Niezdrowe skutki jedzenia zdrowej żywności
KATARZYNA KRUPKA • dawno temuJakie są efekty zdrowego odżywiania? Wydaje ci się, że odżywiasz się zdrowo - zamieniłeś białe pieczywo na pełnoziarniste, przed treningiem zajadasz się proteinowymi batonikami, a na śniadanie wybierasz błyskawiczną owsiankę. Niestety najnowsze informacje potwierdzają jedno: zdrowa żywność również nie jest obojętna dla organizmu, co więcej - może przynieść zarówno tyle samo korzyści co szkód. Poniżej przedstawiamy niezdrowe skutki jedzenia zdrowej żywności.
Produkty z pełnego ziarna
Zacznijmy od produktów z pełnoziarnistej mąki. Jeśli pożegnałeś się już z białymi, pachnącymi bułeczkami, a w kuchennej szafce zagościło ciemne pieczywo i zdrowe makarony, to dobrze. Możesz jednak zastanawiać się, dlaczego po ich zjedzeniu wciąż czujesz się pełny i ociężały. To uczucie spowodowane obecnością błonnika w pełnoziarnistych produktach. — Zbyt duże ilości dostarczane do organizmu, mogą powodować nieprzyjemne wzdęcia, gazy i odbijanie się — wyjaśnia dietetyk Kristin Kirkpatrick, kierownik odnowy biologicznej w klinice w Cleveland.
— Dodatkowo błonnik zatrzymuje wodę w organizmie, dlatego tuż po spożyciu produktów z wysoką zawartością tej substancji możesz czuć się opuchnięty i ciężki. Jeśli zmieniasz lub dopiero włączasz ten element do swojego menu, staraj się robić to powoli, ale systematycznie i stopniowo zwiększaj dawkę. Pij dużo wody, aby ułatwić jego trawienie.
Surowe warzywa kapustne
Te warzywa to prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych. Zawierają mnóstwo witaminy C, błonnika, kwasu foliowego, a także związków, które chronią przed rakiem. Niestety są również bardzo ciężkostrawne.
Zawierają cukier — rafinozę, który powoduje wzdęcia i gazy jelitowe, ponieważ w organizmie człowieka brakuje enzymu, który mógłby ten cukier strawić. Jest metabolizowany dopiero w jelicie grubym, gdzie podczas tego procesu wydzielane są duże ilości wodoru i dwutlenku węgla oraz mniejsze ilości tlenu, azotu i metanu.
Zielona herbata
Zielona herbata to napój od wieków uwielbiany przez zwolenników zdrowego stylu życia. Wiemy, że obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza ryzyko występowania wielu groźnych nowotworów, ale nie zawsze pamiętamy, że może wywoływać negatywne skutki uboczne związane z przewodem pokarmowym, np. nudności, biegunkę czy wymioty. Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy po jej wypiciu, eksperci sugerują, abyś zieloną herbatę zamienił na rumianek lub miętę.
Katechiny zawarte w zielonej herbacie zmniejszają prawidłowe wchłanianie przez organizm żelaza, co może być przyczyną anemii. Więcej niż dwie filiżanki dziennie nie powinny wypijać kobiety w ciąży, ze względu na wysoką zawartość kofeiny - wspomniane wcześniej filiżanki dostarczają aż 200 mg tego składnika.
Batony proteinowe
Batony proteinowe to jedna z ulubionych przekąsek osób prowadzących aktywny tryb życia. Można je już kupić praktycznie wszędzie — zarówno w klubach fitness, jak i w osiedlowych supermarketach. Niewątpliwie dodają energii, ale mogą być również przyczyną częstszego korzystania z toalety.
Wiele rodzajów batoników zawiera w swoim składzie inulinę — probiotyk, który spożywany w nadmiarze działa podobnie jak błonnik, powodując wzdęcia, biegunkę czy gazy jelitowe.
Suszone owoce
Suszone owoce są zdecydowanie zdrowszą przekąską niż czekoladowe batoniki czy kawałek ciasta, ale uwaga — większość z nich prócz naturalnie występującej w owocach fruktozy, zawiera bardzo duże ilości cukru. Pyszny smak powoduje, że bardzo często przestajemy kontrolować ilość, którą spożywamy, a to wielki błąd.
Zbyt wiele cukru w diecie na pewno nie pomoże ci schudnać, z kolei błonnik zawarty w owocach może wywoływać wzdęcia i gazy. Nie da się jednak ukryć, że z drugiej strony są źródłem cennych witamin i przeciwutleniaczy. Sięgając po tego typu przekąskę, trzymaj się zasady — jedna porcja nie powinna przekraczać ¼ szklanki.
Fasola
Ubocznym efektem jedzenia fasoli, grochu czy pozostałych roślin strączkowych są wzdęcia i gazy. Z tego względu nie powinny ich jeść małe dzieci, kobiety w ciąży czy osoby starsze. Aby zminimalizować ryzyko występowania tych przykrych dolegliwości, fasolę z puszki przed podaniem należy spłukać. Jeśli jednak wybierasz fasolę, którą musisz przed zjedzeniem ugotować – namocz ją na noc w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.
To jednak nie wszystko. Rośliny strączkowe zawierają saponiny – toksyny, które mogą powodować uszkodzenia jelit, naczyń krwionośnych i czerwonych krwinek. Innym niebezpiecznym składnikiem jest kwas fitowy, który zmniejsza przyswajalność niektórych mikroelementów np. żelaza, cynku oraz magnezu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze