Lubisz pić kawę? Popraw dzięki niej swoje osiągnięcia podczas ćwiczeń!

Kofeina wzmacnia wydajność podczas ćwiczeń. Jest to wiedza ogólnie znana i niekwestionowana w świecie nauki i sportu. Zawodnicy biorący udział w sportowym wydarzeniu muszą szczególną uwagę zwracać na poziom zawartości kofeiny we krwi, ponieważ w dużych ilościach traktowana jest jako nielegalny doping. Dlatego przynajmniej kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy przed zawodami, sportowcy powinni zaprzestać spożywania kawy dla pewności, że poziom kofeiny jest poniżej ustalonej granicy.

Kawa

Kawa (123rf)

Kawa dla sportowców?

Najnowsze badania opublikowane przez "Journal of Applied Physiology" pokazują jednak, że są to twierdzenia przestarzałe. Każdy sportowiec, jeżeli tylko zechce, może spożyć nawet małe ilości kofeiny przed zawodami i już w ten sposób zwiększy wydajność organizmu.

Kofeina jest jedną z najpopularniejszych substancji stymulujących organizm człowieka stosowaną przez miliony osób na całym świecie. Pijemy kawę w celu porannego pobudzenia organizmu do działania. Spożywana na krótko przed treningiem powoduje, że znacznie lepiej pływamy, biegamy, czy jeździmy na rowerze, niż gdybyśmy wykonywali te czynności bez wcześniej wypitej kawy.

Zobacz też: Co może ci się przytrafić po odstawieniu kawy?

Dzieje się tak, ponieważ kofeina powoduje pobudzenie działania mięśni i tym samym szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Zaobserwowano również, że kofeina powoduje zmniejszenie poziomu odczuwania przez organizm trudów wysiłku fizycznego, przez co ćwiczenie jest dla nas mniej wyczerpujące.

Zaleca się sportowcom, aby zrezygnowali z picia kawy lub spożywania innych produktów zawierających kofeinę przed zawodami sportowymi. Organizm w dniu odbywania się sportowego eventu powinien być wolny od wpływu kofeiny. Jest ona jak wiemy uzależniająca i jeżeli sportowiec pije dużo kawy na co dzień, musi swój organizm od niej ''odzwyczaić''.

Wpływ kawy na wysiłek fizyczny: badania

Bruno Gualano, profesor psychologii i nauk o żywieniu Uniwersytetu w Sao Paulo, nie jest jednak przekonany do całego zagadnienia. Wskazuje, że spożyta kofeina przed startem, wpłynie na uzyskany przez niego wynik tak samo, nawet jeżeli nie pije kawy na wiele tygodni przed występem. Swoją tezę argumentował za pomocą badania, do którego razem z kolegami z uniwersytetu zaprosił czterdziestu zawodowych kolaży z Sao Paulo.

Na wstępie badacze zadali pytanie: czy pijesz kawę bądź inne napoje zawierające kofeinę, takie jak herbata, napoje energetyczne lub słodkie napoje gazowane. Na bazie tych informacji podzielili uczestników na trzy grupy: tych. którzy spożywają ją na przestrzeni wielu dni w małych ilościach, średnich oraz dużych ilościach.

Zobacz również: Jak ćwiczą gwiazdy?

Zobacz też: Przepis na odchudzającą kawę

Definiując małą ilość, przyjęli, że jest to równowartość jednej szklanki lub poniżej kawy oraz innych produktów z kofeiną. Średnia grupa to osoby spożywające równowartość dwóch szklanek kawy lub innych produktów z kofeiną. Ostatnia grupa to osoby, które spożywają równowartość trzech szklanek lub więcej kawy lub innych produktów z kofeiną.

Następnym etapem było zrealizowanie przez badanych kolarzy specjalnego odcinka trasy, podczas którego jechali na maksimum swoich możliwości, aż do uzyskania wyniku spalenia 450 kalorii. Musieli oni pokonać taki odcinek trzy razy. Uczestnicy badania byli proszeni o zrezygnowanie z jedzenia i picia przed zrealizowaniem testu, natomiast na godzinę przed jazdą podawane były im tabletki z zawartością 400 miligramów kofeiny, czyli równowartość 4 szklanek kawy. Przed drugą jazdą podano im tabletki imitujące te wcześniejsze, jednak bez zawartości kofeiny. Sportowcy przed trzecią próbą nie dostali już żadnej tabletki.

Zobacz też: Kawa z awokado, która odchudza i podkręca metabolizm

Po realizacji tych trzech prób naukowcy porównali wyniki czasów i statystyki sportowców. Wszyscy uczestnicy najmocniej pracowali i tym samym osiągnęli najlepsze wyniki po spożyciu przed startem tabletek z kofeiną. Ich wynik jazdy na czas był o 3,3 proc. lepszy od czasu uzyskanego bez przyjęcia żadnej tabletki oraz o 2,2 proc. lepszy niż wtedy, kiedy przyjęli tabletki bez zawartości kofeiny (efekt placebo).

Najciekawszym rezultatem badania był fakt, że wyniki te były tożsame dla wszystkich, bez podziału na osoby, które zazwyczaj spożywają dużo kofeiny, średnio czy też mało. Sportowcy, którzy na co dzień spożywali dużo kofeiny przed wzięciem udziału w badaniu, uzyskali wyniki bardzo zbliżone do osób, które spożywają jej mało.

Kofeina pomoże w ćwiczeniach?

Profesor Gualano stwierdził, że bez względu na to, czy na co dzień spożywamy kofeinę, czy też nie spożywamy jej w ogóle, w obu przypadkach przed nagłym wysiłkiem pomoże nam w ten sam sposób. Oznacza to, że nie ma sensu, aby sportowcy, którzy na przykład lubią pić kawę nałogowo, musieli rezygnować z jej picia na długo przed startem w zawodach. Kofeina rzeczywiście wpłynie na wyniki dopiero wtedy, gdy będzie spożyta bezpośrednio przed zawodami.

Jest jednak jedno ''ale'' w odniesieniu do tych badań. Dotyczyło ono zdrowych, młodych mężczyzn. Jak zareaguje organizm w przypadku spożycia dużej ilości kofeiny przed wysiłkiem fizycznym kobiet lub osób, które mogą pozazdrościć zdrowia i sprawności młodym, musi pozostać przedmiotem badań w przyszłości — stwierdził Gualano.

Zobacz też: Kawa grzybowa — nowość wśród superfoods

Duże ilości kofeiny przyjęte w krótkim odstępie czasu mogą powodować niepożądane skutki takie jak nadpobudliwość, ból głowy, palpitacje serca oraz problemy żołądkowe nawet u osób, które na co dzień spożywają kofeinę.

Jeżeli chcesz, aby kofeina poprawiała twoje wyniki podczas ćwiczeń fizycznych, profesor Bruno Gualano zaleca zacząć od stosowania małych dawek. Jedna szklanka lub kubek przyjęte na godzinę przed wysiłkiem fizycznym powinny w zupełności wystarczyć, aby zwiększyć twoje osiągi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie? 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem Przysiady – prawidłowe wykonanie 5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą Ćwicz dla wspaniałego seksu! 4 najlepsze sporty dla kobiet Tabata dla początkujących NIE ISTNIEJE Najgorsze ćwiczenia na brzuch Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Co jeść po ćwiczeniach? 4 białkowe posiłki potreningowe Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku 6-minutowy trening Ewy Chodakowskiej na boczki Psychologia sportu - podstawowe credo warte powtarzania Rowerowy Maj 2017 – czekamy na wyniki końcowe! Co to jest burpees? Rozgrzewka z Ewą Chodakowską - rola, ćwiczenia Co pić po treningu? Oto shaki regeneracyjne polecane przez Annę Lewandowską

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie? Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki 5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą Tabata dla początkujących NIE ISTNIEJE Najgorsze ćwiczenia na brzuch Przysiady – prawidłowe wykonanie Ćwicząca mama jest po prostu sexy... 4 najlepsze sporty dla kobiet Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem