Co się stanie, gdy zamienisz cukier na sztuczne słodziki?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPrzechodząc na dietę, coraz częściej rezygnujemy ze słodzenia cukrem ulubionej kawy czy herbaty. Zamiast tego kupujemy sztuczne słodziki. Większość z nas uważa, że w ten sposób zredukujemy wagę, oczyścimy organizm i pozbędziemy się problemów skórnych.
Ten artykuł ma 2 strony:
Podwyższone ryzyko cukrzycy
Stosowanie sztucznych słodzików wpływa na rozwój niektórych chorób. Przykładem jest sukraloza, nazywana popularnie splendą, która zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 o 67 proc.
Badania naukowców z Izraela to potwierdzają. Stosowanie słodzików przyczynia się do podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Jest to związane z bakteriami, które żyją w układzie pokarmowym. Wyniki opublikowano w magazynie "Nature".
Substancje słodzące zmniejszają także wrażliwość na insulinę. Jeżeli spożywasz słodkie produkty, nawet te bez kalorii, organizm uwalnia ten hormon tak samo, jakbyś jadł cukier.
Badania Susan Swithers z Purdue University sugerują, że słodziki hamują produkcję GLP-1 – hormonu, który kontroluje poziom cukru we krwi oraz uczucie sytości. Efektem jest nieustanne uczucie głodu.
Ryzyko innych chorób
Sztuczne słodziki zwiększają ryzyko nadciśnienia, chorób Alzheimera i zespołu metabolicznego. Wykazują również negatywny wpływ na stan naszych jelit.
— Słodziki w nadmiernej ilości mogą być też szkodliwe dla organizmu. Stosowanie ich może m.in. zaburzyć mikroflorę jelitową, powodować biegunki (mannitol, sorbitol) i inne dolegliwości, np. ze strony układu nerwowego. Decydując się na użycie słodzików należy zachować zdrowy rozsądek i wybierać te naturalne, np. stewię, ksylitol czy erytol – dodaje dietetyczka.
Zobacz też: Niskokaloryczne substancje słodzące ułatwiają gromadzenie się tłuszczu
Na pewno nie schudniesz
Ze sztucznych słodzików najczęściej korzystamy na diecie odchudzającej. Jak się jednak okazuje, nie tylko nie przyczynią się one do utraty nadprogramowych kilogramów, ale i mogą sprawić, że… przytyjemy.
— Słodziki zyskały ogromną popularność, gdyż stały się dobrym zamiennikiem cukru. Mają mało kalorii lub nie posiadają ich wcale oraz nie powodują próchnicy. Sięgają po nie zazwyczaj cukrzycy i osoby na diecie. Słodki smak tych produktów pobudza jednak apetyt. Spożywanie ich przez dłuższy czas niestety nie sprzyja odchudzaniu, może wręcz przyczyniać się do przybierania na wadze – mówi Agnieszka Bożek, dietetyk i ekspertka Edukacji Żywieniowej.PL.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze