5 rzeczy, które się z nami dzieją, gdy jesteśmy głodni
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuJeśli lubisz jeść, wiesz doskonale, co znaczy powiedzenie "gdy Polak głodny, to zły". Co się z nami dzieje, gdy jesteśmy głodni? Bycie głodnym sprawia, że tracimy motywację do pracy, nie możemy skupić się na codziennych czynnościach. W głowie zamiast tego krążą jedynie obsesyjne myśli o jedzeniu, które tylko potęgują nasze rozdrażnienie. Chodzenie spać głodnym to fatalne rozwiązanie, a głodny człowiek - to nie jest dobry i pożądany stan.
Niekorzystnie na organizm wpływają również popularne wśród kobiet głodówki, które jak się zaraz przekonasz wcale nie pomagają w odchudzaniu. Co w takim razie tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie, gdy jesteśmy głodni?
Oszczędzanie energii
Pomijanie posiłków i głód może zmienić twój metabolizm tak, aby magazynować tłuszcz, zamiast go spalać. Nie zdarzy się to gdy pominiesz posiłki w ciągu jednego dnia, ale jeśli robisz to regularnie przez kilka dni i poważnie obniżysz przez to spożycie kalorii, twoje ciało w odpowiedzi na głód zacznie oszczędzać energię.
Zobacz też: Jakie mogą być skutki głodówki?
Aby tego uniknąć, lepiej dzielić posiłki na mniejsze porcje. Warto również zapewnić więcej białka w diecie, ponieważ twoje ciało spala więcej kalorii podczas trawienia białka, niż ma to miejsce w przypadku węglowodanów lub tłuszczu.
W dodatku, gdy po okresie głodówki czy omijania posiłków, wrócisz do normalnego stylu żywienia, może się okazać, że dosłownie "rzucisz się" na jedzenie, zwłaszcza to tłuste i wysokokaloryczne. To spowoduje z kolei, że waga szybko pójdzie w górę.
Ból głowy
Za każdym razem, gdy jesteś głodny, zazwyczaj odczuwasz ból głowy, zanim poczujesz głód. Przychodzi on nagle i ścina cię z nóg, do tego stopnia, że zapominasz, jak się nazywasz. Jest za to odpowiedzialny spadek cukru we krwi. Jednak słodka przekąska nie rozwiąże problemu.
Dlatego jeśli zauważyłeś, że czasem boli cię głowa po ciężkim dniu pracy, zastanów się, o której ostatni raz jadłeś? Może zamiast po tabletkę na ból głowy powinieneś sięgnąć po kawałek pełnoziarnistej pizzy z sezonowymi warzywami?
Ćwiczenia
Choć większość osób uważa, że gdy jesteśmy głodni, spalamy jeszcze więcej kalorii, okazuje się, że nie jest to prawdą.
Ćwiczenia z pustym żołądkiem mogą spowodować utratę masy mięśniowej, ponieważ organizm wykorzystuje białko mięśniowe jako źródło energii. Może się też okazać, że ćwiczysz mniej intensywniej, bo jesteś głodny. Jeśli nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości energii wraz z pożywieniem. Przestawia się on na tzw. tryb oszczędzania.
Co to oznacza? Zamiast spalać, zaczyna magazynować energię w postaci tłuszczu. W dodatku, gdy jesteś nieustannie głodna, wydziela się hormon o nazwie kortyzol, który zmniejsza możliwości organizmu do spalania tłuszczu.
Mówisz bez zastanowienia
Jeśli masz bliską sobie osobę, przyjaciela lub partnera, doskonale wiesz, o co chodzi. Gdy jesteśmy głodni, robimy się uszczypliwi i mówimy rzeczy bez sensu, których normalnie byśmy nie powiedzieli. Mówimy bez zastanowienia. Dla drugiej osoby powinien to być sygnał, aby zacząć szykować jedzenie. Można próbować nad sobą pracować, ale niestety głód i tak zwycięży.
Głodny i zły
Niektórzy traktują to, jak żart, ale tak nie jest. Zwróćmy uwagę, że gdy odczuwamy głód, zaczynamy też odczuwać rozdrażnienie. Nasz żołądek burczy i ściska, woda tylko pogarsza ten stan, a my nie mamy nic do jedzenia. Ma to naukowe uzasadnienie.
Zobacz też: Co podjadać, aby nie przytyć?
Dietetyk Brenda Bustillos z Uniwersytetu w Texasie uważa, że to ewolucja wyposażyła nas w taki mechanizm, aby pobudzić nas do poszukiwania żywności. Jest za to odpowiedzialna glukoza, czyli główne źródło energii potrzebnej do pracy mózgu.
Jej niedobory sprawiają, że najprostsze czynności zajmują nam więcej czasu niż zazwyczaj, a my zaczynamy się denerwować. Tak więc złość, gdy jesteśmy głodni, jest mechanizmem odpowiadającym za przetrwanie.
Co zrobić, jak jest się głodnym? Odpowiedź jest prosta — sięgnąć po jedzenie!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze