Skutki picia coli - jaki jest wpływ coli na organizm?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzTo najpopularniejszy napój na całym świecie. Oryginalna cola powstała już pod koniec XIX wieku. Jej recepturę opracował w 1886 roku J.S. Pemberton, farmaceuta z Atlanty. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu pił colę. Niektórzy twierdzą, że picie coli codziennie to ich rytuał. O jej właściwościach krążą mity. Czy naprawdę jest tak szkodliwa, jak mówi większość dietetyków? Oto skutki picia coli.
Ten artykuł ma 5 stron:
Pierwsze 20 minut
Stało się. Wypiliśmy puszkę coli. W kilka minut dostarczyliśmy organizmowi 10 łyżeczek cukru. Dlaczego nie wymiotujemy po przyjęciu takiej ilości? Napój zawiera też kwas fosforowy oraz inne substancje, które zmniejszają słodki smak coli. Tylko dlatego nie jest nam niedobrze.
Mijają kolejne minuty. Napój powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Następuje też wyrzut insuliny, co z kolei prowokuje do pracy wątrobę. Organ ten zaczyna przetwarzać cukier w tłuszcz.
Przypomnijmy: Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2, a nawet wielu nowotworów.
— Spotykam się nawet z kobietami w ciąży, które tłumaczą picie coli potrzebą spożycia większej dawki energii. Ta jednak w żadnym wypadku nie powinna pochodzić z takiego napoju! Spożywanie coli w ciąży powoduje skoki poziomu insuliny we krwi i podnosi ryzyko często spotykanej cukrzycy ciążowej. Cola działa też na płodność mężczyzn. Jej regularne spożywanie może poważnie obniżyć płodność (nawet do 30 proc. mniej spermy) - dodaje dietetyczka.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze