Spalanie kalorii - ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe. Obalamy mity!
DOROTA BRZOSTEK • dawno temuPierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy osobie odchudzającej się, z pewnością dotyczy tego, ile i w jaki sposób można spalić kalorii. Każda czynność, jaką wykonujemy, przyczynia się do tego, że w organizmie zachodzi spalanie kalorii. Nie musi być to koniecznie bieganie, pływanie czy innego rodzaju aktywność fizyczna. Co wpływa na spalanie kalorii? Wystarczy umyć okna, podłogę lub... napisać sms-a. Z poniższego tekstu dowiesz się także, ile kalorii spalamy podczas snu!
1. Spalanie kalorii a ćwiczenia fizyczne
Oczywiście to, ile kalorii może spalić dana osoba, zależy nie tylko od rodzaju aktywności, ale też od takich czynników jak: płeć, waga, wiek, tempo, intensywność wykonywania ćwiczenia. Intensywny trening pozwala zgubić zbędną tkankę tłuszczową i przyspiesza przemianę materii. Na spalanie kalorii skuteczne jest:
- szybkie bieganie (780 kcal/h),
- intensywna jazda na rowerze (600 kcal/h),
- pływanie (468 kcal/h),
- uprawianie boksu (558 kcal/h),
- aerobik(300 kcal/h),
- jazda na łyżwach (438 kcal/h),
- skakanie na skakance (492 kcal/h),
- brzuszki (400 kcal/h),
- energiczny taniec (366 kalorii).
To jednak nie wszystko. Do ćwiczeń pomocnych w spalaniu kalorii można zaliczyć też szybki marsz, podczas którego spalimy 293 kalorie na godzinę, a nawet spacer — 228 kcal/h. Na spalanie kalorii najlepiej wpływa… wchodzenie po schodach! Przez godzinę takiej aktywności możemy stracić aż 948 kalorii. Tak więc, wchodź jak najwyżej!
2. Spalanie kalorii a sen
Spalanie kalorii podczas snu? Czy to na pewno możliwe? Tak! Kalorie spalamy nawet wtedy, gdy śpimy. Organizm zużywa wtedy energię na regenerację. Godzina snu wpływa na spalanie około 70 kalorii. Co ważne, osoby, które się odchudzają, powinny się wysypiać nie tylko z tego względu. Jeśli są niewyspane, spalanie kalorii będzie wolniejsze, a apetyt większy.
3. Spalanie kalorii a mycie, odkurzanie…
Prace domowe to również dobry sposób na spalanie kalorii i zgubienie zbędnego tłuszczyku. Żeby osiągnąć taki efekt, nie trzeba wylewać siódmych potów na siłowni. Zamiast tego sięgnij po odkurzacz. Podczas godziny takiej czynności spalisz 135 kalorii. Myjąc okna lub podłogę, stracisz 120 kalorii. Możesz też pokusić się o wykonanie prania ręcznego — godzina takiej czynności wpływa na spalanie 150 kalorii. Natomiast nie umycie, lecz wyszorowanie podłogi przełoży się na 213 kalorii spalonych w ciągu godziny.
4. Mity na temat spalania kalorii
Wśród odchudzających się znanych jest wiele mitów na temat spalania kalorii. Jednym z nich jest ten mówiący, że najlepiej jest ćwiczyć rano. W dodatku na czczo. Owszem, rano spalisz kalorie… podobnie jak w południe czy wieczorem. Ważne jest nie to, kiedy, ale jak długo i w jaki sposób ćwiczysz.
W ciągu pierwszych 20 minut treningu w organizmie nie zachodzi spalanie kalorii – to kolejny mit. Kalorie są spalane już od początku wysiłku fizycznego.
Wystrzegaj się tłuszczu, bo inaczej cały efekt na marne — ile razy to słyszałaś?! To twierdzenie jest też nieprawdziwe. Należy się wystrzegać tłuszczów niezdrowych, ale nie stronić od tych dobrych zawartych w orzechach, oliwie z oliwek czy awokado.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze