl. wody,
- 1 łyżka miodu (opcjonalnie),
- sok z cytryny (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
Gotujemy wodę, doprowadzamy ją do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i wrzucamy sproszkowany imbir. Odstawiamy na 5 min, aby się zaparzył. Na koniec, żeby poprawić walory smakowe, możemy dodać sok z cytryny i miód. Gotowe!
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze