Dlaczego warto pić białą herbatę?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temuBiała herbata uznawana jest z jedną z najcenniejszych. Obfituje w cenne składniki odżywcze, jest delikatna w smaku i ma subtelny aromat.
Swoje cenne właściwości biała herbata zawdzięcza szczególnemu procesowi produkcji. By konsument mógł cieszyć się jej wyjątkowym smakiem, zrywane są najmłodsze pąki i listki z samej góry herbacianych gałązek. Sądzi się więc, że jest to herbata najmniej przetworzona. Komu szczególnie polecana jest biała herbata?
Biała herbata na pobudzenie
Biała herbata doskonale pobudza, a przy tym wprawia w miły nastrój. Polecana jest osobom uczącym się i pracującym umysłowo. Jest to z pewnością zdrowsza propozycja niż wypicie kolejnego kubka kawy. Z powodu wysokiej zawartości kofeiny nie powinno się pić białej herbaty tuż przed snem. Może utrudnić zaśnięcie.
Herbata a zdrowe serce
Biała herbata bogata jest w antyoksydanty. Przyczynia się w ten sposób do ochrony układu krwionośnego i serca. Badania przeprowadzone w tym zakresie wykazały, że regularne picie białej herbaty w ilości co najmniej dwóch filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca niemal o połowę. Substancje zawarte w białej herbacie obniżają ponadto ciśnienie krwi i regulują poziom cholesterolu.
Zobacz też: Przepisy na domowe herbatki odchudzające
Komu poleca się białą herbatę?
Picie białej herbaty wspomaga również odporność i niweluje stan zapalny. Dowiedziono ponadto, że napój ten wykazuje działanie antynowotworowe. W białej herbacie obecny jest m.in. fluor, który jest niezbędny do utrzymania w zdrowiu zębów: wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą. Jej picie poleca się również chorym na osteoporozę. Obecne w niej składniki poprawiają gęstość kości.
O białej herbacie powinni również pamiętać diabetycy. Jej picie pomaga w uregulowaniu poziomu glukozy i insuliny we krwi.
Parzenie białej herbaty
Listków białej herbaty nie powinno się zalewać wrzątkiem. Woda powinna mieć temperaturę ok. 80°C. By cieszyć się doskonałym smakiem białej herbaty, warto kupować ją w najlepszych herbaciarniach. Za 100 g suszu zapłacić trzeba ok. 30 zł. Koszt najbardziej szlachetnych gatunków przekroczyć może nawet 100 zł.
Z ostrożnością do picia białej herbaty powinny podchodzić osoby, które powinny unikać kofeiny. Jej włączenie do codziennej diety powinno się również omówić z lekarzem w sytuacji, gdy na stałe przyjmujemy leki (np. na nadciśnienie). Może się bowiem okazać, że substancje zawarte w tym szlachetnym naparze utrudniać będą ich wchłanianie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze