Jak omijanie śniadania może zmienić Twoje życie i ciało? Dieta Intermittent Fasting (IF) w teorii i praktyce
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPokutuje przeświadczenie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i nie można dopuścić do tego, żeby nie zjeść go rano. “Nie jedz śniadania” brzmi jak zwykłe bluźnierstwo, “Jedz tylko trzy posiłki dziennie” - jeszcze gorzej, a “Jedz raz dziennie” niczym herezja. Ponadto większość osób uważa, że w trakcie diety redukcyjnej należy spożywać 5 małych posiłków, bo bez tego nie zrzuci zbędnych kilogramów. Ja też żyłam w takim przeświadczeniu do czasu, kiedy 3 lata temu usłyszałam o diecie Intermittent Fasting.
Ten artykuł ma 4 strony:
Początkowo podchodziłam do niej jak do dziwnej rewelacji zza oceanu, która była w swoich założeniach rewolucyjna. Nie chciałam wierzyć, że opuszczanie śniadań albo jedzenie raz dziennie może prowadzić do pozbycia się zbędnych kilogramów.
Zobacz też: Nie musisz jeść 5 posiłków dziennie co 3 godziny!
Dieta IF w praktyce — moja przygoda
Dieta Intermittent Fasting (IF) jest sposobem jedzenia, innym niż promowany od lat tryb pięcioposiłkowy. Okazuje się, że takie krótkie przerywane głodówki mają zbawienny wpływ nie tylko na metabolizm, ale również na wiele problemów zdrowotnych, które wynikają z nadprogramowych kilogramów.
Dieta IF nie polega na wprowadzaniu się w stan ekstremalnego głodu, nie jest też głodówką w tradycyjnym rozumieniu tego terminu. Polega na rezygnacji z jedzenia w ściśle określonych odstępach czasu, przez co organizm „odpoczywa” od trawienia, wytwarzania różnych enzymów i hormonów. Paradoksalnie wprowadzenie tych przerw niesie za sobą wiele prozdrowotnych skutków z utratą zbędnych kilogramów na czele.
Istnieje wiele odmian diety IF. Osobiście preferuję tę najbardziej popularną, która polega na 16-godzinnych przerwach w jedzeniu. Brzmi groźnie – w praktyce wprowadzenie w życie jest dziecinnie proste. Ostatni posiłek zjadam około godziny 19, a następny kolejnego dnia około 11. Potem 4-godzinna przerwa. Po niej mam czterogodzinne „okno żywieniowe”, w którym zjadam przynajmniej jeden syty posiłek. Oczywiście z różnych przyczyn często zdarza mi się przesuwać godziny posiłków, jednak najważniejsze jest zachowanie 16-godzinnej przerwy w jedzeniu.
Okazuje się, że taki styl odżywiania się przynosi rewelacyjne efekty. Na początku było mi trudno wytrwać do pierwszego posiłku i odczuwałam silny głód, ale ten niekomfortowy stan trwał tydzień. Bardzo szybko organizm uznał, że jedzenie w wyznaczonych godzinach jest w porządku i zaczął domagać się posiłków tylko w ich okolicach. Spodobało mi się to, że tak szybko przestawiłam się na dietę IF, że moja waga zaczęła spadać, postanowiłam więc kontynuować eksperyment.
Po kilku tygodniach zauważyłam, że nie jestem w stanie zjeść na raz całego posiłku. W związku z przyjętym wcześniej założeniem, że nie zostawiam jedzenia na później i nie dojadam, zaczęłam w naturalny sposób jeść mniej, bez większego wysiłku. Oczywiście, efekty widoczne były na wadze.
Dieta ta sprawiła, że szybciej staję się najedzona, nie objadam się do bólu brzucha, co kiedyś zdarzało się nagminnie. Dzięki niej udało mi się zgubić kilka zimowych kilogramów w łatwy i przyjemny sposób.
Poza wyznaczaniem sobie ścisłych godzin posiłków w diecie IF należy przestrzegać innej dość istotnej zasady. Pierwszy posiłek powinien mieć możliwie jak najniższy indeks glikemiczny. Co to oznacza w praktyce? Najprościej zrezygnować z wszelkich dań zawierających produkty mączne (w tym bezglutenowe oraz z mąk pełnoziarnistych) i postawić na te, w których skład wchodzą białka, tłuszcze i surowe warzywa. Należy również podczas pierwszego posiłku unikać spożywania owoców, co stanowi przeciwieństwo dotychczasowych teorii nakłaniających do jedzenia ich rano.
Często spotykam się z pytaniem: co z poranną kawą? Osobiście, nawet stosując dietę IF, wypijam rano kawę z olejem kokosowym, która sprawia, że jeszcze łatwiej dotrwać mi do pierwszego posiłku i dostarcza dużo energii. Należy też pamiętać, że dieta IF to nie tylko sposób na redukcję zbędnych kilogramów, ale odżywiania się, który można stosować na co dzień — doskonale wspomaga utrzymanie pożądanej wagi i zapobiega efektowi jo-jo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze