Rwa kulszowa - ćwiczenia w domu. Sprawdź, jak wzmocnić i rozciągnąć mięśnie
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzRwa kulszowa jest częstą przypadłością w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Wiąże się z silnym bólem kręgosłupa, zaburzeniem czucia w postaci mrowienia oraz pieczenia, a czasami także niedowładu kończyn. Jakie ćwiczenia mogą pomóc na tę dolegliwość? Zobacz ćwiczenia na rwę kulszową McKenziego i dowiedz się, jak mogą pomóc ćwiczenia i fizjoterapia.
Rwa kulszowa — ćwiczenia w domu
Ćwiczenia na rwę kulszową mają dwa podstawowe zadania — po pierwsze mają wzmocnić dolny odcinek kręgosłupa, po drugie zaś rozciągnąć spięte mięśnie. Dobierając ćwiczenia, które spełniają te dwa wymogi, jesteśmy w stanie poprawić funkcjonowanie swojego kręgosłupa — zarówno jeśli chodzi o stan fizyczny, jak i psychiczny. Dolegliwości związane z bólami rwy kulszowej są bardzo uciążliwe i dokuczliwe.
Należy dodać, że do ataków rwy kulszowej najczęściej przyczynia się osłabienie gorsetu mięśniowego, który biegnie wzdłuż kręgosłupa, a także przykurcz mięśni przykręgosłupowych, udowych i pośladkowych oraz wywołany przebywaniem przez długi czas w pozycji siedzącej. Z tego względu ćwiczenia wzmacniające i rozciągające są tak ważne — właśnie w takim duecie.
Rwa kulszowa — ćwiczenia McKenziego
Ćwiczenia na rwę kulszową są pozornie lekkie i łatwe, ale by wykonywać je prawidłowo, należy to robić powoli i precyzyjnie. Powinno się je wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia i duże znaczenie ma liczba powtórzeń. Ćwiczenia możliwe są do zrobienia samodzielnie w domowym zaciszu. Poniżej przykład dwóch prostych ćwiczeń.
1) Przyjmij pozycję wyjściową. Połóż się na brzuchu, na stabilnym podłożu, w podparciu na przedramionach. Unieś głowę i klatkę piersiową. Wzrok skieruj prostopadle do podłoża, podbródek lekko przyciągnij do mostka. Powoli unieś głowę, patrząc przed siebie. Utrzymaj napięcie mięśniowe przez 5 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej na kolejne 10 sekund.
2) Przyjmij pozycję wyjściową. Połóż się na brzuchu, na stabilnym podłożu, w podparciu na przedramionach. Unieś głowę i klatkę piersiową. Wzrok skieruj prostopadle do podłoża, podbródek lekko przyciągnij do mostka. Powoli prostuj stawy łokciowe i unoś głowę oraz klatkę piersiową, kierując wzrok przed siebie. Utrzymaj napięcie mięśniowe przez 5 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej na 10 sekund.
Rwa kulszowa — ćwiczenia i fizjoterapia
Ćwiczenia na rwę kulszową są bardzo dobrą metodą leczenia. Pacjentom cierpiącym na dolegliwości tego typu zaleca się fizykoterapię i kinezyterapię. Tylko w skrajnych przypadkach, gdy obie formy rehabilitacji nie przynoszą poprawy, zalecane jest wykonanie operacji. Jednak rekomendacja przeprowadzenia zabiegu jest raczej sporadyczna — ćwiczenia zazwyczaj wystarczą.
Szczególnie u pacjentów we wczesnym stadium zmian w obrębie kręgosłupa wystarczą systematyczne i właściwie dopasowane zestawy ćwiczeń. Dzięki nim możliwe jest nie tylko zmniejszenie objawów, dolegliwości bólowych ale nawet zatrzymanie postępu w rozwoju choroby. Jeśli u osoby cierpiącej ustępuje ucisk na korzenie nerwowe, można skorzystać także z masażu zmniejszającego napięcie i rozluźniającego.
Rwa kulszowa ćwiczenia youtube
Wiele ćwiczeń na rwę kulszową można znaleźć w internecie, z opisem krok po kroku. W sieci dostępne są filmy wideo, które pokazują na nagraniu, jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenie. Można nawet ćwiczyć razem z prowadzącym i choć nie poprawi on naszej techniki podczas wykonywania ćwiczenia, to łatwiej myśleć o technice, jeśli ktoś przypomina o prawidłowej pozycji czy napięciu mięśni. Wiele tego typu filmów mieści się na You Tubie.
DD
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze