Kupujesz borówki? Sprawdź, po czym poznasz, że są najlepsze
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuW Polsce sezon na borówki zaczyna się początkiem lipca, a kończy w ostatnich dniach września. To właśnie teraz możemy je spotkać na każdym bazarku i w hipermarketach. Są idealnym dodatkiem do letnich tart, jogurtu naturalnego czy porannej owsianki. Też często je kupujecie?
Wiemy — ich cena kusi. Nie warto jednak kierować się tylko nią. Borówki powinny być świeże, ale i dojrzałe. Jeżeli chodzi o śliwki, czereśnie czy wiśnie, przed zakupem sprawdzamy ich wielkość, kolor oraz twardość. Jak jest z borówkami?
Wraz z ekspertami podpowiadamy, w jaki sposób ocenić ich jakość.
Woskowy nalot na borówkach
Jakie są borówki? Słodkie, orzeźwiające, o niskiej zawartości kalorii i bardzo zdrowe. Co powinno zwrócić naszą uwagę przed ich kupnem? Woskowy nalot na skórce. Nie, to nie jest pleśń ani efekt pryskania sztucznymi chemikaliami.
Nalot świadczy o profesjonalnym zbiorze i dobrych warunkach, w jakich borówki były przechowywane podczas przewożenia z plantacji do sklepu.
To oczywiste, że od chwili zerwania jakość owoców ulega tylko i wyłącznie pogorszeniu. Właśnie dlatego duże znaczenie ma nie tylko sam zbiór, ale też przechowywanie borówek. Niska temperatura to podstawa.
— Sezonowość jest kluczowym pojęciem, bo w swoim naturalnym dla regionu sezonie dojrzewania warzywa i owoce mają maksymalną moc pozytywnych dla naszego organizmu wartości – mówi inż. Paulina Cholewińska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, Instytutu Żywności i Żywienia.
Jakie jeszcze powinny być borówki?
Jędrne, suche i nieuszkodzone – takie powinny być idealne borówki. Kupujmy je w plastikowych, przezroczystych opakowaniach. W ten sposób będziemy mogli zobaczyć je ze wszystkich stron.
W sklepie zwracajmy też uwagę na miejsce, gdzie te owoce są przechowywane. Eksperci polecają, by wybierać tylko te znajdujące się w lodówce. Te będą najsmaczniejsze!
Najlepsze będą borówki schłodzone w czasie 30 minut od zerwania. W drodze od plantacji do sklepów powinny natomiast przebywać w temperaturze 2 stopni Celsjusza.
Co po przyniesieniu do domu?
Borówki najlepiej trzymać w lodówce. Przechowywane w taki sposób będą świeże nawet przez tydzień. Eksperci polecają również, by bezpośrednio przed spożyciem wyjąć je na jakiś czas z lodówki. Kilkanaście minut w temperaturze pokojowej wystarczy. Dzięki temu wzmocnimy ich smak.
Dlaczego warto sięgać po borówki? Poprawiają krążenie, obniżają poziom złego cholesterolu, pozytywnie wpływają na układ oddechowy, nerwowy oraz moczowy. To nie wszystko. Owoce chronią też wzrok, poprawiają pamięć i koncentrację oraz koordynację ruchów i refleks.
Wszystko dzięki flawonoidom
Borówki powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Dlaczego? Wszystko za sprawą flawonoidów, które mają w składzie. To związki wykazujące silne działanie przeciwutleniające. Usuwają z organizmu toksyny i działają przeciwzapalnie.
Jedzone regularnie, są doskonałe w profilaktyce chorób nowotworowych. Dzięki hamowaniu namnażania się szkodliwych wolnych rodników, opóźniają też proces starzenia się.
— Borówka powinna znaleźć się w każdej diecie. Jest bombą witamin, składników mineralnych i najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy. Idealna w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, antynowotworowej, dla osób z nadciśnieniem, z cukrzycą i odchudzających się. Borówki mogą pomóc w redukcji masy ciała i przyczynić się do zmniejszenia nadwagi i otyłości – mówi Anna Radowicka, dietetyk i technolog żywienia, ekspert w ocenie jakości żywności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze