Nagłe tycie, problemy z włosami. Objawy świadczą o poważnej chorobie
ALEKSANDRA MIŁOSZ • dawno temu • 2 komentarzeChoroby tarczycy stały się poważnym problemem naszych czasów. Coraz więcej osób musi przyjmować leki regulujące jej pracę z powodu mniejszych lub większych nieprawidłowości. Za wszelką cenę powinniśmy dążyć do ustabilizowania jej stanu, ponieważ tarczyca to bardzo ważny narząd, który wpływa na stan innych organów. Tycie a tarczyca? Sprawdź, jak działa ta zależność.
Hormony tarczycy
Zbyt dużo lub za mało hormonów tarczycy prowadzi do poważnych zmian w organizmie, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza jej zaburzeń. Twój organizm już na początku choroby będzie wysyłał ci sygnały, które najczęściej bagatelizujemy. Jeśli zauważysz u siebie choć dwa z nich — skonsultuj się z lekarzem. Oto one.
Nagłe tycie
Kilka razy w tygodniu uprawiasz fitness lub ćwiczysz na siłowni, pilnujesz tego, co jesz, a kilogramy stoją w miejscu? A może co gorsza tu i tam pojawiły się nowe fałdki? To może być oznaka problemów z tarczycą. Oczywiście podejrzane tycie może mieć inne źródła, ale często jest to pierwszy objaw niedoczynności tarczycy.
Również nagłe chudnięcie powinno zapalić w twojej głowie czerwoną lampkę. Jeśli nie zmieniasz swojej diety, a waga spada na łeb, na szyję, może to być z kolei objaw nadczynności tarczycy.
Niemniej w obu przypadkach warto udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na badania hormonów.
Przyspieszone bicie serca
Siedzisz przed telewizorem lub buszujesz w internecie, a twoje serce zaczyna dziwnie przyspieszać. W końcu zaczyna łomotać, tobie robi się gorąco i czujesz, jak krew pulsuje ci w głowie? To częsty objaw problemów z tarczycą.
Bagatelizowanie takich znaków może zaowocować powstaniem poważnych problemów z sercem, takich jak nadciśnienie czy migotanie przedsionków.
Zaburzeniom pracy serca przy pierwszych objawach chorób tarczycy mogą towarzyszyć problemy ze snem, nocne zimne poty czy osłabienie koncentracji. Takie objawy powinny sprowokować nas do umówienia wizyty u endokrynologa.
Ciągłe przygnębienie
Jeśli nie masz siły wstać rano, a najchętniej swój dzień poświęciłbyś na sen, to znak, że twoja tarczyca może nie pracować prawidłowo. Często przy braku siły na nawet najprostszą czynność, pojawia się ciągły smutek i przygnębienie. Odpowiedzialna za to jest serotonina, której wydzielanie zostaje zaburzone przez niedobór hormonów tarczycy.
To ona działa antydepresyjnie, dlatego gdy twój organizm wydziela jej za mało, swój stan możesz pomylić z depresja. Serotonina wpływa też na pracę układu pokarmowego, stąd częstym objawem towarzyszącym ciągłemu zmęczeniu i przygnębieniu są bolesne zaparcia.
Problemy ze skórą i włosami
Przy zaburzeniach pracy tarczycy bardzo często pojawiają się problemy z włosami i skórą. Nasza fryzura się przerzedza, a włosy stają się łamliwe i tracą swój naturalny blask. Z kolei na skórze pojawiają się suche plamy, a kolana i łokcie stają się szorstkie i pękają.
Bardzo często też na twarzy, łokciach i kolanach pojawiają się ciemniejsze plamy. Jeśli i ty wypróbowałeś już wszystkie nawilżające kremy na rynku, które i tak nie rozwiązały problemu, to zamiast w kolejny specyfik, zainwestuj w badania krwi. Być może znajdziesz dzięki temu źródło swojego problemu.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze