Zdrowe pieczywo - przepis. Jak zrobić zdrowy chleb?
EWA RYCERZ • dawno temu • 5 komentarzyKto z nas nie lubi od czasu do czasu zjeść kromki pysznego, świeżego, jeszcze ciepłego pieczywa? Niestety ten pięknie pachnący i kuszący wzrok chleb, który kupujemy w supermarketach, nie zawsze jest zdrowy. W dodatku jeśli nie posiada etykiety, trudno będzie ci sprawdzić, z czego tak naprawdę został zrobiony. Na szczęście to najzdrowsze pieczywo możesz z łatwością przygotować samodzielnie. Nie tylko chleb, także apetyczne bułeczki. Jak zrobić zdrowe pieczywo - przepis znajdziesz poniżej.
Chleb pszenno-żytni
- 0,5 kg mąki pszennej pełnoziarnistej;
- 0,5 kg mąki żytniej lub orkiszowej;
- 1 szklanka prażonego słonecznika/dyni;
- 0,5 szklanki siemienia lnianego;
- suszone pomidory;
- 2 płaskie łyżki cukru;
- 1 łyżka soli;
- bazylia, oregano;
- 5 dag świeżych drożdży;
- 0,5 l ciepłej wody.
Do dużej misy wrzucić wszystkie suche składniki. W osobnym naczyniu rozrobić drożdże, zalewając je ciepłą wodą. Dodać szczyptę cukru i rozrobić do rozpuszczenia się drożdży. Tak przygotowany zaczyn do chleba odstawić w ciepłe miejsce, by „popracował” i nabrał objętości. Po około 10 minutach przygotowany zaczyn wlać do misy z mieszanką suchych składników. Dodać zmielone suszone pomidory. Wszystko razem wymieszać na jednolitą gładką masę i odstawić w ciepłe miejsce, przykrywając misę bawełnianą ścierką na około 20 minut.
W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość. Wyrobić go ponownie przez kolejne 15 minut. Uformować bochenek. Włożyć do piekarnika. Piec na funkcji termoobiegu w 180 stopniach Celsjusza przez 50 minut. Po tym czasie, gdy skórka zrobi się złotawo-brązowa, zostawić upieczony chleb w piekarniku na 10 minut i dopiero otworzyć, by drewnianym patyczkiem, nakłuwając chleb, sprawdzić, czy jest suchy, a tym samym dobrze się wypiekł. Poezja smaku.
Chleb ziemniaczany z amarantusem i czarnuszką
- 200 g ugotowanych ziemniaków;
- 350 g mąki z amarantusa;
- 100 g mąki orkiszowej;
- 15 g świeżych drożdży;
- 5 g cukru;
- 30 g czarnuszki;
- 50 g masła 82 proc.;
- 150 ml ciepłego mleka (maks. 45 stopni Celsjusza);
- 150 ml ciepłej wody (maks. 45 stopni Celsjusza).
Wymieszać drożdże z ciepłym mlekiem i cukrem, odstawić w ciepłe miejsce na około 10 minut, poczekać, aż roztwór się spieni. Kartofle zgnieść na puree, wymieszać z masłem, mąką, roztworem drożdży. Dodać wodę i wyrobić ręcznie lub mikserem z przystawką do wyrabiania ciasta. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (powinno zwiększyć swoją objętość mniej więcej dwukrotnie).
Następnie ciasto połączyć z czarnuszką, delikatnie je wyrabiając. Natłuścić podłużną foremkę masłem i włożyć do niej ciasto, a następnie odstawić jeszcze na 15 minut w ciepłe miejsce do dalszego wyrośnięcia. Piec około 50 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni Celsjusza.
Bułeczki orkiszowe
Jednym z najlepszych produktów o niskim IG jest orkisz, który ponadto zawiera niezwykle dużo cennych składników odżywczych. Na śniadanie zamiast drożdżówki można więc zjeść własnoręcznie upieczone bułeczki orkiszowe.
- 500 g mąki orkiszowej;
- 35 g drożdży;
- 250 ml letniej wody;
- 35 g oliwy z oliwek;
- po 1 łyżeczce soli i cukru.
Cukier, wodę, drożdże starannie połączyć. Wszystko razem wymieszać, formując jednolitą, gładką masę. Tak przygotowane ciasto przykryć bawełnianą ściereczką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce, by całość podwoiła swoją objętość. Po tym czasie uformować małe kulki i układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę naciąć według uznania. Piec przez 25 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni celsjusza. Należy jednak zaglądać do bułeczek. Podczas pieczenia kontrolować bułeczki, nakłuwając je. Czas ich pieczenia może wzrosnąć o 10 minut, jeśli po nakłuciu okazałoby się, że są nadal mokre czy też wilgotne w środku.
Przepisy na smaczne bułeczki i pyszny chleb pochodzą z książki Małgorzaty Majewskiej "Przepis na bieganie", Wydawnictwo Znak.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze