Psychologia sportu - podstawowe credo warte powtarzania
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPsychologia sportu i trening mentalny jest często postrzegany w środowisku sportowym jako dodatek, czy zbędna ekstrawagancja. Niektórzy szkoleniowcy w dalszym ciągu nie zauważają potrzeby wzbogacania warsztatu treningowego o wiedzę psychologiczną. Radzenie sobie ze stresem, pewność siebie, czy umiejętne motywowanie jest tak samo ważnym praktycznym elementem jak ćwiczenie techniki czy szybkości. Warto pamiętać, że nie każdy reaguje tak samo i w podobny sposób przeżywa obciążenie fizyczne jak i psychiczne.
PRESJA JAKO ELEMENT TRENINGU
Trudno wymagać od zawodnika wysokich kompetencji w zakresie działania pod presją w przypadku, gdy zawodnik ten nie doświadczył nigdy wygórowanych oczekiwań i nie miał szansy potrenować poczucia takiego stanu przed najważniejszą sportową imprezą. Trudno się więc dziwić, że nawet najwięcej dający z siebie młodzi ludzie czasem nie potrafią w pełni pokazać swojego sportowego potencjału gdy po raz pierwszy startują w ważnych zawodach.
A poziom zawodów, ich ranga, a zetem i presja im towarzysząca wraz z rozwojem kariery rośnie. Owszem, trenerzy nie mają zwyczaju wystawiać nieprzygotowanych zawodników na ważnych zawodach. Mimo to nie zawsze zwracają uwagę na aspekt przygotowania mentalnego. I to on często zawodzi w tych najtrudniejszych momentach – blokując, spowalniając rozwój zawodnika!
SPORTOWCY SĄ RÓŻNI
Trening sportowca to oddziaływanie na różne sfery jego życia — widzenie wieloaspektowe. Obserwacja jedynie fizjologicznych i biochemicznych parametrów – łatwo porównywalnych i weryfikowalnych w cyklu treningowym może zawieść nos trenerski który nie wyczuwa podniesionego stanu napięcia lub przekraczającej optimum motywacji podopiecznego.
Wiedza z psychologii sportu pozwala dostrzec jaki ktoś jest, jak reaguje na różne bodźce, czy lub czy posiada umiejętności w zakresie przełamywania własnych granic. Czym innym jest bowiem trening, czym innym zawody.
Te teoretycznie oczywiste, ale czasem zapominane prawdy mogą sprawić, że współpraca trenera i psychologa przyczyni się do optymalnych rozwiązań zarówno treningowych jak i ustanawiania odpowiednich celów na zawodach, z perspektywą płynnego rozwoju zawodniczego młodych sportowców.
Autor tekstu: Aleksandra Samełko - pracuje na Wydziale Wychowania Fizycznego warszawskiej AWF w Katedrze Nauk Humanistycznych i Społecznych w Zakładzie Pedagogiki i Psychologii. W ramach Sportowej Akademii Veolii prowadzi zajęcia poświęcone psychologii sportu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze